Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zaorálek využil při nehodě imunity

  0:01aktualizováno  0:01
Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek využil poslanecké imunity, aby se vyhnul několikatisícové pokutě za dopravní nehodu, kterou způsobil. Stalo se to letos v červnu, těsně před volbami. Zaorálek tehdy při vyjíždění ze sídla ČSSD v Praze, z Lidového domu, špatně pochopil znamení, že má ještě počkat, a místo toho šlápl na plyn. Na ulici se vzápětí srazil s jiným vozem.

To, že policistům poté ukázal poslanecký průkaz, čímž se vyhnul postihu, dnes omlouvá tak, že si to vlastně ani neuvědomil. "Máte pravdu, mohl jsem to řešit na místě, ale vůbec jsem si neuvědomil, že ta možnost tady vlastně je," tvrdí Zaorálek. 

Díky imunitě Zaorálek ušetřil pár tisíc korun
Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek něco jiného říká v novinových rozhovorech a něco jiného dělá. V červencovém interview pro MF DNES kritizoval možnost, kterou dnes v případě autonehody poslanci mají. Tedy to, že si mohou vybrat zda jejich přestupky budou soudit jejich kolegové poslanci, či policie.

"To je samozřejmě sporné. Budu podporovat zúžení imunity," řekl tehdy. Krátce před červnovými volbami se však choval jinak: tehdy ještě jako řadový poslanec vyjížděl z Lidového domu v centru Prahy a naboural.

"Člověk, který mi ukazoval, zda můžu jet, ukázal, že mohu. On ale ukazoval špatně - myslel, ještě ne takže jsem vyrazil a velice lehce jsem ťukl do projíždějícího taxíku." Taxikář i přes minimální škodu zavolal policii. Zaorálek nevyužil možnosti vyřešit problém na místě jako "normální člověk", tedy pokutou.

Prokázal se poslaneckým průkazem. Celý případ putoval k jeho kolegům na mandátový a imunitní výbor sněmovny. "Přišel protokol od policie. Podle tohoto protokolu Zaorálek ukázal poslanecký průkaz, a tak to šlo k nám," říká místopředseda imunitního výboru Bohuslav Záruba (ODS). Na případ této nehody upozornil média ve čtvrtečním rozhovoru pro BBC jiný z členů výboru, Zaorálkův předchůdce, Václav Klaus.

Proč Zaorálek vlastně použil imunitu? "Přiznám se, že mi při vyšetřování nehody bylo jedno, kdo to řeší. Moc jsem se tím nezabýval. Vůbec jsem si neuvědomil, že už je možnost řešit to na místě." Možnost vybrat si mezi pokutou a řešením ve výboru mají poslanci už od února.

Od policie mohl Zaorálek za svůj přestupek dostat docela vysokou pokutu. "Jak mi to líčíte, bylo by to možné posuzovat jako nehodu. V takovém případě můžeme udělit až pět tisíc korun," říká pražská policejní mluvčí Eva Brožová.

Díky imunitě tedy Zaorálek ušetřil. Imunitní výbor totiž předsedovi sněmovny pokutu nedal. "Nechali jsme si to od Zaorálka vysvětlit a došli jsme k závěru, že neporušil nařízení, protože si zajistil člověka, který mu ukazoval," uvedla Eva Dundáčková z ODS, předsedkyně výboru.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ANO chce odsunout hlasování o vydání Babiše policii o týden, tvrdí ČSSD

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém opakují, že nemohou podpořit jeho...

Rožnov chce udržet mladé pracující, až na tři roky jim zlevní nájem

(ilustrační snímek)

Rožnov pod Radhoštěm se vylidňuje. Ještě v roce 1999 žilo ve městě něco přes 18 tisíc lidí, nyní jich téměř o dva...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Najdete na iDNES.cz