Záplavová vlna se přehnala Saskem

Povodňová vlna na Labi postoupila v noci dál na sever Německa. Řeka porážela v Sasku-Anhaltsku jednu hráz za druhou. V Sasku už voda od soboty opadává a lidé se začínají vracet domů. Záplavy si v Německu dosud vyžádaly 19 obětí, z toho 15 v Sasku. Novou bilanci obětí záplav potvrdila saská zemská vláda. Jedním ze tří nových mrtvých je podle ní muž nalezený v Pirně už 14. srpna, jehož smrt ale zpočátku nebyla spojována se záplavami. Vyšetřování ale nakonec tuto souvislost potvrdilo.

Sasko pohřešuje 26 lidí
V neděli večer pak byly v Drážďanech a Geroellu nalezeny mrtvoly dvou mužů kolem 50 let. V Sasku je nyní stále ještě pohřešováno 26 lidí.

Rozvodněné Labe při svém postupu na sever proráží hráze u Torgau v Sasku a u Dessau a Wittenbergu v Sasku-Anhaltsku. Z Wittenbergu už bylo evakuováno 40 tisíc lidí.

V Bitterfeldu na řece Mulde, kde je na ulicích půldruhého metru vody, znovu vyvstaly obavy ze zatopení průmyslového areálu, kde je velká koncentrace chemických podniků. Tento areál voda dosud ušetřila, i když se už v blízkosti prolomily dvě hráze.

Z Magdeburgu, metropole Saska-Anhaltska, byly preventivně evakuovány dva tisíce lidí. Dále na severu se zvyšují a zpevňují hráze. V řadě obcí byl vyhlášen stav ohrožení.

Na boj se záplavami bylo zmobilizováno více než 23 tisíc vojáků a 40 tisíc hasičů.

Drážďany vypouštějí splašky do Labe
Drážďany, saská metropole s půl milionem obyvatel, vypouští od pátku odpadní vody z města přímo do Labe. Čistící stanice tu totiž vyřadila z provozu záplavová vlna, která překročila devět metrů.

"Labe je jedna hustá klokotající hnědá masa," řekl mluvčí městské správy Torsten Fiedler. Ten ale zároveň ujistil, že situace není škodlivá pro životní prostředí natolik, aby se muselo bít na poplach.

Stejný problém postihl i další města v této východoněmecké spolkové zemi, například Saskou Kamenici, kde jsou rovněž nefiltrované vody vypouštěny do Labe.

V některých obcích už bylo obyvatelstvo vyzváno, aby nepilo vodu z vodovodních kohoutků. Experti ujišťují, že dosud nepronikl do Labe žádný chemický produkt.

U Budapešti spadnul záchranný vrtulník

Se štěstím skončil v Maďarsku pád záchranářského vrtulníku. Vrtulník maďarské záchranné služby se zřítil u Budapešti, když plnil jednu z protipovodňových misí.

Pilot vrtulníku i dva členové posádky se zraněními nehodu přežili, oznámila agentura MTI s odvoláním na tiskové oddělení policie.

Lidé se vracejí domů
V samotném Sasku, zejména v Drážďanech, hladina řeky klesá a obyvatelům je postupně umožňováno, aby se vraceli do svých domovů.

Letošní povodně představují pro Drážďany nejhorší katastrofu od konce války, kdy britské a americké bombardéry srovnaly většinu města se zemí. "Je to nejhorší událost od února 1945. Ale vyhlídky se lepší, voda už klesá," řekl starosta města Ingolf Rossberg.

Hladina řeky v neděli klesla pod devět metrů, což je proti maximu pokles o 40 centimetrů. Stále však zůstává výrazně nad překonaným rekordem roku 1845 (8,77 metru).

Nejznámější historické památky jako zámek Zwinger s obrazovou galerií, Rezidenční zámek či Semperova opera sice budou vyžadovat nákladné opravy, ničivé destrukci však unikly. Například v Zwingeru odnesli správci sbírky starých mistrů včas do vyšších pater.

"Sbírky jsou zajištěny, budova poškozena a hladina stabilní. Doufáme, že to zvládneme," řekl agentuře AP mluvčí muzea v Zwingeru Tilmann Stockhausen.

Své domovy muselo v Německu opustit na sto tisíc lidí, kteří podobně jako v Česku nacházejí náhradní ubytování ve školách či nákupních centrech. Červený kříž zřizuje v Pirně stanové městečko pro deset tisíc lidí.

Na některých místech severně od Drážďan je situace kritická. Voda protrhla hráz poblíž vesnice Mühlberg v Braniborsku, proud smetl pilíře železničního mostu u Riesy na hlavní trati Berlín-Lipsko, policejní jednotky musely výbušninou potopit loď ohrožující most v Drážďanech.

Pod vodou je nadále i městečko Bitterfeld, kde stoupající voda ohrožuje také největší komplex chemických továren ve východním Německu čítající asi 350 podniků. Podle záchranářů ale ekologická katastrofa nehrozí a všechny objekty by měly být před zaplavením uchráněny.

Ve Wittenbergu se po protržení hráze voda vlila do ulic. V hlavním městě Saska-Anhaltska Magdeburgu začaly evakuace prvních sídlišť. K ústí řeky v Hamburku by mělo Labe ve svém nejvyšším stavu dospět někdy v polovině příštího týdne.

Škody budou astronomické
Drážďanský starosta odhadl škody, které rozbouřené Labe způsobilo jen v saské metropoli, na 100 milionů eur, tedy přes tři miliardy korun.

Konečný účet však bude mnohem vyšší. I když oficiální odhady stále neexistují, s první expertní prognózou přišli ekonomové pojišťovny Allianz. Podle nich se celková výše škod napáchaných záplavami v celém Německu vyšplhá na deset miliard eur, tedy přes tři sta miliard korun.

Rozvodněné Labe zatopilo i jednu z nejznámějších památek v německých Drážďanech - galerii v Zwingeru (16. srpna 2002).

Rozvodněné Labe zatopilo i jednu z nejznámějších památek v německých Drážďanech - galerii v Zwingeru (16. srpna 2002).

Rozvodněné Labe zatopilo i jednu z nejznámějších památek v německých Drážďanech - galerii v Zwingeru (16. srpna 2002).

Rozvodněné Labe zatopilo i jednu z nejznámějších památek v německých Drážďanech - galerii v Zwingeru (16. srpna 2002).

Před povodní bylo nutné skrýt i sbírku obrazů v drážďanské galerii v Zwingeru (16. srpna 2002).

Záchranář se snaží vypustit ptáky ze zaplavené voliéry v Bitterfeldu vzdáleném asi 150 kilometrů od Drážďan. (17. srpna 2002)

Jeden z drážďanských obyvatel myje počítače zaplavené povodní. (18. srpna 2002)

Skoro celý semafor zaplavilo Labe na jedné z drážďanských ulic. (18. srpna 2002)

Na improvizovaném voru projížděl ulicemi zaplavené Míšně jeden z místních obyvatel. (17. srpna 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video