Libyjští rebelové jsou velmi špatně vyzbrojení a mají jen bídný výcvik

Libyjští rebelové jsou velmi špatně vyzbrojení a mají jen bídný výcvik | foto: AP

Západ si fintami zametá cestu pro vyzbrojení libyjských rebelů

  • 707
V kuloárech londýnské konference o Libyi v úterý poprvé hlasitě zaznělo, že USA a Velká Británie hledají kličky, jak vyzbrojit libyjské rebely. To by sice mohlo přinést zvrat v bojích, ale zároveň vrazit klín do mezinárodního společenství. Kdo jsou bojovníci, kteří by třímali nejmodernější zbraně, je totiž velkou neznámou.

Dvanáct dní po začátku spojenecké operace Úsvit Odysey je stále jasnější, že špatně vycvičení a bídně vyzbrojení libyjští povstalci jsou schopní postupovat na západ země jen s podporou spojeneckých náletů.

Když nemají nad hlavou francouzské, britské a americké bombardéry, které jim umetají spanilou jízdu na Tripolis, tlačí je Kaddáfího jednotky nemilosrdně zpět na východ. Dobře to ví i povstalecká Národní rada.

Její zástupci se sice londýnské konference přímo neúčastnili, ale o zbraně si přesto nahlas řekli. "Žádáme každého, aby nám pomohl různými způsoby. Jedním z nich je dát našim mladíkům opravdové zbraně," prohlásil mluvčí Národní rady Mahmúd Šaman.

Jedna rezoluce OSN překrývá druhou

Jeho slova dolehla ke správným uším. Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová na závěr vrcholného setkání opatrně naznačila, že vyzbrojování rebelů je možné. Podle ní totiž rezoluce Rady bezpečnosti OSN 1973 o bezletové zóně nad Libyí převyšuje zbrojní embargo.

Porušení mezinárodního práva

Experti varují, že by USA mohly dodávkami zbraní pro rebely porušit rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN o zbrojním embargu z 26. února. "Embargo se vztahuje na všechny strany konfliktu, což znamená, že nemůžete dodávat zbraně povstalcům," vysvětlil profesor mezinárodního práva Phillipe Sands z University College London.

Zdroj: The Guardian

"Podle naší interpretace rezoluce 1973 upravuje nebo převyšuje absolutní zákaz dovozu zbraní do Libye. Do země by se mohly legálně dovážet zbraně, pokud by si to sama zvolila," uvedla Clintonová s tím, že definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.

Její výroky ve středu podpořil i britský premiér David Cameron. "Zbrojní embargo platí pro celé území Libye, ale rezoluce 1973 zároveň umožňuje všechny nezbytné kroky k ochraně civilistů," naznačil ministerský předseda kličku, kterou by státy mohly využít. Ani podle něj ale rozhodnutí ještě nepadlo.

Obezřetně naznačil vyzbrojování povstalců i šéf Bílého domu Barack Obama. "Nevylučuji to, ale také to nepotvrzuji," řekl v rozhovoru pro televizi NBC. Zároveň už schválil poskytnutí komunikačních zařízení, zdravotnického materiálu a případně i dopravních prostředků pro libyjskou opozici.

Vyzbrojení rebelů by sice zřejmě pomohlo vyřešit pat, ve kterém se teď libyjská operace nachází, ale nese s sebou několik nebezpečí. Spojenci váhají především kvůli tomu, že přesně neví, komu by vlastně moderní zbraně do ruky dali.

Zbraně mohou skončit ve slujích al-Káidy

Notně je znervóznil vrchní velitel sil NATO - americký admirál James Starvidis, který v úterý v americkém Senátu prohlásil, že podle zpravodajských informací jsou mezi libyjskými povstalci "náznaky" přítomnosti bojovníků al-Káidy a Hizballáhu.

Mapa

Podívejte se, kde se v Libyi bojuje

mapka - Kde se v Libyi bojuje

Dalším nebezpečím je rozkol v mezinárodním společenství, který by mohl celou operaci pohřbít. S vyzbrojováním povstalců zbrojními dodávkami NATO nesouhlasí především Moskva. "Přicházejí velmi znepokojivé informace o tom, že v oblasti operuje al-Káida. Tato nákaza se může rozšířit po celém regionu," vyjádřil obavy Ruska ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Nadšení se neozývá ani z Říma. Podle Itálie by bylo vyzbrojování rebelů krajním řešením, které by rozdělilo mezinárodní společenství. Zdrženlivá v otázce vyzbrojování povstalců je prozatím i Francie. "Ujišťuji vás, že to není součástí rezoluce OSN, ale jsme připraveni o tom jednat s našimi partnery," řekl šéf francouzské diplomacie Alain Juppé.

Před vyzbrojováním libyjských opozičníků varoval i Kaddáfího režim. "Vyzbrojování gangů je proti rezoluci Rady bezpečnosti a znamená podporu terorismu, protože bylo prokázáno, že bandy v Benghází patří k al-Káidě a dalším teroristickým skupinám," vzkázalo ve svém prohlášení libyjské ministerstvo zahraničí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video