Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zaorálek: Útok z Íránu si nedovedu představit

  15:20aktualizováno  15:20
Sociální demokracie bude jen stěží souhlasit s americkou základnou na českém území. Naznačují to názory Lubomíra Zaorálka, který bude konečné stanovisko ČSSD silně ovlivňovat. "Základna může narušit bezpečnost v našem regionu," tvrdí místopředseda Sněmovny za ČSSD v rozhovoru pro iDNES.cz.

Lubomír Zaorálek | foto: Nguyen Phuong ThaoMF DNES

Jednoduchá otázka na začátek - říkáte americké základně v Česku ano nebo ne?
Pro mě je zásadní, že jsem ještě neslyšel o žádné oficiální žádosti USA. Jestliže by byla podaná, měly by v ní být uvedeny přesné parametry takové protiraketové základny i zdůvodnění, proti jakým hrozbám má tento systém vzniknout.

To jsou všechny vaše výhrady? Nebo máte ještě další?
Když jsem si četl poslední usnesení summitu NATO v Rize, tak tam protiraketová základna rozhodně nebyla uvedena jako nějaká priorita. Mně proto například připadá nešťastné, že tady se mluví se o tom, že tato žádost souvisí s našim členstvím v NATO. Ale toto není záležitost NATO, není to žádný náš závazek NATO. To je zásadně nepravdivá informace, o žádnou prioritu NATO nejde.

Pokud jde o možné hrozby, americká velvyslanec v Česku Richard W. Graber v pondělní MF DNES jmenuje jako hrozbu například Írán. Pro vás to hrozba není?
Raketový útok z Íránu do prostředí střední Evropy nebo na USA mi připadá nepředstavitelný. Když si vybavíte jeho možnosti, tak je to takřka nemožné. Všechno ostatní si dovedu představit víc, než takový útok.

Opravdu?
Nepokládám Írán za hrozbu pro střední a východní Evropu. A jsem přesvědčen, že tento stát nikdy v budoucnosti nenapadne ani USA. Podle mě je to naprosto nesmyslná představa.

Vy jste znám jako člověk, který je poměrně vstřícný například k Íránu. Nepřipouštíte si ale možnost, že je nebezpečnější, než si myslíte?
Já jsem příznivec mezinárodní spolupráce, a to například i v oblasti vyměňování jaderné energie. Myslím, že zemím jako Írán bychom měli ukázat, že je pro ně výhodnější spolupracovat. Írán není tak nebezpečnou zemí, jak se o něm mluví. Znám Íránce, kteří jsou k tamnímu prezidentovi velmi kritičtí, není to země srovnatelná se Severní Koreou.

Nebojíte se ale, že tato vaše vstřícnost se nemusí vyplatit?
Ukazuje se, že vojenské metody řešení nás nevedou vůbec k dobrým výsledkům. Já se bojím toho, že my preferujeme zbraně tam, kde nám to nepomáhá. Bojím se, že rezignujeme možná na daleko efektivnější metody, které by napětí naopak zmírnily.

Nedovedu si moc představit, že byste někdy se základnou souhlasil. Nebo ano? A za jakých okolností?
Pokud by celá věc byla budována jako systém NATO, tak je to pro mě jiná situace. Pokud by se Evropská unie rozhodla budovat systém protiraketové obrany, tak by to jistě bylo možné. Ale jsem přesvědčený, že teď to žádná priorita není.

Takže jste proti?
Já myslím, že to konečné stanovisko řeknu, až budu mít v ruce oficiální žádost USA se všemi podrobnostmi. Je dost těžké říkat, ne základně, když nemáme všechny informace. Definitivně se k tomu zatím nelze vyjádřit.

A pokud jde o ČSSD, myslíte, že v ní převáží názor proti základně?
Sociální demokracii debata o základně teprve čeká. My se do této debaty pustíme, ale potřebujeme podrobnější informace.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...Najdete na iDNES.cz