Hladinu Indického oceánu stále prohledávají záchranáři v letadlech i na

Hladinu Indického oceánu stále prohledávají záchranáři v letadlech i na palubách lodí. Pokud některý z letců zahlédne podezřelé objekty, označí místo světlicí (17. dubna 2014) | foto: Reuters

Čeká nás zásadní okamžik. Modlete se, vyzývají pátrači po letu MH370

  • 62
Následující dva dny budou mít zásadní význam pro pátrání po zmizelém boeingu, který se v březnu ztratil během letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Řekl to malajsijský ministr dopravy Hišamudín Husejn. Úřady opět zúžily oblast pátrání, dno Indického oceánu prohledává speciální ponorka.

"Je nezbytně nutné během dneška a zítřka zúžit oblast, ve které se pohybujeme, přeskupit pátrací týmy a v neposlední řadě také znovu přezkoumat data, která máme k dispozici," prohlásil Hišamudín Husejn na sobotní tiskové konferenci. "Možná budeme muset znovu prověřit i informace ze satelitů," cituje ministra dopravy místní server Malaysian Insider.

Bluefin 21

Asi pětimetrové podmořské plavidlo Bluefin-21 dokáže dosáhnout až hloubky 4 500...

Žlutá ponorka ve tvaru torpéda dlouhá necelých pět metrů pracuje v oblasti, odkud pocházely předpokládané signály z černých skříněk.

Ponorka bez posádky dokáže vytvořit zvukovou mapu oblasti a odhalit případné trosky letadla na dně oceánu.

Každá mise ponorky Bluefin trvá 24 hodin. Dvě hodiny zabere sestup robota do hlubin, 16 hodin průzkum oceánského dna, dvě hodiny návrat nad hladinu a čtyři hodiny stahování dat.

Po troskách letadla, které 8. března zmizelo z obrazovek radarů nad Jihočínským mořem, pátrá v Indickém oceánu speciální ponorka bez posádky. Stroj s názvem Bluefin 21 detailně mapuje mořské dno v okruhu 10 kilometrů od místa, kde pátrací lodě počátkem dubna zachytily zvukové signály.

Ponorku dálkově ovládá americké námořnictvo z paluby australské lodi Ocean Shield. Bluefin 21 pracuje zhruba 4 kilometry pod mořskou hladinou. V místech, kde se po troskách letadla pátrá, je oceán ještě o půl kilometru hlubší.

"Dnešní a zítřejší pátrání na zmenšené ploše je zásadním okamžikem celé akce. Prosím každého člověka na světě, aby se za nás modlil. Usilovně se modlete, abychom našli něco, s čím bychom mohli v dalších dnech pracovat," cituje ministra Husejna britská BBC.

Ztracený Boeing 777-200, na jehož palubě bylo 239 lidí, hledá už déle jak měsíc mezinárodní pátrací tým. Záchranáři trosky zpočátku hledali v Jihočínském moři, informace ze satelitů však pátrání přesunuly do Indického oceánu.

Ponorka může u dna oceánu pracovat až dva měsíce

Na začátku dubna zachytila čínská loď v Indickém oceánu akustické signály. O den později nahlásila akustický signál i australská loď Ocean Shield s tím, že připomíná nouzové vysílání černých skříněk letadla.

Fotogalerie

Právě v okolí tohoto nálezu se od té doby hledá. Američtí pátrači odhadují, že průzkum vymezené zóny o rozloze 600 kilometrů čtverečních, kde se podle vyšetřovatelů letadlo potopilo, potrvá ponorce šest týdnů až dva měsíce.

Černé skříňky se však kolem 8. dubna definitivně odmlčely, baterie v nich vydrží zhruba měsíc. Navíc není stoprocentně jasné, zda zachycené vysílání pocházelo skutečně od nich. Signál podobný tomu z černých skříněk může pocházet z celé řady zdrojů, a je tudíž možné, že pátrače zavedl do slepé uličky (vše o zmizelém malajsijském letadle se dočtete zde).

Po troskách zmizelého boeingu pátrá u dna Indického oceánu ponorka:

14. dubna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video