Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Západ chce sankcemi svrhnout ruský režim, tvrdí Lavrov

  11:18aktualizováno  11:18
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Západ, že cílem protiruských sankcí je svrhnutí kremelského režimu. Evropa podle něj „hraje na Ukrajině vabank a podporou extremistů útočí na vlastní demokratické principy“.

Lavrov obvinil Západ, že chce sankcemi svrhnout ruský režim | foto: Reuters

„Otevřeně se vyhlašuje, že sankce musejí ničit ruskou ekonomiku a podněcovat lidové protesty. Západ tak jednoznačně dává najevo, že mu nejde o změnu politiky, ale o změnu režimu,“ řekl v sobotu Lavrov na zahraničněpolitické konferenci v Moskvě.

Krize na Ukrajině

Sankce však podle něj nepoškozují jen ruskou ekonomiku. „Našemu hospodářství samozřejmě ubližují, ale zároveň poškozují i ekonomiku zemí, které je zavedly,“ řekl ministr. O oboustranné škodlivosti sankcí hovořil nedávno i ruský prezident Vladimir Putin (více zde).

„Spekulace o izolaci Ruska nestojí ani za komentář,“ poznamenal ruský ministr zahraničí. Už dlouho před ukrajinskou krizí bylo podle Lavrova zřejmé, že vztahy mezi Ruskem a Evropou „se blíží okamžiku pravdy“. Buď půjdou obě strany cestou partnerství, nebo vzájemných ústrků.

„Naši partneři si bohužel zvolili druhou cestu. Na Ukrajině hrají vabank a útočí na demokratické principy, které sami vyznávají,“ řekl Lavrov. Rusko je připraveno s Evropou dál spolupracovat, návrat do dřívější situace je však nemožný.

Moskva si ho ani nepřeje, protože stojí o rovnoprávnou spolupráci, konstatoval Lavrov. „Dřívější etapa je překonána, je třeba se poučit a vybudovat nový základ našich vztahů,“ prohlásil ruský ministr.

Podle Kyjeva je na Ukrajině 7 500 ruských vojáků

Ukrajinský ministr obrany Stepan Poltorak uvedl, že na východě Ukrajiny operuje 7 500 ruských vojáků a jejich přítomnost blokuje snahu o stabilizaci situace. Jeho prohlášení bylo v sobotu zveřejněné na webu ministerstva. Ukrajina proto připravuje zvýšení početního stavu svých vojsk.

„Přítomnost 7500 příslušníků ruských ozbrojených sil na ukrajinském území je destabilizující faktor, který brání rychlému urovnání situace v naší zemi,“ uvedl ministr. Vzhledem k tomuto ohrožení Ukrajina „posílí početní stavy svých vojsk a zlepší jejich zásobování,“ uvedl Poltorak bez dalších podrobností.

Nová ukrajinská vládní koalice v pátek podepsala programové prohlášení, které obsahuje závazek posílení ozbrojených sil (více čtěte zde). Armáda má dostat novou výzbroj, jejíž parametry velení hodlá přiblížit evropským standardům. Za cíl obranné politiky proevropská parlamentní koalice označuje členství v Severoatlantické alianci.

Z odpovědnosti za vyzbrojování povstalců a vysílání posil obviňuje Kyjev Rusko, které však přítomnost ruských vojáků na Donbasu vytrvale popírá. Moskva nanejvýš připouští, že hranice s Ukrajinou překračují ruští dobrovolníci či příslušníci ruských ozbrojených sil v rámci své dovolené.

Boje na Donbasu trvají už přes sedm měsíců a podle údajů OSN si vyžádaly přes 4 300 mrtvých.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Najdete na iDNES.cz