Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bleskové povodně potrápily Česko, vláda našla na pomoc další miliardy

  17:01aktualizováno  23:00
Nasycená půda a přívalové deště přinesly během pondělí na mnoha místech republiky bleskové povodně. Opět se zvedly i hladiny řek, třetí povodňový stupeň je hlášen ze čtyř toků. Voda se přelila i přes část dálnice D5. Vláda na pomoc po povodních našla další dvě miliardy korun.

Celkem má stát na likvidaci povodňových škod připraveno 7,3 miliardy korun; čtyři miliardy jsou z vládní rozpočtové rezervy a 1,3 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Další dvě v pondělí nalezla v kapitole státního dluhu, řekl rádiu Impuls náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

Tyto peníze však nejsou určeny k okamžité pomoci, uvolní se až po vyčíslení skutečných škod jednotlivými kraji a vypracování strategického dokumentu ministerstvem pro místní rozvoj. Škody přitom mohou dále narůstat.

Fotogalerie

Během pondělí totiž opět vzrostly hladiny některých řek a kvůli nasycené půdě a přívalovým dešťům postihly některé obce bleskové povodně. "Nejvíce postižené oblasti kromě těch, kde už povodně proběhly, byly Karlovarsko, Domažlicko, Nýřany, Lounsko, Mělnicko, Mladá Boleslav, Šluknovský výběžek, Turnovsko a Semilsko," vyjmenovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Obce trápí bleskové povodně, hasiči vyjíždějí ke stovkám případů

Vážná byla situace na dálnici D5. Ve čtyři odpoledne tam museli policisté na více než hodinu obousměrně uzavřít úsek mezi 100. a 107. kilometrem. Valily se přes ni proudy vody a zalilo ji i bahno. Později byla průjezdná v každém směru jen jedním pruhem a omezenou rychlostí.

Nad  dálnicí přetekla retenční nádrž. Povodeň zasáhla i několik domů přímo v Heřmanově Huti. "Tady v té oblasti máme sedm, osm zatopených domů a pak další v jiné oblasti. Bylo to strašně rychlé, během chvilky tady bylo tři čtvrtě metru vody," popsal starosta Heřmanovy Huti Radek Lukáč.

Lokální povodeň postihla i obec Bystřice pod Lopeníkem na Uherskohradišťsku. Rozvodnil se tady potok tekoucí z horských pramenů a vytopil kolem deseti domů. Lidé v nich měli asi metr vody. "Voda už naštěstí opadla a je zpátky v korytě. Nyní odstraňujeme následky,“ popsal kolem sedmé večer starosta Viktor Machala.

Lokální povodeň se naštěstí obešla bez zranění, pouze jednu obyvatelku obce, která předtím spadla do vody, museli ze střechy domu zachránit hasiči a poté si ji převzali záchranáři.

Problémy déšť přinesl také ve Středočeském kraji. V Hřebečníkách na Rakovnicku přetekla hráz a kvůli vodě muselo z domů nuceně pryč 40 lidí. V Královéhradeckém kraji hlásili hasiči problém v Červeném Kostelci na Náchodsku. Museli tam zachránit dvacet lidí z tovární haly.

V Olomouckém kraji déšť nejvíce řádil na Šumpersku. Konkrétně v oblasti Bouzova, Bílé Lhoty nebo Hanušovic - Branné. Zatopil tam silnice i domy a hasiči tam odpoledne vyjížděli ke třem desítkám událostí, převážně k vytopeným sklepům, ucpaným kanalizacím, či bahnu na komunikacích.

Od půlnoci do 18. hodiny už hasiči evidují v souvislosti s bouřkami 200 událostí, v 550 případech poskytli technickou pomoc. "Během posledních tří hodin bylo evakuováno 238 osob. Hasiči zachránili 33 lidí," uvedla Zaoralová. Nejčastěji hasiči odčerpávali vodu ze sklepů a odstraňovali popadané stromy či větve.

Na některých tocích se opět zvedla hladina

Na třetím, nejvyšším povodňovém stupni, jsou navíc stále Vltava v Českém Krumlově, Labe v Ústí a Děčíně, Radbuza ve Staňkově a Klabava v Hrádku.

Na Klabavě se projevily srážky v Brdech. Během pondělí tam silně pršelo a spadlo kolem dvaceti milimetrů srážek. Její hladina měla ve 13:00 v Hrádku výšku 88 centimetrů a nebyl na ní žádný povodňový stupeň. V 18:00 už řeka vystoupala na 178 cm, tedy o 28 centimetrů nad hranici pro vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity. Od té doby však hladina pomalu klesá.

Výrazné deště byly také například v Horšovském Týně na Domažlicku nebo v Nezvěsticích na Plzeňsku.

Krajský krizový štáb varoval, že řeky v regionu mohou stoupnout ještě na druhý a místy až na třetí povodňový stupeň. Řeky by se však neměly dostat na úroveň, na jaké byly v uplynulých dnech, maximálně mluví hydrometeorologové o dvouleté až pětileté vodě.

Vysoušeče jsou zatím zbytečné, apelují ústečtí hasiči

Hasiči v Ústeckém kraji přidali informaci, aby se lidé zatím mermomocí nesháněli po vysoušečích. "V tuto chvíli ale ještě není vhodné je používat. Zatím by to byla zbytečná práce. Dokud se stěny rosí a voda z nich stéká, vysoušet nemá cenu. Stěny je nutno nejdříve oťukat a intenzivně větrat. Podle odhadů bude možné vysoušeče nasadit tak za tři týdny až měsíc," sdělil mluvčí hasičů Lukáš Marvan s tím, že až bude potřeba aktuální, lidé se dozvědí, kdy a kde vysoušeč získají.

České dráhy v noci na úterý obnoví provoz ústeckého hlavního nádraží. Obnoví se provoz budovy nebo přístup k nástupištím. "Byť v provizorních podmínkách. Ve stanici bude již během noci a pak především od ranních hodin zajištěn prodej jízdenek z provizorních pokladen před výpravní budovou," popsal mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz