Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


20:36
Vážení čtenáři, on-line reportáž z povodní končí, voda opadla. Děkujeme za pozornost. Redakce iDNES.cz
20:35
V pátek vyjede na pomoc do Troubek třicet vojáků. "Ráno se tým bude hlásit na krizovém štábu, kde dostane úkoly. Předpokládáme ale, že se bude jednat o odklízecí práce, vynášení těžkého materiálu, pomoc sociálně slabým a podobně," uvedl mluvčí samostatné záchranné roty Jiří Zbránek.
20:04
Na Karvinsku je v plné pohotovosti 140 hasičů. Přijely i posily ze středních, jižních Čech a Prahy. Hasiči přivezli i nejvýkonnější čerpadlo – odčerpá až 1500 litrů za vteřinu. Od dnešního večera slouží v Karviné i dvacet strážníků z Ústí nad Labem.
19:58
Z okrajové části Karviné – Louk není možné po silnici přímo dojet do Karviné: Lidé závislí na vodě z vlastních studní musejí používat dovezenou vodu. "Zajistili jsme pro děti z Louk od pondělka až do odvolání autobus do karvinské školy a zpět – naštěstí odtamtud všechny děti chodí do ZŠ Prameny a tamní mateřské školy, takže od pondělka bude speciální bus svážet děti z části Louky a odveze je bezpečně do školy a školy. Autobus zaplatí OKD," uvedl primátor Karviné Tomáš Hanzel.
19:40
Z bohumínského centrálního skladu míří savo a chloramin do požárních zbrojnic dobrovolných hasičů v městských částech Starý Bohumín, Šunychl, Vrbice a Skřečoň. Lidé zasažení vodou si mohou pro tyto desinfekční prostředky chodit právě sem, kde jim budou vydány. Do Starého Bohumína a Šunychlu již dodávka dorazila, teď míří do Vrbice a Skřečoně.
19:31
Voda řeky Moravy už začala klesat i v nejjižnější části kraje u Lanžhota na Břeclavsku, který je podle hydrometeorologů posledním místem v ČR, kde platí třetí stupeň povodňové aktivity. Oproti dnešním maximálním 575 centimetrům hladina ustoupila o 30 centimetrů.
18:29
Tok řeky Moravy ve Strážnici klesl na druhý stupeň povodňové aktivity, který znamená pohotovost. Na třetím stupnim se drží řeka Morava už jen v Lanžhotě.
18:19
Všech 150 evakuovaných pacientů se dnes vrátilo za asistence hasičů z okolních zdravotnických zařízení zpět do Bohumína. Nemocnici se s pomocí hasičů podařilo vyčerpat vodu z většiny suterénních prostorů, které zatopila voda. Bez vody je už také elektrická rozvodna v pavilonu A. Pacienti tak už mohou využívat jak gynekologickou, tak chirurgickou ambulanci. V plném provozu už je v nemocnici interna, geriatrie, ošetřovatelské oddělení i léčebna dlouhodobě nemocných.
18:00
Lidé z celé České republiky přispívají na obnovu oblastí postižených záplavami. Humanitárním organizacím poslali prostřednictvím dárcovských sms a přímými platbami na bankovní účty kolem 4,75 milionu korun. Nevládní organizace na Moravu a do Slezska dovážejí také materiální pomoc, jedná se hlavně o desinfekční prostředky a nářadí na odklízení škod.
17:37
I do Troubek postižených záplavou se už vrátila většina evakuovaných. V obci se intenzivně odstraňují škody, zaplavená je už jen z desetiny.
17:35
Z padesátky evakuovaných lidí, kterým město Bohumín poskytlo náhradní ubytování, se už čtyřicet z nich vrátilo domů.
17:23
Hladina řeky Moravy ve Zlínském kraji v noci a dnes výrazně klesla - ze stavu ohrožení až na první povodňový stupeň. Platí stále v Kroměříži, v Otrokovicích i ve Spytihněvi na Zlínsku. Podle údajů Povodí Moravy se hladina od dnešní půlnoci v Kroměříži a ve Spytihněvi snížila zhruba o 1,5 metru, v Otrokovicích o více než jeden metr. Hladiny nadále klesají.
17:11
  • Sesuv silnice v ulici Podlesí v Karviné.

