Studenti Literární akademie protestují proti odvolání rektora. Ve škole...

Studenti Literární akademie protestují proti odvolání rektora. Ve škole pořádají happening (1. 4. 2015) | foto: František Vlček, MAFRA

Krach školy dostal studenty do právního vakua. Ukázal na díru v zákoně

  • 436
Literární akademie v červnu zkrachovala, jejím „klientům“ však oficiálně zůstává status studenta. Ukončit studium řada z nich odmítá, neboť za něj již zaplatili statisíce a trvají na jeho řádném dokončení. Ministerstvo školství si neví rady, zákon totiž s podobnou situací nepočítá. Řešením by mohlo být založení nové školy.

Student literární tvorby Michal Beck na jaře dokončil všechny zkoušky i bakalářskou práci a učil se již jen na závěrečné státnice. K těm se však nedostal. V květnu totiž vyplulo na povrch, že se soukromá Literární akademie, kterou zřizuje firma IACP, topí v dluzích a její jednatel podal návrh na konkurz. „Mám tři roky školy, za studium jsem za tu dobu zaplatil 180 tisíc. Státnice jsem ale dodělat nemohl,“ říká Beck.

Co bude s víc než 130 studenty Literární akademie, není jasné ani po pěti měsících. Stále mají status studenta, přestože škola již reálně neexistuje. Zatím jí ovšem nebyl odebrán státní souhlas a insolvenční soud nevyhlásil úpadek.

Budova Na Pankráci je zamčená, majetek školy však německý majitel dosud nevystěhoval, přestože tak měl učinit do konce června. Městské části Praha 4 již dluží na nájmu asi dva a půl milionu. Bývalý jednatel Miroslav Doležal není k zastižení.

Zákon si se studenty neví rady

Studijní oddělení tedy v podstatě neexistuje, nikdo tedy nemůže vydávat potvrzení o studiu ani o ukončení studia. Studenti by teoreticky mohli zažádat o ukončení studia prostřednictvím datové schránky.

To však většinou odmítají. „Se školou máme regulérní smlouvu. Proto nikdo nechce jít a skrze datovou schránku studium ukončit, protože by tím odstoupil od smlouvy a vzdal by se nároků, které vůči němu škola má,“ říká studentka Anna Štičková.

Případ Literární akademie tak zřejmě poukazuje na díru ve vysokoškolském zákoně. Ten sice říká, že škola musí studentům zajistit „možnost pokračovat ve studiu stejného nebo obdobného studijního programu na téže nebo jiné vysoké škole.“ Nespecifikuje však, jak toho má být dosaženo v situaci, kdy škola zkrachovala. Rady si s tím neví ani ministerstvo školství, které na dotazy studentů opakuje zmíněný paragraf zákona, konkrétní řešení však neuvádí.

V plánu je vznik nové umělecké vysoké školy

Naděje studentů se nyní upínají k nejisté možnosti založení nové vysoké školy, o což se pokouší vedení soukromé střední a vyšší odborné školy MICHAEL. „Studenti literární tvorby nemají v České republice možnost jiného adekvátního studia. Chceme, aby mohli pokračovat. Žádost o státní souhlas nového studijního programu jsme odevzdali na ministerstvo, které nám ji připomínkovalo,“ potvrdil pro iDNES.cz jednatel školy Ondřej Štěpánek.

Škola Topola i Šabacha

Literární akademie patřila k nejstarším soukromým vysokým školám v Praze. Působila od roku 2000. Na výuce se podílely známé umělecké osobnosti, například Petr Šabach, Milan Uhde či Jáchym Topol. Funkci rektora svého času zastával známý český historik Petr Čornej. Od července 2013 zastřešovala Literární akademii vzdělávací instituce International Art Campus Prague, s. r. o. Působení nového vedení bylo terčem kritiky akademické obce, opakovaně nehradilo své finanční závazky. Spory vyvrcholily na konci března studentskou stávkou a odvoláním rektora Petra Kaňky. Majitel na přelomu dubna a května poslal školu do insolvence, přičemž k 1. 7. měl být škole odebrán státní souhlas. Kvůli odvolání bývalého jednatele Miroslava Doležala se tak dosud nestalo.

Zdůrazňuje však, že zatím není nic jisté. Vše záleží na rozhodnutí Akreditační komise, která spis teprve dostane na stůl.

Část studentů Literární akademie, která navštěvovala obor mediální studia, se již rozhodla přestoupit na jiné školy s podobným oborem. Pro desítky studentů oboru literární tvorba však v Česku zatím neexistuje alternativa podobného vysokoškolského oboru. Nezbývá jim proto než čekat, jak se situace vyvine.

Škola podle informací iDNES.cz zažádá o akreditaci bakalářských oborů, které již nyní vyučuje v rámci střední a vyšší odborné školy, tedy mediální a literární tvorby. V ideálním případě by bezprizorní studenti Literární akademie přešli na tuto nově založenou vysokou školu. Uplatnění by zde rovněž našla část pedagogů Literární akademie, kteří v posledních měsících fungování školy pracovali, aniž by dostávali plat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue