Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zarkáví na prvním videu chválil „boží bojovníky“

  14:46aktualizováno  14:46
Vůdce irácké odnože teroristické sítě Al-Kajda Abú Músá Zarkáví se v úterý poprvé objevil na videonahrávce. Ocenil vytrvalost "božích bojovníků", kteří už tři roky bojují proti západním "křižákům". Záznam zveřejnily islamistické internetové stránky.

Jeden z nejhledanějších světových teroristů se poprvé objevil na videonahrávce - Vůdce irácké odnože Al-Kajdy ocenil na záznamu práci božích bojovníků. (25. dubna 2006) | foto: Reuters

Úvodní část prvního veřejného vystoupení teroristy jordánského původu se nesla v duchu "prohlášení k národu".

V něm mimo jiné Zarkáví označil snahy o vytvoření nové irácké vlády za taktický trik USA, který má Spojeným státům pomoci vybřednout z dilematu, jemuž podle něj čelí v Iráku.

"Amerika poznala, že její tanky, zbraně ani šíitští agenti nebyli schopni ukončit bitvu s mudžáhidy. A tak vymyslela plán a uchýlila se ke svým agentům mezi takzvanými sunnity, kteří utáhnou smyčku kolem krku sunnitů a zachrání Američany," řekl.

"Každá vláda, která by nyní byla zformována v Iráku, ať už šíity, nebo sionistickými Kurdy, či těmi takzvanými sunnity, bude jen loutkovou vládou. To všechno jsou otrávené dýky v srdci muslimského národa," hřímal Zarkáví.

Zároveň vyzdvihl úspěšnost odporu "božích bojovníků" proti vojákům západní koalice a prohlásil, že americká armáda byla v Iráku poražena. "Vaši synové mudžáhidi byli schopni čelit nejzuřivější křižácké kampani proti muslimskému státu. Byli tomuto náporu vystaveni tři roky," dodal.

Zarkáví byl na záznamu celý v černém a po boku měl pušku. Terorista, který dříve vydával svá poselství jen na zvukových záznamech, byl na videu zachycen i při tréninku se skupinou maskovaných mužů.

Jeho prohlášení se objevilo pouhé dva dny po široce publikované výzvě vůdce Al-Kajdy Usámy bin Ládina, který na zvukovém záznamu odvysílaném katarskou televizí Al-Džazíra podněcoval muslimy k bojkotu Západu a k podpoře své skupiny v její válce proti Západu. - více zde

Spekuluje se, že bin Ládinova slova mohla obsahovat skrytou výzvu k teroristickým útokům v egyptském Dahábu. - více zde

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

Při zásahu armády zemřel „Venezuelský Rambo“, smrt vysílal na internetu

Policista Oscar Pérez se účastnil smuteční akce za oběti protestů ve Venezuele...

Bývalý venezuelský policista Óscar Pérez, přezdívaný "Venezuelský Rambo", který se pro některé stal symbolem boje proti...

Na Slovensku mají šanci na propuštění brutální vrah i mafiánští bossové

Vrazi Lubor Masár (v popředí) a Ján Molnár před bratislavským soudem 17. ledna...

Po pětadvaceti letech se na Slovensku první odsouzení na doživotí mohou dostat na svobodu. V příštích letech by takto z...

Najdete na iDNES.cz