Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zásadní průlom: Nové síly NATO jsou připraveny

  13:52aktualizováno  13:52
I přes původní skepsi dnes na summitu v Rize Aliance ohlásila, že její zcela nové a špičkově vybavené expediční jednotky jsou kompletně připraveny vykonávat operace.

NRF byly kompletně otestovány v letos v červnu při cvičení na Kapverdských ostrovech. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Severoatlantická aliance dnes získala bezprecedentní schopnosti," okomentoval jeden z hlavních výsledků summitu generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer s tím, že dnes ohlášené dosažení plných operačních schopností Sil rychlé reakce NATO (NATO Response Force, NRF) nebylo vždy snadné prosadit.

NRF o síle 25 000 vojáků jsou unikátní expediční silou, která v sobě poprvé v historii NATO kombinuje pod jedním velením všechny tři vojenské složky - pozemní, letecké i námořní.

Právě počty vojáků byly do poslední chvíle nejisté a vrchní velitel NATO James Jones dával i během podzimu najevo, že nebudou-li NRF mít plný počet vojáků, prohlášení operačních schopností v Rize neproběhne. "Spojenci nakonec poskytli všechny potřebné zdroje k tomu, abych generálnímu tajemníkovi doporučil NRF k prohlášení plných operačních schopností," uvedl v Rize Jones.

"Budování Sil rychlé reakce NATO bylo zahájeno na summitu NATO v Praze a zde v Rize byl tento proces tedy zakončen," připomněl důležitou roli summitu v Praze premiér Mirek Topolánek. "Silám rychlé reakce jsme zde vyjádřili plnou podporu," doplnil prezident Václav Klaus.

NRF jsou schopné během pouze několika dní zasáhnout kdekoli na světě a jsou připraveny vykonávat celé spektrum misí - od bojových operací až po například evakuaci civilistů a boj proti terorismu.

Aktivně se do NRF zapojuje i Česká republika, která nyní velí mnohonárodnímu protichemickému praporu NATO, jenž bude od ledna příštího roku zařazen do osmé rotace NRF, a bude tak půl roku v pohotovosti pro okamžité nasazení kdekoli na světě.

 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz