Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Záplavy spláchly do čínské řeky tisíce barelů s výbušnými chemikáliemi

  15:50aktualizováno  15:50
Čínu sužují nejhorší záplavy za poslední desetiletí a na severovýchodě země navíc hrozí ekologická katastrofa nedozírných rozměrů. Velká voda totiž do řeky Sung-chua spláchla až sedm tisíc barelů s výbušnými chemikáliemi.

Barely s chemikáliemi v čínské řece Sung-chua | foto: AP

Sudy se do řeky v provincii Ťi-lin dostaly ze dvou chemických továren na břehu. Více než polovina je jich prázdných, asi tři tisíce barelů ale obsahuje až 500 tun výbušných chemických látek.

Ty by mohly na desetiletí znečistit podzemní vody pro celou provincii, ve které žije 4,5 milionu obyvatel. Místní vláda se chlubí, že jednala rychle a kvalitu vody monitoruje. Ve skutečnosti ale bylo dosud z řeky vytaženo jen 400 barelů.

Lidé se hromadně zásobí balenou vodou

Napjatou situaci navíc doprovází záhadné vypínání vodovodní sítě, které úřady vysvětlují technickými opravami. Místní zažili ekologickou katastrofu už v roce 2005, když tu vybuchla rafinérka, a tak nic neponechávají náhodě. Ve velkém skupují balenou vodu.

Barely s chemikáliemi v čínské řece Sung-chua

Barely s chemikáliemi v čínské řece Sung-chua

V jiné části provincie Ťi-lin se u města Kchou-čchien vylily z břehů dvě řeky a jedna nádrž. Na zaplaveném území je uvězněno asi 30 tisíc lidí. Jsou bez elektřiny, potravin a pomoc se k nim dostává jen velmi pomalu.

Své maximum včera vyzkoušela i největší přehrada světa Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang. Voda v obří nádrži vystoupala až na 158 metrů, což je jen 17 metrů pod maximální kapacitou. Do pátku se měla hladina vyšplhat až na 161,5 metrů. Nebezpečí prý ale nehrozí.

Město Ťin-lin v Číně

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Najdete na iDNES.cz