Západonilská horečka? Na nákazu se vůbec nemusí přijít, říká profesor

  17:26aktualizováno  17:26
Do České republiky se po pěti letech vrátila západonilská horečka. Zatím si vyžádala jednu oběť a nákaza se v pondělí potvrdila také u padesátiletého muže z jižní Moravy. „Spousta lidí ani nepozná, že se nakazili. Průběh je podobný jako u klasické chřipky. V ohrožení jsou hlavně starší lidé,“ říká profesor Ústavu experimentální biologie Masarykovy univerzity Zdeněk Hubálek.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMAFRA

Západonilská horečka se letos ve zvýšené míře objevuje téměř po celé Evropě. Jaké pro to máte vysvětlení? 
To je těžká otázka. Virus, který v Evropě řádí, je zřejmě velmi invazivní a schopný se rychle šířit prostřednictvím komárů. Kromě lidí napadá třeba i ptáky, koně a jiná zvířata. A bohužel je dost agresivní.

Dá se jeho výskyt něčím vysvětlit? 
Samozřejmě se nabízí klimatické podmínky, panovalo velké sucho a horko, ale to je jen hypotéza. Velké sucho naopak komárům moc nesvědčí, takže to nemá logiku. Zatím pro to není žádné vysvětlení.

Jak se západonilská horečka projevuje?
Až u 40 procent infikovaných se to vůbec neprojeví, říkáme tomu takzvané bezpříznaké případy. Takoví lidé vypadají zdravě, a to, že byli infikováni, se zjistí až zpětně, při vyšetření na protilátky. Co se týče ostatních šedesáti procent nakažených, u většiny z nich probíhá nemoc v mírné formě, podobá se chřipce, bolí je hlava.  

Západonilská horečka

  • poprvé diagnostikována v Ugandě v roce 1937. K letošnímu nebývalému rozšíření podle CDC zřejmě přispěly mírná zima a horké léto, které vytvořily příhodné podmínky pro rozmnožování komárů přenášejících virus. 
  • Virus přenášejí komáři, kteří dříve sáli krev nakažených ptáků. Nemoc se nemůže šířit přímo z člověka na člověka nebo z člověka na zvíře.
  • Virus může dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem způsobit encefalitidu nebo meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých lidí nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.
  • U většiny lidí, kteří se virem nakazí, se neprojeví žádné symptomy, a tito infikovaní se tedy do statistiky nedostanou. Zhruba 20 procent nakažených dostane horečku a vykazuje další symptomy - mají vyrážku, bolí je hlava a v ojedinělých případech mohou dostat i zánět mozkových blan.

Takže případů nákazy může být víc, ale třeba o nich ani nevíme? 
Je to tak. 

Jak obtížná je diagnostika tohoto viru?
U nás se tomuto viru zatím nevěnovala moc pozornost, i když jsme na něj upozorňovali. První případy nákazy jsme zjistili už v roce 1997 na jižní Moravě. Teď je druhá vlna, která je bohužel trochu horší. 

Často se na to však nepřijde, protože lékaři by museli odebrat krev, připravit sérum a to následně poslat na sérologické vyšetření do laboratoří, které diagnostiku mohou provést. Ale těch je u nás málo. Vzorky je možno vyšetřovat I molekulárně-biologicky, se zaměřením na průkaz nukleové kyseliny viru.

Jedna žena už vlivem nákazy zemřela, dnes se prokázalo, že nakažený je další muž. Pokud se prokáže, že nakažených je ještě víc, jaká opatření bude muset Česká republika přijmout?
Je to virus, který přenáší komáři, čili na místě by byla opatření proti přemnožení komárů i používání repelentů. 

Proč se nákaza šíří až teď a ne v létě, kdy létalo mnohem víc komárů?  
Jde o ekologickou záležitost. Virus žije v „kooperaci“ v přenašečích, tedy komárech, kde se také pomnožuje, takže během sezóny koncentrace virů vzrůstá. Na začátku vegetační sezóny je viru v přírodě málo a ke konci léta je jeho koncentrace nejvyšší. Navíc sezónní výskyt komárů nesmíme podceňovat. Pořád létají, třeba na jižní Moravě se drží dost dlouho, někdy až do poloviny října.

Reakce ministerstva zdravotnictví:

Nejdříve musí laboratoř informovat zdravotnické zařízení, které informuje pacienta či jeho rodinu, krajskou hygienickou stanici a poté ministerstvo. To pak zapojuje další kompetentní úřady. 

V tomto případě ministerstvo okamžitě přijalo náležitá opatření a kontaktovalo všechny kompetentní autority, Státní veterinární správu, Společnost transfúzního lékařství ČLS JEP, Státní zdravotní ústav či experty z akademického sektoru, a úzce spolupracuje s místní hygienickou stanicí.

Diagnostika tohoto případu byla komplikovaná kvůli spolupůsobícím chronickým onemocněním, proto trvala déle. Hygienici také čekali na výsledky laboratorních a epidemiologických šetření.

Na to, že na nákazu zemřela seniorka, se přišlo se zpožděním. Proč myslíte, že o tom ministerstvo zdravotnictví nemluvilo?
Asi to chtěli mít pořádně potvrzené. Ukázalo se, že to může být pro někoho smrtelná nemoc, takže asi nechtěli šířit paniku. 

Jaký je důvod, že tento virus u někoho může vést až ke smrti a někdo o tom, že se nakazil, ani neví?
Záleží na tom, kolik viru infikovaný komár vstříkl do těla anebo na odolnosti daného člověka. Lidé, kteří jsou starší, mají vyšší riziko, že vážně onemocní. Další faktor je jiná nemoc nebo snížená imunita, pak je riziko onemocnění také vyšší. 

Zkrátka jako u klasické chřipky...
Ano, to je to samé. 

Existuje nějaké školení pro lékaře týkající se tropických nemocí, aby je dokázali rozpoznat?
Podobná školení jistě probíhají, ale přesné informace o tom nemám. Myslím, že v Praze je Institut tropického lékařství, který podobné semináře pořádá. Státní zdravotní ústav v Praze pravděpodobně rovněž podobná školení uskutečňuje.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Mach ze Svobodných se vzdal postu lídra do eurovoleb a končí s politikou

Předseda Svobodných Petr Mach před volebním koncertem v Praze (16. října 2013)

Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach se vzdal postu lídra strany pro volby do Evropského parlamentu....

Komunisté jsou spokojeni s plněním dohody s vládou, podpoří rozpočet

Předseda KSČM Vojtěch Filip, místopředsedkyně Kateřina Konečná, která povede...

Komunisté jsou připraveni podpořit státní rozpočet, který předložila menšinová vláda ČSSD a ANO. „Dohoda o toleranci je...

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Najdete na iDNES.cz