Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zápisník z Haiti: O obchodu s lidmi a soucitu, který vymizel

  6:17aktualizováno  6:17
Vlna soucitu, kterou ve světě vzedmulo ničivé zemětřesní na Haiti, začíná pomalu opadávat. Do zubožené země se sice sjíždějí tisíce dobrovolníků, ale jen málokterého z nich zajímá názor samotných Haiťanů. I díky tomuto nezájmu v zemi dál bují obchod s lidmi a novodobé otroctví, píše pro iDNES.cz Lenka Hellerová, která v Port-au-Prince koordinuje pomoc mezi nemocnicemi.

Děti skáčou přes švihadlo v provizorním stanovém táboře na okraji Port-au-Prince. Těch, které přišly o rodiče, jsou tisíce. | foto: AP

Je půl dvanácté dopoledne a já sedím v Delmasu číslo 75 na setkání těch, kteří pomáhají zničenému Haiti. Je to divná směs lidí - někdejší příslušník americké vojenské stráže, ze kterého se stal specialista na zemědělství, haitský vládní úředník z kanceláře pro rozvoj venkovského zemědělství, lidé z neziskových organizací Konpay, Free the Slaves, Beyond Borders, Save the Children nebo CARE.

Je to trochu nestálý spolek, který se minutu od minuty rozrůstá o nové a nové členy. Už šedesát let, od chvíle, kdy na Haiti začali proudit lidé z mezinárodních neziskových organizací, se tu objevují zásadní a velmi naléhavé rozpory mezi příchozími cizinci a Haiťany. Proto 20 až 25 místních organizací a asociací spojilo své síly a společně začaly usilovat o zastoupení na stejné úrovni jako tu má OSN.

Místní jsou ti poslední, kteří jsou slyšet

Jako bílá cizinka mám plnou záruku ochrany od základny OSN. Nikdo se mě neptal, proč na základnu jdu, nikdo neprohledával můj batoh, nikdo nekontroloval moji identifikační kartu. U Haiťanů by takové zacházení bylo nemyslitelné. Bez oficiální identifikační karty a přesvědčivého důvodu k návštěvě nemůže žádný Haiťan na základnu, kde se rozhoduje o jeho budoucnosti, vstoupit.

V souladu s tímhle bizarním systémem náš spolek neustále lavíruje mezi haitským lidem a elitami z OSN. K mému údivu ale naše dobrovolnické hnutí pomalu mizí. S naším spolkem chce navázat spolupráci Americká agentura pro mezinárodní rozvoj a většina lidí z mezinárodních neziskových organizací se do rozhovorů s ní doslova hrne.

Nicméně já vytrvám a budu dál věřit v náš původní spolek a budu se v něm dál angažovat. Jako je tomu v případě každé katastrofy a každé země se silnou přítomností Spojených národů, místní lidé jsou obvykle těmi posledními, jejichž hlas je slyšet, když se politici ohánějí právem a spravedlností.

Nezákonný obchod s lidmi rychle rozrůstá

Odvrácená humanitární strana katastrofy začíná vybublávat na povrch. Novináři, kteří na Haiti zůstali, se honí za hrůzyplnými příběhy, které se během pár dní vyčerpají. S tím, jak u nich stoupá ctižádost, se vytrácí soucit, který zprvu měli. Každý den přistávají na Haiti z různých pochybných důvodů další a další lidé z mezinárodních neziskových organizací. Počet cizinců z celého světa hemžících se ulicemi Port au Prince je ohromující.

Nemocnice jsou plné dětí, které nemají kam jít, protože je zemětřesení připravilo o rodiče nebo blízké. To způsobuje, že se nezákonný obchod s lidmi rychle rozrůstá, nové a nové případy znepokojují OSN při každé schůzi. Přestože UNICEF a MINUSTAH pročesávají nemocnice a tábory a aktivně hledají ztracené děti, zatím se jim nedaří dávat Haiťanům morální podporu.

To mě přivádí k problému "restavek". Je to termín, který se používá pro lidi, hlavně mladé dívky, které se stávají novodobými otrokyněmi pro střední a vyšší třídy haitské společnosti. Pracují celé dny jenom za stravu a přístřeší, ačkoli ani to mnohdy nemají jisté.

Od chvíle, co školství na Haiti přestalo být bezplatné, se dětem nedostává vzdělání a v okamžiku, kdy dospějí, je rodiče často vyhodí na ulici, aby se staraly samy o sebe. UNICEF proto raději vrací tyto ztracené mladé lidi jejich zaměstnavatelům, než aby hledal jejich rodiny. Je to neospravedlnitelné a velké množství haitských organizací se systém snaží změnit.

Lenka Hellerová

Lenka HellerováSedmadvacetiletá Češka vystudovala na New School v New Yorku manažerství neziskových organizací. Na Haiti je sedm měsíců, přijela sem pomáhat své haitské profesorce při výzkumech. V současnosti spolupracuje s neziskovými organizacemi Amurt a Konpay. Nyní pomáhá v centru, které je ve čtvrti Delmas 33 hlavního haitského města. Lenka Hellerová prožila většinu svého života v USA, má ale stále český pas.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz