Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zářijové prázdniny zaplatí rodiče sami

  11:06aktualizováno  11:06
Praha - Necelé tři měsíce před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které se uskuteční v hlavním městě od 25. do 29. září, už má většina ředitelů pražských škol jasno v tom, jak se postarají o své žáky při mimořádných prázdninách. Dosud však nikdo z nich netuší, zda jim například na organizování škol v přírodě někdo finančně přispěje.

Jisté je jen jedno - ministerstvo školství ani město to nebudou, takže případné peníze musí zajistit jednotlivé městské části a školské úřady.Ty ještě mohou spoléhat na to, že získají nějakou částku z balíku, který na přípravu srazu bankéřů uvolnila vláda. V to pevně doufá například ředitel Základní školy Táborská v Praze 4 Vít Beran, jehož škola je v bezprostřední blízkosti Kongresového centra: "Pojedeme na školu v přírodě, ale musí to zaplatit stát. Je mi jedno kdo, ale my na to nemáme. Těžko mohu rodičům nařídit: zaplaťte dětem mimořádný školní pobyt," uvedl Beran.

Šéf správní sekce ministerstva školství Stanislav Karabec řekl, že ministerstvo peníze na příspěvky nemá, a proto požádalo o pomoc tým Zdeňka Hrubého, vládního zmocněnce pro přípravu zasedání. "Byli bychom rádi, aby tato skupina vyčlenila pro tyto účely nějakou částku z peněz, které dá na přípravu zasedání vláda. Optimální by byly asi dva miliony korun. Není to sice závratná suma, ale i peníze z ní by mohly v konkrétních případech pomoci," konstatoval.

Členka Hrubého týmu a starostka čtvrtého obvodu Miroslava Studenovská řekla, že se o této možnosti už jednalo. "Je to však rozehraná partie. Přesto věřím, že peníze na školský úřad přijdou, protože je potřebujeme a máme zájem na tom, aby děti někam vyjely. Jinak budu tento požadavek rozhodně znovu urgovat," podotkla.

Že by potřebné peníze poskytl magistrát, vyloučil pražský primátor Jan Kasl: "Podobné úvahy jsem slyšel, ale nepokládám je za opodstatněné. Toto není věc města, ale jednotlivých školských úřadů a městských částí."

Stanovisko primátora potvrdil i městský radní Jan Tomčík, jenž má školství na starosti. Ten prohlásil, že město nabízí dost už tím, že dává k dispozici sportoviště a zařízení své organizace Dům dětí a mládeže. "Nabídneme je především čtvrté a druhé městské části, ale i ostatním. Záleží jen na obvodech a školských úřadech, jestli tuto nabídku využijí. Žádnou konkrétní částku však nevyčleníme. I z toho důvodu, že to je zneužitelné. Lidé, kteří beztak odjedou, by pak totiž mohli žádat o peníze, aniž by je bezprostředně potřebovali," uvedl Tomčík.

Ředitelé jednotlivých školský úřadů jsou až do středy na společném výjezdním zasedání mimo město, a proto se jejich podřízení odmítli k možnému řešení situace vyjádřit. Zástupci školských odborů některých městských částí ovšem prohlašovali, že z rozpočtů radnice mimořádné volno hradit nehodlají. "V rozpočtu ani takové peníze nemáme. Rodičům se budeme alespoň nepřímo snažit přispět tím, že budeme podporovat některé organizace, jež budou pořádat třeba jednodenní zájezdy dětí ven z Prahy. U nás je to třeba Dům UM," poznamenal například vedoucí školského odboru Prahy 10 Jiří Doležal. Podobný názor vyjádřila rovněž Blanka Škodová ze stejného odboru jedenácté části: "Radnice s tím nemá nic společného, je to čistě věc školského úřadu," řekla.

co říkají ředitelé škol...

Miroslav Hrabák, ředitel Soukromé základní školy pro děti s poruchami učení na Vinohradech: Samozřejmě, že nám týden výuky bude chybět, ale není to žádná velká katastrofa.

Vít Beran, ředitel Základní školy Táborská v Praze 4: Celá škola odjíždí na školu v přírodě 18. září. Pobyt učitelů s žáky v přírodě vidím jako velmi pozitivní, protože se spolu více seznámí a naučí se lépe komunikovat.

Jaroslav Červený, ředitel Střední průmyslové školy strojnické v Praze 1: Většina rodičů nechtěla, aby se škola o prázdninách o jejich děti starala. To znamená, že budou mít volné dny a mohou případně jít s dlaždičkami do ulic. Kdyby děti byly ve škole, mají větší šanci se do ničeho nepřiplést.

Martina Drbohlavová, ředitelka Mateřské školy Hřibská ve Strašnicích: Nemyslím si, že uzavření škol bude na okrajích města něco řešit. Mnohé školy stejně připravily náhradní program, děti tedy budou do tříd docházet. Zatímco by většina normálně seděla v lavicích, tak se bude poflakovat v ulicích. V září se navíc děti intenzivně přizpůsobují běhu školky, a sotva si navyknou na nějaká pravidla, výuka se jim přeruší.


... a co rodiče a studenti

Blanka, jež poslala příspěvek prostřednictvím chatu na pražské rubrice iDNES: Škola v přírodě je už dnes pro někoho dost luxusní záležitost, pro nás taky, babičku máme pracující, hoši budou asi trávit týden u mě v práci, dovolené mám totiž už jen na hlavní prázdniny. Myslím si, že větší děti - od 10 let - se budou většinou jen poflakovat po městě a budou daleko víc ohroženy, než kdyby byly ve školách.

Johana Loučímová, studentka gymnázia Litoměřická na Proseku: Mimořádné prázdniny jsou super. Demonstrovat nepůjdu, asi pojedeme s kamarádkou na chalupu. Rozhodně se tam ale nebudeme učit.

Jana Coufalová, matka dvou žáků základní školy: Vyhlášení prázdnin je hloupost. Děti budou mít po dvouměsíčních prázdninách další volno. To by také nemusely chodit do školy vůbec. Navíc nevím, jak pro ně zajistím hlídání, babičky totiž už nemáme a škola nikam nejede.

Karel Mráček, otec jedenáctiletého chlapce: Asi si budu muset vzít neplacené volno, protože dovolenou budu mít po prázdninách vyčerpanou. Jinak by neměl kluka kdo hlídat. Stát by nám měl zaplatit aspoň to, o co kvůli prázdninám přijdeme.

Honza, středoškolák, který se označuje za anarchistu: Je skvělé, že nám dají volno. Mezinárodní měnový fond globalizuje celý svět a proti tomu se musí bojovat. Chci každý den chodit na demonstrace a takhle aspoň nebudu muset shánět omluvenku do školy.

Tereza Vychodilová, studentka střední školy: Já ani nevím, že v září nějaké prázdniny budou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz