Zatčení účastníka CzechTeku

Zatčení účastníka CzechTeku - Policisté na technoparty CzechTek zatýkají účastníka, který napadl jednoho z fotoreportérů. (30. července 2005) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zásah byl tvrdý, myslí si i jeho zastánci

  • 986
Televizní záběry, jako třeba policisté bodající obuškem do mladých lidí, dokázaly změnit veřejné mínění o CzechTeku 2005. Deset dní po bitvě na louce na Tachovsku přibylo lidí, kteří považují zásah tisícovky těžkooděnců proti technařům za příliš tvrdý.

Zjistila to agentura SC&C v průzkumu pro MF DNES.

S desetidenním odstupem považuje policejní manévry za nepřiměřené 58 procent lidí, zatímco bezprostředně po rozehnání CzechTeku o posledním červencovém víkendu bylo kritiků tvrdosti zákroku o deset procent méně.

"Na základě detailnějších informací, které lidé získali, došlo k posunu názorů. Lidé viděli v televizích spoustu záběrů, v novinách četli spoustu článků," vysvětluje Jana Hamanová z SC&C.

Zajímavé je, že názor veřejnosti na policejní zákrok jako takový se nezměnil: populace je stále rozdělena zhruba na dva stejné tábory zastánců a kritiků.

Generační střet
Rozdíl je nově v tom, že i stoupenci zásahu si teď myslí, že rozehnání pěti tisíc tanečníků z louky u dálnice D5 mohlo být daleko klidnější.

Tedy bez toho, aby těžkooděnci museli již bezbranné technaře na zemi kopat a mlátit obušky, jak to ukázaly televizní záběry.

Ačkoliv se CzechTek 2005 stal hlavním politickým tématem letošního léta, průzkum ukazuje, že daleko víc než o politický jde o střet generační. Dělící čára v populaci je totiž dobře patrná: mladí versus staří.

Zatímco mezi lidmi ve věku 15 až 29 let je sedmdesát procent kritiků zásahu, skoro stejná skupina lidí nad padesát let si myslí pravý opak. Policie ztratila důvěru u 37 procent lidí, nejvíce právě u mladých do třiceti let.

Dělící čára podle podle příznivců politických stran už tak ostrá není, byť obecně platí, že technaři našli více pochopení u pravicových voličů a policisté zase u levicových.

S názorem exprezidenta Václava Havla (velkého zastánce CzechTeku), že technaři jsou oživením dnešní cynické společnosti, souhlasí třetina lidí. Úplný zákaz tance při elektronické hudbě na louce pod širým nebem si však Češi přece jen nepřejí.

Ovšem požadují, aby netradiční typ zábavy mladých lidí dostal jasná pravidla a účastníci příště už nemohli bez ohlášení předem obsazovat cizí louky.

Na otázku, kdo a jak obstál při dění kolem technoparty, lidé nejvíce kritizují hlavní aktéry - podle veřejnosti zklamali především technaři a policisté.

Z politiků nejvíce veřejnost v této souvislosti kritizuje premiéra Jiřího Paroubka a ministra vnitra Františka Bublana, naopak chválí postoj prezidenta Václava Klause.

Jak vidí CzechTek 2005 lidé

Důvěřujete premiéru Jiřímu Paroubkovi:
ano 30 %
ne 45 %
neví 25 %

Po letošní technoparty vaše důvěra v premiéra Jiřího Paroubka:
klesla 32 %
zůstala stejná 54 %
stoupla 14 %

Důvěřujete prezidentu Václavu Klausovi:
ano 50 %
ne 29 %
neví 21 %

Po letošní technoparty vaše důvěra v prezidenta Václav Klause:
klesla 17 %
zůstala stejná 66 %
stoupla 17 %

Po letošní technoparty vaše důvěra v policii:
klesla 37 %
zůstala stejná 55 %
stoupla 8 %

Zákrok proti technařům byl podle vás:
odpovědi 1. srpna:
příliš tvrdý 48 %
přiměřený 40 %
příliš mírný 11 %

odpovědi 9. srpna:
příliš tvrdý 58 %
přiměřený 37 %
příliš mírný 5 %

Premiér Jiří Paroubek akci chválí, prezident Václav Klausem ji kritizuje. Ke komu se přikláníte:
odpovědi 1. srpna:
Klaus 39 %
Paroubek 39 %
ani jeden 22 %

odpovědi 9. srpna:
Klaus 38 %
Paroubek 30 %
ani jeden 32 %

Kdo a jak při technoparty obstál:
Václav Klaus 54
Václav Havel 48
Jiří Paroubek 42
František Bublan 41
technaři 37
policie 36
(stupnice: nejlepší znamená 100, nejhorší je 0)

Zdroj: SC&C pro MF DNES


CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtěte přílohu www.idnes.cz/czechtek

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video