Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zaorálek urazil nemocnici v Mostištích, označil ji za pionýrský tábor

  12:11aktualizováno  12:11
Druhý muž ČSSD Lubomír Zaorálek se s opovržením vyjádřil na adresu soukromého zdravotnického zařízení v Mostištích. Nelíbí se mu, že malá nemocnice pořídila a provozuje drahého operačního robota. Považuje to za plýtvání. Podle nemocnice se ale Zaorálek v problematice neorientuje.

Robotická operace nádoru prostaty v Nemocnici svaté Zdislavy, kam jezdí pacienti i ze zahraničí. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Druhý muž ČSSD Lubomír Zaorálek se nevybíravě pustil do soukromé Nemocnice svaté Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí. S opovržením ji označil za pionýrský tábor někde v lese. Ředitel a lékař nemocnice Jiří Šajnar nechápe, proč tak vysoce postavený politik zničehonic plive na jejich práci.

Operatér a ředitel nemocnice Jiří Šajnar.

Operatér a ředitel nemocnice Jiří Šajnar.

Zaorálek o nemocnici mluvil na oficiální tiskové konferenci sociální demokracie, týkající se rušení nemocničních lůžek. Nejprve řekl, že rušení nemocnic se děje bez analýz, což považuje za zločin.

Pak už si vzal na mušku Mostiště. "Když se podíváte na Kraj Vysočina, tam je pět krajských nemocnic. A jedna jediná dostala dlouhodobou smlouvu bez jakéhokoliv omezení. Je to privátní nemocnice Mostiště, takový pionýrský tábor v lese. A tam najdete operačního robota, to nejdražší zařízení vůbec. Jak je tohle možné, že někdo má tato neskutečná zařízení? To je záhada, na kterou nikdo nezná odpověď," uvedl ve svém vystoupení Lubomír Zaorálek. Vedle něj v tu chvíli mlčky stál šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Robota pořídila nemocnice z vlastních peněz

Podle ředitele Šajnara jde o dekadentní a nedůstojné vyjádření. "Úspěšný projekt robotické chirurgie v naší nemocnici je podložen prací operačních týmů od pomocného personálu až k operatérům. Tito lidé, kteří každodenně odvedou velký kus poctivé práce, nechápou ničím nepodložené plivnutí na naši nemocnici ze strany tak vysokého politika," reagoval Šajnar.

"Chci upozornit, že robotický systém jsme pořídili z vlastních prostředků, bez dotačních titulů, a operovali jsme tak, abychom nezkrachovali," dodal ředitel nemocnice.

Nemocnice svaté Zdislavy před šesti lety velmi úzce propojila rozjezd robotické chirurgie s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně. Tam tehdy působil dnešní senátor Jan Žaloudík, který byl shodou okolností zvolen jako bezpartijní za stejnou stranu, kde je Zaorálek místopředsedou.

"Narážky pana místopředsedy Zaorálka svědčí o jeho naprosté neznalosti problému, protože jedním z klíčových specialistů a odborníků v oblasti onkologie, kterého jsme kontaktovali a s kterým věci diskutovali, byl právě profesor Žaloudík," dodal Šajnar s tím, že dnešní senátor se také zúčastnil slavnostního otevření centra.

Ale i podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (ČSSD) je robotická chirurgie v Mostištích absolutní nonsens. "To by mělo být na pracovištích typu fakultních nemocnic či onkologických ústavů," poznamenal Běhounek.

Starosta Velkého Meziříčí zařízení chválí

A Zaorálek na příkladu nemocnice Mostiště dodal, že takto se restrukturalizace zdravotní péče dělat nedá. "Ta se má dělat po debatě odborníků, kooperací se zřizovateli a transparentně. Jsou to veřejné peníze," dodal.

Ředitel Šajnar však pochybnosti odmítá s tím, že robotické centrum v Mostištích je již léta největší v Česku a mezi deseti největšími v Evropě v počtu provedených výkonů na jeden operační systém. Letos tam mají v plánu udělat 350 operací, jejich počet každým rokem stoupá. Slouží i zahraničním pacientům.

Operačního robota Nemocnice svaté Zdislavy v Mostištích používá už šest let.

Operačního robota Nemocnice svaté Zdislavy v Mostištích používá už šest let.

"Jsme přesvědčeni, že jsme metodu robotického operování zvládli a za posledních téměř šest let pomohli vyléčit řadu nemocných, kteří trpěli zhoubným nádorem," dodal Šajnar.

Na jeho stranu se postavil i starosta Velkého Meziříčí, kam Mostiště patří. Podle Radovana Necida (ODS) nemocnice plní funkci kvalitního malého příměstského zařízení se základní nabídkou péče.

"Naši obyvatelé jsou zvyklí využívat jejich služeb. Předpokládám, že hodnotit kvalitu péče mohou jen pacienti. Pan Zaorálek v našem městě nikdy nebyl, a proto je ten poslední, kdo může soudit," sdělil starosta Necid.

Nemocnice v Mostištích u Velkého Meziříčí.

Nemocnice v Mostištích u Velkého Meziříčí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...Najdete na iDNES.cz