Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zaplaveným místům hrozí rabování, v Ostravě zadrželi partu zlodějů

  8:07aktualizováno  16:34
Na východě republiky pokračuje boj s velkou vodou. Hejtmani Moravskoslezského a Zlínského kraje vyhlásili stav nebezpečí. Také se objevil zřejmě první pokus o rabování, policie v Ostravě zadržela partu zlodějů v zaplavené zóně. V Bohumíně se podařilo udržet v provozu vodou ohrožené trafostanice.

Policisté v Troubkách se zachráněným psem. (18. května 2010) | foto: Jan Karásek, MAFRA

STALO SE

* Troubky, symbol povodní z roku 1997, znovu zaplavila voda

* Bohumín zvládá boj o elektřinu, voda ohrozila hned dvě rozvodny

* Po záplavách ohrožují Vsetínsko sesuvy podmáčené půdy

* Silný déšť vydrží nad Moravou a Slezskem dlouho do noci

* Slovensko hlásí první oběť povodní

* Voda zaplnila všech pět beskydských přehrad, nelze je regulovat

* Firmy hrozí výpovědí lidem bez "omluvenky" ze zatopených oblastí

Trojice podezřelých se vydala do částečně zatopené budovy pro jízdní kola. Na krádež ale upozornili lidé, dálniční policisté partu zadrželi.

V řadě míst, kde záchranáři vyzývali obyvatele k odchodu, lidé zůstávali v domovech právě z obav před rabováním.

Kvůli povodním vyhlásil první kraj stav nebezpečí, který pomůže lépe koordinovat záchranné práce. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas vyhlásil stav nebezpečí s účinností od úterních 21:30.

Stav nebezpečí vyhlásil ve 14:30 i hejtman Zlínského kraje, a to pro Kroměříž, Vsetín, Rožnov, Otrokovice, Valašské Meziříčí, Uherské Hradiště a jejich okolí.

Vážná situace byla během dopoledne hlavně v Bohumíně, kde voda ohrozila místní trafostanice. Hrozilo, že se třiadvacetitisícové město ocitne bez elektřiny, potřebné například k napájení čerpadel. I když někteří záchranáři, kteří trafostanice před živlem bránili, ztráceli tváří v tvář prosakující a stoupající vodě naději, nakonec obě zařízení zůstala v chodu.

Velké problémy mají i na řadě jiných míst na východě Moravy. Dvoutisícové Troubky, zničené povodněmi v roce 1997, jsou téměř celé pod vodou a evakuované a platí za nejhůře postiženou obec v povodí Moravy (reportáž z Troubek čtěte zde).

Olše na třísetnásobku průtoku

Po 14. hodině v povodí Moravy stoupala Morava, klesala Bečva a Bystřice se udržovala na pomezí druhého a třetího stupně povodňové aktivity. V povodí Odry stoupaly Lučina, Ostravice i Morávka a vysoké průtoky si udržovaly Odra a také Olše.

"Olše měla na Karvinsku třísetnásobek normálního průtoku za vteřinu," sdělila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Voda se ráno dostala i do přerovské teplárny. Bez teplé vody a tepla tak zůstalo zhruba 14 tisíc zdejších domácností. I když původně bylo v plánu obnovení provozu ještě v dopoledních hodinách, ještě ve dvě hodiny odpoledne zůstávala teplárna mimo provoz.

Povodňové stavy v 15:30. Zdroj: ministerstvo zemědělství

Jedenáct přehrad je plných

V povodí Odry je nadále šest přehrad plných až po takzvaný "ochranný neovladatelný prostor", což znamená, že voda teče bezpečnostními přelivy a odtok není možné regulovat. Jsou to vodní nádrže Šance, Morávka, Olešná, Žermanice, Těrlicko a Kružberk. V povodí Moravy jsou na tom obdobně vodní nádrže Bystřička, Bojkovice, Ludkovice, Opatovice a Výrovice.

Ministerstvo zdravotnictví vydalo pokyny, jak se lidé mají chovat po povodních a jak dodržet nezbytné hygienické předpisy.

PŘEHLED

Třetí stupeň povodňové aktivity k 15:00

Moravskoslezský kraj - Odra ve Svinově a Bohumíně, Olše v Českém Těšíně a Věřňovicích, Ostravice ve Sviadnově

Olomoucký kraj - Bečva v Teplicích nad Bečvou a Dluhonicích

Zlínský kraj - Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm a Morava v Kroměříži a Spytihněvi

Jihomoravský kraj - Morava ve Strážnici a Lanžhotu


Předpověď

V Beskydech a jejich nejbližším okolí má od půlnoci na úterý do půlnoci na středu spadnout 20 až 70 mm srážek, většina z odhadovaného úhrnu však již spadla dopoledne. Hladiny řek v Moravskoslezském kraji by už neměly dosáhnout maxim z nočních a dopoledních hodin.


Doprava k 15:30

Vlaky nejezdí mezi Bohumínem a městem Chalupki v Polsku či mezi Ostravou Svinovem a Polankou nad Odrou (osobní doprava se odklání přes Vítkovice).

Nesjízdná je silnice mezi Karvinou a Těšínem.

Ve Zlínském kraji kvůli velké vodě uzavírají silnice. Nedá se projet například od Zářičí do Troubek, nejezdí se ani mezi Vítonicemi a Žákovicemi na Kroměřížsku. V Kroměříži uzavřeli Chropyňskou ulici.

Jihomoravský kraj zřídil linku 541 658 821, kde se lidé mohou dotazovat na sjízdnost zdejších silnic během povodní.

Jak pomoci

Diecézní charita ostravsko-opavská: peníze lze zasílat na konto u Raiffeisenbank: 5015003434/5500, variabilní symbol 333. Je možné poslat také dárcovskou SMS ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777.

Dárci pomoci pro Moravskoslezský kraj se mohou hlásit přímo zdejším hasičům na humanitární lince 950 730 730.

Lidé, kteří chtějí pomoci prostřednictvím Člověka v tísni, mohou posílat příspěvky na konto 72027202/0300 nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS SOSPOVODNE na číslo 87777.

ADRA vyslala intervenční psychosociální tým, který lidem pomáhá zvládat krizové situace. S nabídkou i potřebou pomoci při povodních se lidé mohou na společnost obracet na telefonním čísle 739 10 50 80 nebo na e-mailové adrese povodne@adra.cz.

Finanční dary do veřejné sbírky Českého červeného kříže je možné zasílat na konto 222826/5500 s variabilním symbolem 222. Lze také přispět dárcovskou SMS s textem DMS CCK na telefonní číslo 87777. Cena jedné zprávy je 30 korun, ČČK z této částky obdrží 27 korun.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz