Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil 18. února v Poslanecké...

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vystoupil 18. února v Poslanecké sněmovně v Praze. | foto: Michal Šula, MAFRA

ČR odmítá závěry summitu k migraci. Nechce povinné přijímaní uprchlíků

  • 24
Česká republika podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka z ČSSD odmítla poslední návrhy závěrů summitu EU k migraci. Stále trvá na dobrovolnosti přijímání uprchlíků. Zaorálek to řekl novinářům po jednání ministrů zemí EU odpovědných za evropskou problematiku v Lucemburku.

Proti návrhu podle Zaorálka byly i další země - Španělsko, Portugalsko, pobaltské státy nebo ostatní země visegrádské čtyřky.

„Za Českou republiku jsem dnes odmítl ten čtvrtý paragraf, ve kterém se mluví o těch závazcích, protože jsem opakoval, že v tomto punktu není ten text v souladu s tím, co bylo přijato v dubnu,“ nechal se slyšet Zaorálek. Narážel tím na to, že na dubnovém unijním summitu se hovořilo o dobrovolnosti přijímání uprchlíků.

Fico hrozí referendem

Slovensko zváží vypsání referenda, pokud Evropská unie prosadí povinné přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Před poslanci slovenského parlamentu, kteří jednají o migrační krizi, to prohlásil premiér Robert Fico. Bratislava povinné přerozdělení migrantů podobně jako další země visegrádské čtyřky včetně ČR odmítá a prosazuje pomoc při zvládnutí migrační krize na principu dobrovolnosti.

"Za vládu Slovenské republiky chci oznámit, že budeme zvažovat i možnost vyhlášení referenda prostřednictvím usnesení Národní rady. Možná je to cesta, jak se vyhnout důsledkům rozhodnutí Evropské komise, s nimiž vláda Slovenské republiky souhlasit jednoduše nemůže," řekl Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie má ve slovenské sněmovně pohodlnou většinu.

„Podpořil jsem to, že se musíme zabývat ochranou vnější hranice a budováním návratového mechanismu. To jsou prvky, které jsou pro nás zásadní,“ poznamenal také šéf české diplomacie. Definitivní řešení je podle něj na lídrech Evropské unie, kteří se v Bruselu sejdou ve druhé polovině týdne.

Návrh závěrů pro tento summit počítá s tím, že by rozhodnutí o přerozdělení uprchlíků mohlo být odloženo až na konec července. Dokument pro jednání premiérů a prezidentů zemí EU ani jednou přímo nezmiňuje povinný distribuční systém podle kvót, který v květnu navrhla Evropská komise.

Text příslušného bodu odkazuje na závěry mimořádného summitu k migraci v dubnu. Tehdy lídři zemí osmadvacítky oznámili cíl spustit pilotní projekt dobrovolného přesídlování v rámci unie. Přesto komise o několik týdnů později přišla s návrhem na povinné přerozdělení 40 tisíc Syřanů a Eritrejců. Tedy lidí ze zemí, u nichž je velká pravděpodobnost, že mají na útočiště v EU nárok.

Čeští diplomaté mají za to, že i současný návrh ignoruje závěry dubnového summitu a v řadě členských zemí může mít velmi negativní politické důsledky.

Grulich: Přínos ČR bude spíše přijímání běženců z Ukrajiny

Podle předsedy senátní krajanské komise Tomáše Grulicha (ODS) bude přínos České republiky k řešení problému migrantů do EU spíše v přijímání běženců z Ukrajiny. Grulich to řekl po jednání zástupců senátorských frakcí a ministerstva vnitra, které inicioval. Jednání podle něho potvrdilo odmítavý postoj senátorských frakcí ke snaze Evropské komise na zavedení kvót pro přerozdělení uprchlíků, kteří se do EU chtějí dostat přes Itálii a Řecko.

„Náš přínos pro migraci v Evropě je naše orientace na východ, odkud v případě eskalace konfliktu na Ukrajině mohou na Západ zamířit desetitisíce lidí. Myslím, že Italové je přijímat nebudou, budeme je přijímat my. To bude náš přínos k evropské migraci,“ uvedl Grulich.

Smyslem neveřejného jednání podle Grulicha bylo, aby senátorské kluby měli podrobné informace pro kvalifikované rozhodování horní komory o otázkách migrantů. Schůzka se bude opakovat v závislosti na situaci, nejpozději za čtvrt roku.

Senát už minulý týden v souladu s vládním postojem odmítl zavedení kvót pro přemisťování uprchlíků v rámci EU. Doporučil spíše stabilizovat situaci v zemích původu migrantů. „Povinná relokace migrantů z Itálie a Řecka neřeší důvody současné masivní migrační vlny, nijak nesouvisí s ochranou života migrantů ve Středozemním moři, ani nepřispívá ke snížení migračního tlaku na Evropu jako celek. Naopak může podněcovat více osob k ilegální imigraci do Evropské unie,“ usnesl se Senát na návrh svého evropského výboru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video