Policie zasahuje kvůli zakázce Nemocnice Na Homolce, na snímku jsou kriminalisté v sídle firmy Bialešová s.r.o. v Praze 4, která nemocnici vede účetnictví. | foto: Dan Materna, MAFRA

Protikorupční policie stíhá čtyři lidi kvůli zakázce Nemocnice Na Homolce

  • 162
Protikorupční policie stíhá čtyři lidi kvůli veřejné zakázce vypsané Nemocnicí na Homolce. Na tendru na digitalizaci chorobopisů měli vydělat 53 milionů korun. Uvedlo to Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Podle zdrojů MF DNES policie zadržela bývalého ředitele nemocnice Vladimíra Dbalého, Petra Kutila, bývalého ředitele Holte Medical, dceřiné společnosti ve vlastnictví nemocnice a primáře chirurgického oddělení MichalaToběrného. Podle některých informací měla být zatčena i Emilie Bialešová, jejíž firma nemocnici vede účetnictví. Policie sice v sídle firmy zasahovala, Bialešovou ale neobvinila. Čtvrtým stíhaným je podle serveru Lidovky.cz další zaměstnanec Holte Medical Pavel Kocourek.

„Obvinění podle policejního orgánu měli jednat jako organizovaná skupina, která zmanipulovala veřejnou zakázku Nemocnice Na Homolce na digitalizaci chorobopisů, a tímto jednáním měli způsobit nemocnici škodu ve výši nejméně 56 887 994 korun a získat pro sebe neoprávněný prospěch ve výši nejméně 53 390 618,50 korun,“ uvedl státní zástupce Zdeněk Matula.

Státní zastupitelství neupřesnilo, koho policie zadržela. Jen uvedlo, že všichni čelí stíhání kvůli podezření ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Kvůli celé věci ve středu policisté zasahovali hned na několika místech v Česku. „Útvar odhalování korupce a finanční kriminality vede trestní řízení pod dozorem státního zástupce vrchního státního zastupitelství. Trestní řízení se vztahuje k zadání veřejné zakázky Nemocnicí Na Homolce. Nyní probíhají vyšetřovací úkony,“ řekla iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová po půl desáté dopoledne. Už tehdy avizovala, že informace státní zastupitelství přes den rozšíří.

Mluvčí Homolky Jitka Kalousková řekla iDNES.cz, že policie v prostorách nemocnice ve středu nezasahovala. „O zásahu jsme nebyli informováni,“ doplnila.

Policie byla i v sídle účetnické firmy

MF DNES před týdnem uvedla, že pražská nemocnice kvůli podezřelým transakcím přišla za tři roky o téměř 300 milionů korun (více čtěte zde). Zjistil to audit, který zadalo Ministerstvo zdravotnictví.

Kontroloři zjistili, že zmíněná dceřiná společnost Holte Medical, a. s. v předchozích třech letech pro nemocnici kupovala léky, zdravotnický materiál a dalších služby za více než 3,3 miliardy korun. Přičemž si účtovala průměrnou marži 8,8 procenta.

Podle auditu nemocnice porušila zákon o veřejných zakázkách, zákon o rozpočtových pravidlech a protikorupční příkaz ministra zdravotnictví.

Trestní oznámení kvůli podezřelému pronájmu skladu

Předloni na nemocnici podal 120stránkové trestní oznámení také Nadační fond proti korupci. Týkalo se pronájmu skladů a možné legalizace výnosů pocházejících z trestné činnosti.

Podle fondu nemocnice od července 2009 pronajala sklady zdravotnického materiálu ve svém areálu společnosti Alseda. Za to od ní každý měsíc inkasovala měsíčně 140 tisíc korun za nájem a další poplatky. Alseda pak dostávala peníze od dalších firem za to, že jim poskytuje prostor pro skladování. Suma pro Alsedu dosahovala podle nadačního fondu zhruba padesátinásobek nájmu kolem osmi milionů korun měsíčně.

„Mezi dodavateli, kteří odváděli odměnu za provozování skladů společnosti Alseda, byla i společnost Holte Medical, a.s., dceřiná společnost Nemocnice Na Homolce, která před datem 1. července 2009 sama provozovala zmiňované sklady,“ uvedl fond.

Nemocnice tak podle fondu tratila na přenechání provozu skladů Alsedě měsíčně několik milionů korun. Tyto peníze se promítly do ceny materiálu. „Z logiky věci vyplývá, že díky smluvnímu vztahu mezi nemocnicí a společností Alseda docházelo k umělému navyšování cen zdravotnického materiálu,“ upozornil fond.

Podle ředitele nadačního fondu Petra Soukenky není důležité, že středeční události nemají souvislost s popsaným případem. „Podstatné je, že podivné ředitelování pana Dbalého nezůstalo bez patřičné odezvy,“ uvedl ředitel nadačního fondu Petr Soukenka.

, ,

Video