Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

16:06
Vážení čtenáři, on-line reportáž z Toulouse končí. Děkujeme za pozornost, dění ve Francii budeme dále sledovat a o případných novinkách vás informovat.
15:47
Při vraždě prvního francouzského vojáka Merah podle videa, které si natáčel, pronesl směrem k parašutistovi: "Zabíjíš mé bratry, já zabiju tebe". Při následném útoku na trojici výsadkářů v nákupním centru vykřikl "Alláhu Akbar" (Bůh je veliký), píše server britského listu Guardian.
15:32
Podle deníku Le Monde padla další včerejší informace - totiž ta, že Merah dvakrát usiloval o vstup do armády. Podle francouzských novin tak učinil jen jednou, a sice v roce 2010, kdy žádal o přijetí do cizinecké legie. Ve výcvikovém středisku prý strávil jednu noc a pak sám odešel, aniž by se zúčastnil jakýchkoliv testů.
15:24
Britský deník Guardian s odvoláním na vyšetřovale uvedl, že Merah napadl policisty v bytě zbraní Colt .45. Jednu takovou zbraň o den dříve vyhodil z okna výměnou za mobilní telefon. Merah předtím uvedl, že má po ruce ještě kalašnikov a samopal Uzi.
15:19
Merah u sebe při zásahu měl velké zásoby munice a zápalné lahve, uvedl vyšetřovatel. Policisté dostali rozkaz střílet jen v sebeobraně. Na odpoledne je naplánovaná pitva Merahova těla.
15:00
Smrt Mohammedu Merahovi přivodil policejní odstřelovač, který ho zasáhl do hlavy, uvedl vyšetřovatel Francois Molins na tiskové konferenci. Podle vyšetřování měl Merah dost peněz na to, aby si všechny zbraně, které měl - ví se minimálně o pistoli Colt .45, kalašnikovu a samopalu Uzi - mohl koupit. Merah také měl balistickou vestu.
14:31
Policejní zdroj řekl serveru TF1, že Merah byl mrtev, už když dopadal na zem - jinými slovy, že ho zasahující policisté zastřelili.
13:49
Jak si prezident Sarkozy představuje zařídit to, aby se z věznic nestaly líhně dalších teroristů? Nařídil přezkoumat, zda se za mřížemi v zemi galského kohouta nešíří radikálně islamistické myšlenky, vypíchla BBC z prezidentova projevu.
13:40
Ani po smrti Mohammeda Meraha nepřestávají z Toulouse přicházet informace, které se hodinu co hodinu mění. Například nyní agentura AFP mluví o tom, že při zásahu v bytě byl zraněn jen jeden policista, další dva utrpěli šok. Ještě před hodinou média uváděla dva zraněné, původně dokonce tři. Nejasno bylo také ohledně počtu policistů, které Merah postřelil v úvodu zásahu v noci na středu. Nyní se mluví o dvou, celkem tedy podle aktuálních informací jsou tři policisté zranění a dva utrpěli šok.
13:32
"Udělali jsme vše, co se dalo, abychom ho přivedli před spravedlnost. Nemohli jsme riskovat další životy," komentoval Sarkozy zásah v mordýřově bytě. "Naši muslimští spoluobčané s ním neměli nic společného, nepřipustíme jejich stigmatizaci," podotkl prezident s poznámkou, že mezi Merahovými oběťmi byli i muslimové.
13:28
"Francie musí dokázat bránit své hodnoty," uvedl Sarkozy. Zdůraznil, že nesmí dojít k tomu, aby se z věznic stala "líheň teroristů s vymytými mozky". Francie pdle něj přísně potrestá i ty, kteří budou "nenávist či terorismus" šířit či vychvalovat na internetu.
  • Francouzský prezident Nicolas Sarkozy při projevu po smrti Mohammeda Meraha,

    Francouzský prezident Nicolas Sarkozy při projevu po smrti Mohammeda Meraha, který se přiznal k zavraždění sedmi lidí v Toulouse a okolí (22. března 2012) / Autor: Reuters

13:27
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v krátkém projevu v Elysejském paláci vyzval Francii, aby zůstala sjednocená. Útoky na parašutisty a židovskou školu nazval teroristickou agresí. Poděkoval bezpečnostním silám a ministerstvům spravedlnosti a vnitra za dobrou práci.
13:06
Ani jeden ze dvou zraněných policistů (média původně hovořila o třech), které Merah při zásahu postřelil, není v ohrožení života.
13:03
Sarkozyho soupeři v nadcházejícím boji o Elysejský palác komentují Merahovu smrt. Šéf socialistů Francois Hollande ocenil práci speciální policejní jednotky RAID. "Pochybuji, že za něj kdo bude plakat," uvedla kandidátka radikálně pravicové Národní fronty Marine Le Penová.
12:54
Předsedkyně regionální židovské rady Nicole Yardeni řekla deníku Le Monde: "Ten člověk mě nezajímá, je to jen nástroj smrti." Rada na neděli plánuje uspořádat velký pochod, kterého se může zúčastnit každý občan Toulouse.
12:44
Policie a forenzní experti nyní celý teroristův byt prohledají. Chtějí zajistit jakékoli další stopy po Merahových aktivitách a případné indicie, které by mohly vést k dalším extremistům.
12:43
Během zásahu byla použita nejmodernější technika, včetně videa k monitorování pohybu v domě, popisuje francouzský ministr vnitra Claude Guéant.
12:41
Ministr vnitra neupřesnil, z jakého patra Merah vyskočil. Podle zpráv deníku Le Monde to bylo první patro.
12:32
Prezident Nicolas Sarkozy bude mít tiskovou konferenci ve 13:00.