Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


12:51
Redakce iDNES.cz se loučí a končí on-line reportáž z mimořádné schůze. Děkujeme za pozornost.
12:46
Příznivci sněmovních debat o ně nezůstanou ochuzeni dlouho. Už v úterý začíná řádná 23. schůze Sněmovny. Poslanci se budou zabývat například trestní odpovědností firem (ve druhém čtení) nebo souhlasem se změnou Lisabonské smlouvy, která by v budoucnu podle kritiků mohla vést k tomu, že EU nařídí Česku přijetí eura a tedy i podílení se na záchraně krachujících ekonomik. Celý program zájemci najdou zde.
12:43
Sněmovna má pro dnešek hotovo. Poslanci schválili i vládní návrh zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Několik dosavadních dávek se sloučí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky. Příspěvek na mobilitu bude vyplácen pravidelně každý měsíc, příspěvek na pomůcky jednorázově.
12:16
I sociální reforma prochází Sněmovnou poměrně hladce. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nicméně varoval, že pokud projde tak, jak ji vláda přinesla - tedy pokud Sněmovna silou přehlasuje Senát, až reformu vrátí - tak dají sociální demokraté reformu k Ústavnímu soudu.
11:31
Poslanci během dvou hodin "sfoukli" generální inspekci bezpečnostních sborů a reformu penzí. Zbývá sociální reforma, což jsou poslední tři body pořadu schůze. Rozhodovat se bude například o "sociální kartě" pro výplatu dávek.
11:03
Miroslavu Němcovou vystřílada ve vedení schůze Kateřina Klasnová. Sněmovna se zabývá návrhem zákona o doplňkovém penzijním spoření. A i tu schvaluje.
10:58
Vládní návrh zákona o důchodovém spoření byl přijat 86 hlasy proti 61. Dnes Sněmovna pracuje poměrně rychle a bez hádek. Nyní se předlohou bude zabývat Senát, který ji podle všeho Sněmovně vrátí, takže jej poslanci budou muset přehlasovat.
10:39
"Chci jasně říci, že si sociální demokraté vyhrazují právo tuto reformu po volbách, pokud získáme důvěru občanů, korigovat. Uděláme v ní změny," prohlásil Sobotka.
10:32
"Vláda nepředkládá reformu penzí, ale podnikatelskou příležitost. Začne nevídaný hon na klienty," shrnul Sobotka.
10:28
"Naše výdaje na důchody činí asi 9 % HDP. Evropský průměr je 12,5 %," řekl Bohuslav Sobotka. To podle něj dokládá, že český důchodový systém vládou navrženou reformu nepotřebuje. "Po roce 2030 ale půjdou do důchodu populačně silné ročníky," připustil Sobotka.
10:15
Levicové lavice překryl obří transparent, který poslanci rozvinuli nad svými hlavami. "Stop vládě, která tuneluje lidem penze! ČSSD hlasuje proti," stojí na něm. "Zatímco na Drábka jste mávali papírky, proti mně jste rozvinuli transparent jak fotbalové hřiště," řekl při svém projevu ministr financí Miroslav Kalousek.
09:57
Generální inspekce bezpečnostních sborů je schválena. Reforma důchodů je tu. Celý článek o inspekci čtěte zde.
  • Transparent ČSSD ve Sněmovně

    Transparent ČSSD ve Sněmovně / Autor: Michal Kamaryt ČTK

09:53
Podobnou obavu vyjádřil i šéf ČSSD a jejího poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka. Pak si vzal patnáctiminutovou pauzu na jednání poslaneckého klubu před závěrečným hlasováním.
09:39
Podle Tejce je důležité, aby se nehlasovalo o šéfovi inspekce podle politického klíče. To je případné upozornění - kuloáry totiž kolují dohady, že šéf inspekce má být politickou protiváhou policejního prezidenta. Tím je Petr Lessy, nominant Věcí veřejných.
"Pokud by to měl být, jak říkají média, Jaroslav Salivar (někdejší dlouholetý náměstek na vnitru za ODS - pozn. red.), tak tady hlasujeme úplně zbytečně," řekl Tejc.
09:36
"Myšlenku jako takovou podporujeme, je dobře, že ta inspekce vzniká," řekl poslanec a šéf mandátového výboru Jeroným Tejc (ČSSD). "Otázkou ale je, kdo bude stát v jejím čele. Bude mít obrovskou moc a bude muset tu instituci vybudovat jako respektovanou, odborně zdatnou a nezávislou," dodal.
09:33
První z bodů dnešního programu tedy je hotov, poslanci se baví o vzniku generální inspekce bezpečnostních sborů.
09:31
Zbyněk Stanjura, předseda poslanců ODS, navrhl prodloužit dobu, po kterou poslanci mohou dnes hlasovat, až do 19. hodiny. Návrh prošel. Na druhou stranu, levice může silou dvou poslaneckých klubů takovéto prodloužení vetovat stejně jako ve středu.
09:31
Sněmovna se pozvolna zaplnila na 149 poslanců. První předloha - zákoník práce - prošel většinou 87 ku 62 hlasům. Celý článek o zákoníku práce čtěte zde.
09:14
Ministr práce a zpravodaj k novele Jaromír Drábek zákon v závěrečné řeči hájí. Cílem podle něj je vytváření dlouhodobých pracovních míst.
zpravodaj Zprávy zpravy.idnes.cz domaci Domácí Podvod poslankyně Drastichové při hlasování bude řešit imunitní výbor http://zpravy.idnes.cz/podvod-poslankyne-drastichove-pri-hlasovani-bude-resit-imunitni-vybor-1ne-/domaci.aspx?c=A110908_111148_domaci_kop 2011-09-08T11:11:00 Počínáním poslankyně Jany Drastichové z Věcí veřejných, která ve Sněmovně podváděla při hlasování, se bude zabývat mandátový a imunitní výbor. Z televizního záznamu není průkazné, zda dokonce nehlasovala za Radka Johna, který má ve výsledcích hlasování uvedeno ANO. John iDNES.cz řekl, že ještě hlasovat stihl, ač Drastichová vytáhla jeho kartu. http://i.idnes.cz/11/091/superfototyp/KOT3daaa9__drastich_2.JPG Poslankyně Věcí veřejných Jana Drastichová hovoří s novináři v Poslanecké V110907_154046_tv-zpravy_sha A110908_111148_domaci_kop

Diskuse

Ftipnejj: Sobotka: copak nam rekne ??, (10:24)

UPA Laborec 23: Dr.Atha VYKASTROVAT, POZVRACET, POMOČIT A ŠUP S NIM DO KAFILERKY !!! (14:04)

akfap1: komouši a socani budou obstruovat ve Sněmovně pořád, nic jiného neumějí (13:13)

pointless: Je to tak (12:33)

ydrhsamot: A další obstrukce KSČSSD pokračují... hlavně nic neřešit, když nejsme u vesla, co? (11:55)

nikas123: Tak za tohle idnes patri velky diky, jen na ne!!! (11:43)

ydrhsamot: Šaráda pokračuje... (10:37)

Kluk ze Zlína: hlavně, že se Kalousek dobře baví :( (16:01)

jdu jen tak náhodou kolem: Tak Babák už našel svůj zub (15:17)

seelen: Přemluvená bába s dědkem nejspíš tančí s radostí. (15:13)