Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


15:22
Vážení čtenáři a čtenářky, iDNES. cz končí svou on-line reportáž. Situaci dále sledujeme v našem zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
15:22
V Kácově se od úterý zvýšila hladina řeky zhruba o metr. Šéf kácovských dobrovolných hasičů František Moucha tvrdí, že by se Sázava vylila z koryta, kdyby hladina stoupla ještě alespoň o půl metru. Potom by museli být evakuováni lidé z domů v okolí řeky v lokalitě Podskalí. Taková situace ale podle šéfa hasičů s největší pravděpodobností nehrozí.
15:05
Místní silnici číslo 4593 u Úvalna na Bruntálsku zaplavila v úseku 1,1 kilometru voda. Vozovka je zcela uzavřená.
14:53
Řeka Bečva zatopila silnici II/439 v Ústí na Přerovsku. Důvodem je nahromadění ledových ker.
14:12
Výrazné oteplení a zvýšení průtoku pomohlo uvolnit ledovou bariéru, která svírala od víkendu koryto řeky Bečvy na Přerovsku. Ledy pomáhaly rozbít také bagry. "Postupně uvolňujeme ledové kry, které pouštíme dále na Lipník. V této chvíli se nám daří je pouštět tak, aby neohrožovaly obyvatele okolních obcí. Jsou nachystány pytle s písky i povodňové komise tak, aby reagovaly na případnou situaci," řekla ČTK mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.
14:38
Na prvním povodńovém stupni je Sázava prakticky na všech měřicích bodech na Vysočině. Druhý stupeň byl v poledne vyhlášený ve Žďáru nad Sázavou.
14:04
"Pro Liberecký kraj i nadále platí povodňová pohotovost. Na všech tocích v kraji byl v průběhu dnešního dne zaznamenáván mírný vzestup, ale v současné době je stav hladin spíše setrvalý, na některých místech i klesající. Nadále se však očekávají další srážky a tání sněhu. Situace na řece Jizeře v lokalitě Dolní Sytová je stabilizovaná," uvedl Daniel Mlčoch zastupující mluvčí hasičů Libereckého kraje.
13:27
Vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr očekává v Královéhradeckém kraji pozvolný vzestup průtoků z tání sněhu zejména ze středních poloh.
12:57
Na třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity vystoupala hladnina Svratky v Borovnici. Ve 12:17 voda dosáhla 237 centimetrů, to je o dva více, než limit pro vyhlášení stavu ohrožení.
12:53
Hasiči Olomouckého kraje aktuálně zasahují na čtyřech místech. Už od rána jsou u Zábřehu v Drozdově na místním toku Březná, kde jsou problémy s ledem a kry se snaží z koryta dostat bagr. Druhé místo jsou Hlubočky, kde stéká voda z polí a zaplavuje zahrady. Největší problém je s Bečvou, kde se zvedá hladina. V Ústí zaplavila několik zahrad a v Týně nad Bečvou se preventivně budují hráze z pytlů s pískem.
12:32
"Smědá se zatím drží v korytě, je asi šest centimetrů pod hranicí třetího povodňového stupně," řekla ČTK starostka Višňové na Liberecku Vladimíra Erbanová. Hasiči jsou v pohotovosti, voda zatím nikoho neohrožuje, rozlila se jen na jednu louku.
11:49
Hladina Stěnavy v Otovicích na Broumovsku klesla pod hranici třetího povodňového stupně. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku tak už nikde neplatí nejvyšší povodňový stupeň - ohrožení.
11:28
Hladiny jihomoravských řek vlivem oteplení, které provází tání sněhu ve výše položených místech, stoupají. První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí na řece Křetínce v Prostředním Poříčí na Blanensku a na Svratce ve Veverské Bítýšce na Brněnsku. Voda se na obou místech zatím drží v korytech.
11:01
Voda z potoka Mohelka uzavřela silnice číslo 277 a 2771 u Mohelnice nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Na místě jsou hasiči.
10:55
Voda se vylila na silnici 276 mezi Bakovem nad Jizerou a Bělou. S opatrností se ale zatím dá projet.
10:42
Na Vysočině se kolem 10:00 hladina Svratky v Dalečíně držela na druhém stupni. Na dalších osmi místech v kraji platí povodňový stupeň číslo jedna, tedy bdělost.
10:23
Kvůli ledovým bariérám, které svírají na několika kilometrech koryto řeky Bečvy, vyhlásili dopoledne vodohospodáři v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku druhý povodňový stupeň. Na dalších dvou místech v Olomouckém kraji platí i nadále první povodňový stupeň.
  • Hasiči ze Ždáru nad Orlicí odstraňují ledové kry. Důvodem je hrozící nebezpečí

    Hasiči ze Ždáru nad Orlicí odstraňují ledové kry. Důvodem je hrozící nebezpečí záplav způsobených vydatným deštěm. (29. února 2012) / Autor: Michal Fanta MF DNES

09:54
Tání sněhu v Krušných horách bude kvůli teplotám nad bodem mrazu pokračovat, ale srážky budou v následujících dnech slábnout. Taková je předpověď meteorologů pro Ústecký kraj. Hladiny toků na některých místech ještě mírně porostou, situace se však nebude dramaticky měnit, řekl ČTK Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.
09:46
Na silnici I/35 z Vysokého Mýta do Zámrsku uvázl v 9:30 řidič osobního auta. Najel do zatopeného podjezdu a utopil auto. Silnice je neprůjezdná a na místo míří policie.