Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Podívejte se do zařízení, kde stát zanedbával malé cizince. Skončí

  17:19aktualizováno  17:19
Ministerstvo školství do konce června zruší zařízení Permon pro děti-cizince, které ostře kritizoval ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něj ve středisku na Příbramsku mají děti bídné podmínky a špatně se s nimi zachází. Šéf Permonu řadu pochybení připouští, může za ně špatná komunikace s ministerstvem.

Zařízení Permon

Zařízení Permon ve Hříměždicích-Vestci ve Středočeském kraji poskytuje péči zejména dětem-cizincům bez doprovodu, které pocházejí z kulturně odlišného prostředí, nemluví česky a mnohdy jsou traumatizovány minulostí.

Exministr školství Josef Dobeš napsal Varvařovskému 29. března, tedy dva dny před svým odchodem z funkce, dopis, v kterém jej informuje, že zařízení Permon bude zrušeno. Rozhodlo se o tom na jednaní meziresortní pracovní skupiny v prosinci 2011.

"Děti zde umístěné budou ve spolupráci s příslušnými orgány sociálně právní ochrany dětí rozmístěny do běžných školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy podle jejich aktuálních potřeb," napsal Dobeš.

Fotogalerie

Ministerstvo podle něj připravuje změnu koncepce umísťování, vzdělávání a výchovy dětí-cizinců, protože stávající koncepce prý neplní péči o tyto děti.

Kontroly veřejného ochránce práv v zařízení odhalily špatné zacházení s dětmi či tristní životní podmínky.

"Děti trpěly nedostatkem soukromí, v rozporu se zákonem o výkonu ústavní a ochranné výchovy byl v některých částech zařízení instalován a fungoval kamerový systém, byla zde užívána nezákonná a nepřípustná praxe umisťování dětí na izolaci," uvedl Varvařovský.

Dětem podle ombudsmana chybí sociální kontakt či odborná péče. V zařízení prý také došlo mezi dětmi k několika sexuálním deliktům. Oběti a pachatelé poté byli ponecháni v běžném kontaktu (o kritice ombudsmana čtěte více zde).

Šéf Permonu: Ministerstvo situaci neřeší

Ministerstvo v aktuální reakci na ombudsmanovu kritiku odmítlo, že by nereagovalo na podněty veřejného ochránce práv. Samo navíc v Permonu provedlo kontrolu. "Žádná zásadní pochybení, která by potvrdila zjištění ombudsmana, nezjistila," uvádí resort.

Luboš Hudec, ředitel Zařízení pro děti-cizince ve Hříměždicích-Vestci na...

Luboš Hudec

Luboš Hudec, ředitel Zařízení pro děti-cizince (ZDC), pod které spadá i pracoviště Permon, přitom s kritikou ombudsmana spíše souhlasí. "Jsem si vědom, že práce ZDC má rezervy a jsem spolu s vedením ZDC připraven pokračovat v práci na jejím zdokonalení," napsal Hudec ombudsmanovi v dopise datovaném 3. ledna 2012.

Hudec připouští, že se v Permonu kumulují problémy a že na to ministerstvo opakovaně upozorňoval. Podle něj v této oblasti zcela chybí koncepce. "Jde o stav téměř bezútěšný, když opakovaně za vedení ZDC navrhuji koncepční změny v ZDC a od zřizovatele nedostávám žádnou zpětnou vazbu," napsal ředitel.

Ministerstvo ale namítá, že tento typ zařízení má svoji právní subjektivitu a za dění v organizaci plně odpovídá její ředitel. "V případě jakýchkoli mimořádných událostí je pak jejich řešení v kompetenci zřizovatele a orgánů činných v trestním řízení," uvádí tiskový odbor.

Podle Hudce se řadu pochybení, které jim vytýká kancelář ombudsmana, podařilo napravit. Veřejný ochránce práv ale ve své úterní zprávě tvrdí, že řada zásadních pochybení přetrvává a napravena nebyla.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....Najdete na iDNES.cz