    Sesuv silnice v ulici Podlesí v Karviné. / Autor: Alexandr Satinský, MAFRA

17:08
Do sklepů domů v Bohumíně se stále ještě tlačí spodní voda. Hasiči proto s jejich čerpáním vyčkávají, protože nemá patřičný efekt - vyčerpaná voda v průběhu několika minut nateče zase zpět. S čerpáním začnou hned, jakmile voda, především v kanalizacích, opadne.
16:58
Hasiči v základní škole v Pudlově ráno dočerpali zbytky vody ze skladů. Zachráněné zařízení ze suterénu, který byl zaplaven, pracovníci školy nanosili do tělocvičny. Škole pomáhají dobrovolníci z humanitární organizace Adra a sdružení Romodrom - podílejí se na čištění suterénu, odstraňování bláta, vyklizení zbytku nábytku ze skladů.
16:47
Silničáři dnes zachránili asi 10 ryb, jež ďo velké louže na silnici a do příkopu přivedla velká voda, která se vylila z Vrbického jezera v Bohumíně. Vylovili je a vrátili zpátky do jezera. Záchranná mise bude zítra pokračovat, až hasiči odčerpají zbytek vody.
16:39
Rozvodněné toky na Moravě a ve Slezsku zaplavily minimálně 12 tisíc hektarů zemědělské půdy. Zaplaveny jsou také některé hospodářské budovy, například sklady krmiv či stáje. Například na Opavsku a Ostravsku je zatopeno 1650 hektarů, na Frýdeckomístecku 2013 hektarů, Olomoucký kraj hlásí přes 3000 hektarů zatopených polí, na středním toku Moravy na Hodonínsku je pod vodou 2800 hektarů. Agrárníci očekávají další rozlévání řek.
16:14
V Blatně u Jesenice - Žihle je výluka, která souvisí s vydatnými dešti. K přerušení provozu došlo z důvodu porušení stability svahu a následnému sesuvu půdy. Železničáři úsek uzavřeli až do 30. května. Ve směru Most - Plzeň, hlavní nádraží - Blatno a zpět je zajištěna náhradní autobusová doprava. V prostředcích náhradní autobusové dopravy není zajištěna přeprava cestujících na invalidních vozících.
15:50
Škody nahlášené klienty pojišťoven po záplavách na Moravě rychle rostou. Pojišťovny mírně zvyšují celkové odhady škod, které podle nich dohromady mohou překročit miliardu korun. Zatím klienti nahlásili tisícovky menších pojistných události, ty větší se očekávají až po víkendu.Nejvíce postiženými okresy jsou Frýdek-Místek, Karviná, Přerov, Vsetín, Nový Jičín a Ostrava.
15:36
Červnové počasí se bude dál vymykat zaběhlým představám, naznačuje měsíční předpověď. Letní vedra nečekejte, nepromokavé oblečení neschovávejte. Nejméně do poloviny měsíce bude podprůměrná teplota a nadprůměrné srážky. Oproti květnu se ale počasí zlepší a poznat to bude už o víkendu. V pondělí se teplota dostane až na 24 stupňů. Celý článek o počasí čtěte zde
15:09
Většina přehrad v Moravskoslezském kraji se pomalu vrací do normálního stavu. Tři z pěti přehrad se už nacházejí v takzvaném ovladatelném prostoru, díky tomu mohou vodohospodáři odtok vody plně ovládat. Dvě přehrady, Šance a Žermanice, jsou ještě v neovladatelném prostoru. Mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček tvrdí, že přehrady stoprocentně splnily při povodni svůj účel.
14:48
Obce i jednotlivci postižení velkou vodou mohou při likvidaci následků škod využít zásoby Správy státních hmotných rezerv (SSHR). K dispozici jsou vysoušeče, vysokovýkonná čerpadla, voda a úpravny vody, dezinfekční prostředky či cisterny na pitnou vodu. " SSHR vyzývá starosty postižených obcí, aby se s požadavky obraceli na krizové štáby jednotlivých krajů," uvedl předseda správy Ladislav Zabo.
14:36
Dvě tuzemské banky se rozhodly vyjít vstříc občanům postiženým povodněmi a připravily pro ně speciální zvýhodněné nabídky. Klienti mohou například bezplatně vypovědět termínované vklady nebo zažádat o individuální splátkový kalendář. Nabídky oznámila Česká spořitelna a Komerční banka.
14:12
Jihomoravský kraj bude monitorovat, aby rozlivy do lužních lesů, luk a polí neohrozily zdroje pitné vody. „Současně kraj nabídne bezplatně obcím ekologický prostředek proti komárům. Radnice si pak vytipují místa použití a zaplatí aplikaci,“ říká hejtman Michal Hašek. Velká hejna komárů se podle odborníků mohou objevit po povodních na všech vodou postižených místech.
13:47
Města na Přerovsku začínají sčítat škody po rozvodněné Bečvě a Moravě. První odhady zatím hovoří minimálně o desítkách milionů korun. Milionových částek dosáhnou například v Hranicích, naopak v sousedním Lipníku nad Bečvou jsou škody na městském majetku nepatrné.

