Záplavy v Evropě už mají první oběti

  • 6
Tající sníh a vytrvalé deště zvedají hladiny evropských řek. Nejméně dva lidé už zemřeli v Rumunsku i Belgii. Další se pohřešují. Povodňová pohotovost platí i na mnoha místech Anglie a Walesu. Obleva zvedá hladiny řek i v Česku. Zmrzlá půda a vydatné deště způsobily náledí, které ochromilo dopravu v Rakousku a v Německu.

Velkou vodu v Rumunsku nepřežila 19letá dívka
Tající sníh rozvodnil řeky na severovýchodě Rumunska, které zaplavily několik vesnic.

Velká voda už má první oběť. Devatenáctiletá studentka zahynula ve středu a po dvou dalších lidech se pátrá poté, co rozvodněný tok řeky Bistrica poblíž Poiany Teilui strhl horskou chatu. Další čtyři lidi, kteří byli též v chatě, se podařilo z vody zachránit.

Rozbouřená řeka zaplavila 232 domů, usmrtila stovky domácích zvířat.

I záplavy v Belgii mají lidskou oběť
Ve středu večer začaly Belgii opět sužovat silné deště. Valící se voda zaplavila podle agentury AP už stovky domů. Jeden muž se utopil a po dvou ženách záchranáři pátrají.

Meteorologové okamžité zlepšení situace neočekávají. Pohotovost vyhlásily úřady ve Flandrech na severu země, hladiny řek stoupají také na valonském jihu. Jde především o řeky Lesse, Semois, Dendre, Meuse a Ambléve.

V oblasti Huy asi sto kilometrů jižně od Bruselu byla vyhlášena pohotovost na řece Mehaigne, která je přítokem Meuse. Její průtok je obvykle pět metrů krychlových za vteřinu, ve středu večer jí však protékalo již 26 metrů krychlových za vteřinu, oznámila agentura Belga. V ohrožených oblastech se už rozdávají pytle s pískem.

Od začátku týdne si živel v Belgii vyžádal dvě oběti. Jedna žena se utopila v pondělí, její tělo však nalezeno zatím nebylo. Ve střední části země se od úterý pohřešuje cyklistka, která se podle policie zřejmě rovněž utopila.

Předpověď počasí

Situace v Česku

Velká voda ohrožuje Anglii a Wales
Na 105 místech Anglie a Walesu byla vyhlášena povodňová pohotovost. Po několika dnech vytrvalých dešťů je ohrožena silniční a železniční doprava. Deště mají pokračovat.

Na jihu Anglie byla omezena železniční doprava. Některé linky do Londýna přijely až s hodinovým zpožděním.

Největší problémy má zatím jihovýchod a severovýchod Anglie. Mluvčí Agentury pro životní prostředí Ray Kemp označil situaci za naplňování nejhoršího scénáře. Podle něj jsou koryta sedmdesáti řek už plná. Obává se, že podmáčené kořeny v prudkém větru zřejmě stromy neudrží.

Domy v několika vesnicích v Kentu a v Cornwallu mají zatopené sklepy a v několika z nich už voda pronikla i do přízemí.

Pomáhají i nové protipovodňové zábrany instalováné po rekordních povodních na podzim 2000.

Více než 360 lidí zemřelo na následky mrazů, které zasáhly severní oblasti Indie a Bangladéše. Chlad si podle místního tisku vybírá oběti především mezi staršími a nemocnými na venkově. Nejhůře je postižen indický svazový stát Bihár, kde přišlo o život od prosince 131 lidí.

Ve Vídni se výjimečně solilo
Zmrzlá půda a vydatné deště způsobily dopravní komplikace v Rakousku. Nejpostiženější východní část země včetně hlavního města Vídně. Ráno tu byly zcela neprůjezdné silnice z Vídně na Budapešť mezi Schwadorfem a Schwechatem i tah na Bratislavu mezi Petronellem a Bad Deutsch Altenburgem.

Velké zácpy komplikovali jízdu i na dálnicích A1 a A4. Vídeňské úřady dočasně zrušily zákaz solení ulic.

Silné náledí omezovalo také dopravu v Horních Rakousích, kde byl postižen zejména okres Mühlviertel na hranicích s Českou republikou. Po četných nehodách a pádech chodců hlásí nemocnice v oblasti Lince velký provoz především v sádrovnách.
 
Náledí komplikovalo jízdu Berlínem
Prudká změna počasí způsobila krizi i v německé metropoli Berlíně, kde se během jediného dne zvýšila teplota o 19 stupňů. Déšť se na promrzlých silnicích změnil v náledí, kvůli němuž se do rána v Berlíně stalo na 400 dopravních nehod. Vážné potíže měla i ve veřejná doprava, námraza na trolejích například zastavila tramvaje.

Místní obyvatelé pozorují rozvodněnou řeku u vesnice Londerzeel, na severu Belgie, 2. ledna 2003

Obyvatelé vesnice Yalding v Kentu pozorují stoupající hladinu řeky, 2. ledna 2003

Velká voda obklopila dům nedaleko města Ypres na severu Belgie, 2. ledna 2003

Obyvatelé města Liedekerke u Bruselu pozorují zaplavenou ulici u svých domů, 2. ledna 2003

Obyvatelka belgického města Liedekerke pozoruje stoupající vodu před svým domem, 2. ledna 2003

Obyvatelé zaplavené vesnice Yalding v Kentu opouštějí na loďce svůj dům, 2. ledna 2003

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video