Václav Havel

Václav Havel | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Zásah v Libyi je nutný, míní Havel. Klaus s ním zásadně nesouhlasí

  • 1393
Exprezident Václav Havel míní, že v případě pokračování občanské války v Libyi bude nutný vojenský zásah západních zemí. Libyjského vůdce Muammara Kaddáfího označil za "šíleného zločince", kterého je nutné odstranit. Proti Havlovu názoru se hned postavil současný prezident Václav Klaus.

"S panem exprezidentem nesouhlasím v mnoha věcech. Nejfatálněji jsem s ním nesouhlasil, když chtěl bombardovat Bělehrad. Nesouhlasím s ním ani v této věci," prohlásil prezident Klaus při představování své nové knihy Rok osmý.

Dodal, že situací v Libyi se bude zabývat vrcholné setkání na úrovni ministrů obrany zemí NATO i summit Evropské unie, kterého se za Českou republiku zúčastní on sám. "Myslím, že je potřeba, abychom si v následujících hodinách a dnech ujasňovali, upevňovali svá stanoviska, se kterými tam chceme jet, a potom v pátek je tam prezentovali," řekl Klaus.

Exprezident Havel považuje Kaddáfího za tak nebezpečného, že vojenský zásah proti němu je nutný. "Osobně jsem ho měl za komického klauna. Vlastně celý svět ho měl za podivínského šaška. A celý svět se mýlil. Ukázalo se, že to je šílený zločinec,“ řekl Havel v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Konflikt v Libyi

Nepokoje v Libyi začaly v polovině února. Muammar Kaddáfí, který je u moci přes 40 let, se stále odmítá vzdát moci a tvrdí, že bojuje proti terorismu. O víkendu prohlásil, že pokud povstalci v Libyi uspějí, zachvátí středomořský region islámská svatá válka. Konflikt vyvolal humanitární krizi, jejíž důsledky nese hlavně Tunisko, kam prchly z Libye desetitisíce lidí.

Havel doporučuje v případě pokračování občanské války v Libyi vojenský zásah západních zemí.

"Zvlášť když se to bude příliš dlouho protahovat a Kaddáfí se bude zabedňovat a páchat další a další zločiny, bude zásah nutný. Může mít různou podobu. Od pomoci tamním povstalcům přes blokádu vzdušného prostoru po cílený atak na místa, kde se schovává Kaddáfí," uvedl bývalý vrcholný politik.

Západ by se podle někdejšího českého prezidenta měl poučit ze situace v bývalé Jugoslávii, kde se zásah proti Srbsku příliš dlouho odkládal.

"O Miloševičovi se čtyři roky debatovalo, ale opatrnická prodleva se nevyplatila, spustila naopak bezpočet hrůz," upozornil Havel. To bylo podle něj velké ponaučení, které by mělo vést k tomu, aby Západ v případě Libye jednal opravdu rychle, i kdyby jeho rozhodnutí bylo nyní nepopulární.

Kaddáfí prý vpustí do Libye experty OSN,

prozkoumají humanitární situaci

Na rozdíl od Havla je současný ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) k případné vojenské operaci o poznání zdrženlivější. "Měli bychom být v těchto úvahách velice opatrní," uvedl. Podle něj si lze jako jediný důvod zásahu představit záchranu životů, jak to předvedli Britové při evakuaci svých občanů.

Naopak místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek možnou vojenskou intervenci nevylučuje.

"Pokud by se konflikt rozšiřoval, nelze vyloučit ani zvážení mezinárodní vojenské akce," uvedl Zaorálek. Podle něj by to ale bylo možné pouze na základě mandátu OSN. "Jakékoli obcházení mezinárodního práva by neslo velká rizika a těžko kontrolovatelné politicko-vojenské důsledky," dodal politik.

O intervenci se ve světě hovoří, britský premiér David Cameron o víkendu řekl, že nastal čas, aby Kaddáfí odešel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video