Diskuse

jarous.)): Ve vlkošu u přerova je to v pohodě.))kritická byla jen noc z pondělí na uterý...moštěnka ale klesala a klesá zpátky do normálu..jen spodní vody zatopili zahrady, a zvedly rybník (22:33)

Mondié: Na první pohled není vůbec nic vidět, ale spodní voda je všude kolem, i ve sklepě. (18:58)

Mondié: Tak se zdá, že jsme z nejhoršího vevnitř (18:53)

jenifer 222: ahoj,nevíte někdo jak to vypadá v Kojetíně, díky (23:01)

Jerry1984: ahojte, nemáte někdo pls fotky dnešní Moravy? díky moc nějaký odkaz nebo neco.. (16:25)

Birkof8456: Skaštice uzavírají ve 20:00 protipovodňovu hráz Skaštice-Kroměříž, Skaštice Chropyně, bude uzavřena doprava. http://www.muchropyne.cz/ukaz.php?id=186 (14:27)

Birkof8456: Nevíte jak je na tom Vlkoš u Přerova? (14:25)

Raduzzo: koho zajima jak je v Kasmiru... (12:57)

sobak: kasmir konkretne srinagar trvaly dest a 17 stupnu, o 200 km dal pres hory v jamu 45 stupnu (12:24)

sobak: lidi v kasmiru takz prsi ac to neni na tuto dobu obvzkle a ja se malem nedostal z treku samy sesuv, jak to vipada s otrokovicemi (12:23)

ifinogenix: neprůjezdné, musíte to vzít přes hodslavice (11:44)

Aeliren: Nevite nekdo jaka je situace na Novojicinsku? konkretne vesnice Zilina Mořkov (7:22)

z65: takze oproti roku 2006 je Morava v Km o 50cm lepší a Moštěnka u soutoku s Malou Bečvou o 125cm. Myslím tím míň vody. Zatím. (6:23)

thom@sek: Troubky zatopeny lidi evakuovany autobusy do Tovacova... z nejvetší pravdepodobností bude zatopen sportovni areal v Kojetíně... (1:38)

z65: mezi Plesovcem a Kromerizi uz zase prsi a voda stoupa - za posledni hodinu o 7cm (1:19)

thom@sek: v Chropyni bečva klesla z hruba o 5cm na horním toku nas splavem.... jinak přestalo pršet a pomalu schnou chodníky.... uvidíme co dál (1:05)

thom@sek: pro lucka32: raději pořádně čti než něco plácneš.... (1:01)

7luke.com: teda tady >>> http://www.fotoreport.eu (0:53)

7luke.com: fotoreport ze Zubří (stržený dům) je tady http://www.fotoreport.eu (0:52)

z65: pro lucka32:kaco, hommer preje aby bylo lip. nez zacnes nadavat radeji si to precti (0:50)

Hanzz: Šance masivně zvyšuje odtok ale stejně se zvedá:( (0:43)

IgorJ: Nevite nekdo jak to vypada v Prerove, resp. v okoli (Becva)??? (0:39)

lucka32: pro hommer:musis byt radny idiot, kdyz napises, ze to Moravakum prejes, a ze to neni legrace...fakt nemocny (0:35)

Hanys06: Stonávka, LG Těrlicko klesá, z 3. na 2. povodńový stupeň. Stonava - mírný déšť, všude půda nasáklá, Stonávka ve Stonavě se vylévá.... (0:29)

thomaslieven: V Kroměříži na Moravě vyhlášen třetí povodňový stupeň. Hladina je ve výši 605 cm, v posledních hodinách stoupá rychleji a současnou rychlostí se do rána dostane přes 650 cm. (0:27)

hommer: pro sigutova : na ČT24 to běží nepřetržitě.......,ale co pamatuju z JČ, tak jsme tedy na TV nekoukali při povodni a ani dlouho po.....měli jsme úplně jiné starosti... (0:14)

hommer: No, snad už bude lépe Moraváci, jako Jihočech vám to ze srdce přeji, protože tady to známe taky a není to žádná legrace :( Držte se !!! (0:11)

Raduzzo: napište kdo se ráno dostal z Českého Těšína autem a kudy (22:04)

Jerry1984: jo horní toky pujdou taky nahoru, navíc přehrady plné, nic se nebude vsakovat do půdy, tak všecko pěkně poteče nejrychlejší cestou.. (20:41)

Jerry1984: to je sice hezké, že je tam situace dobrá, jenže v těch místech se čeká kulminace jako jedna z posledních, tak sem zvědav jak jim ten optimismus vydrží..nechápu proč uklidnují... (20:40)