Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek navštívil v Irbílu kurdského prezidenta

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek navštívil v Irbílu kurdského prezidenta Masúda Barzáního (27. listopadu 2014) | foto: ČTK

Zaorálek řešil s Kurdy českou pomoc. Prezident za ním přijel z fronty

  • 31
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštívil irácký Irbíl. S prezidentem autonomního Kurdistánu Masúdem Barzáním tam jednal o munici, kterou se Česko rozhodlo poslat kurdským pešmergům. Barzání kvůli setkání s českou delegací přijel přímo z bojové fronty, kde svým mužům osobně velí.

Šéf české diplomacie přeletěl do správního střediska iráckého Kurdistánu z Bagdádu, kde jednal s iráckými představiteli. Původně bylo setkání s prezidentem Barzáním nejisté, a to právě kvůli tomu, že kurdský vůdce ve městě téměř nepobývá. Převážně se totiž pohybuje na frontě vzdálené od města asi půl hodiny cesty. Po jednání s českou delegací se měl Barzání údajně opět vrátit do místa bojů.

Islámský stát

Kurdští bojovníci zahájili v uplynulých dnech ofenzívu s cílem dobýt zpět oblast Sindžáru a Barzání kromě vymýšlení strategie boje funguje na frontě i jako morální podpora pro kurdské bojovníky. Po setkání s hlavou iráckého autonomního Kurdistánu jednal Zaorálek i s předsedou kurdské regionální vlády Nečirvanem Barzáním, který je synovcem současného prezidenta.

Česká vláda na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 milionů korun, konkrétně deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. Celkem je to 500 tun materiálu ze starších zásob, u kterých se nepředpokládalo další využití.

Kurdové nyní údajně nejvíce potřebují náboje do kulometů, proto se přednostně již na konci září přepravila tato munice. Cílem letů bylo právě město Irbíl. O přepravě ostatní munice dosud nebylo rozhodnuto.

Irák potvrdil zájem od české L-159

Zaorálek do Kurdistánu dorazil z Bagdádu, kde jednals e svým iráckým protějšekm Ibráhímem Džaafarím. Šéf irácké diplomacie ocenil humanitární i politickou podporu, kterou Praha poskytuje Bagdádu. Irák zase podle Zaorálka potvrdil zájem o nákup letounů L-159 z České republiky.

„Debatovali jsme o české vojenské podpoře určené Iráku i o možnostech, že by se Češi podíleli na budování infrastruktury v zemi,“ uvedl na krátkém tiskovém briefingu Džaafarí. Zaorálek řekl, že Česká republika „má hluboký zájem na tom, aby existoval stabilní a demokratický Irák“. „Plně podporujeme boj irácké vlády a lidu proti teroristům z Islámského státu a dalším přidruženým skupinám,“ dodal český ministr.

Následně Zaorálek potvrdil, že irácká strana vyjádřila svůj zájem o dodání letounů L-159. Mělo by jít o 15 strojů pro iráckou armádu za 750 milionů Kč.

„Na setkání s premiérem se potvrdilo, že irácká vláda klade velký důraz na to, aby mohla disponovat vlastními leteckými silami. Je to pro ně rovněž psychologicko-symbolicky významná věc z hlediska podpory pozemních jednotek. Dvakrát jsem dostal konkrétní dotaz, jak rychle jsme schopni ony prostředky dodat,“ popsal jednání v Bagdádu Zaorálek. „Po dnešních jednáních tedy cítím velký zájem dokončit ten kontrakt a dohodu kolem letounů L-159,“ dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video