Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zánovní dlažba v centru Ostravy se rozpadá, podívejte se na ostudu města

  16:59aktualizováno  16:59
Turistu procházejícího ostravským Masarykovým náměstím musí nutně napadnout, že tento kraj je opravdu velmi rázovitý. Zatímco jinde je centrální plocha pýchou města, v moravskoslezské metropoli každého přespolního udiví rozpadající se dláždění a povalující se dlažební kostky. Náměstí přitom bylo jen před čtyřmi roky opraveno.

Při pohledu z věže staré radnice vypadá Masarykovo náměstí v Ostravě takřka dokonale. Jenže stačí sejít a chvilku se procházet. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nápravy by se lidé mohli dočkat do konce roku. "Bude záležet na městě, jak rychle chce situaci vyřešit. Domníváme se, že v případě velmi rychlé dohody by se oprava náměstí do konce roku zvládnout dala," říká Vladimír Razska, mluvčí firmy Eiffage Contruction, nástupce Tchasu, který před čtyřmi lety obnovu náměstí ukončil.

Vývoj obnovy

Léto 2006: Začaly stavební práce
Jaro 2007: Konec rekonstrukce
Podzim 2009: Opravu náměstí šetří protikorupční policie, je téměř jisté, že dodavatel místo kvalitní žuly užil levnější kámen
Květen 2010: Pod hasičským autem se propadla část náměstí
Srpen 2010: Firma reklamaci celého náměstí odmítla
Srpen 2011: Zástupci města řeší s dodavatelem, jak situaci napraví

Dva roky poté se ale objevily problémy. Na podzim 2009 si protikorupční policie na ostravském magistrátu vyzvedla stavební dokumentaci a začala vyšetřovat podezření z podvodu.

Podle znalců je téměř jisté, že dodavatelé místo kvalitní české žuly pokryli náměstí levnějším kamenem, zřejmě z Číny. V květnu 2010 se na náměstí propadlo hasičské auto. Primátor Petr Kajnar žádal Eiffage Construction, aby celé náměstí předláždilo.

Dohoda o rozsahu oprav se očekává příští měsíc

Jeho požadavek ale firma nesplní. "Předláždit celé náměstí není nutné. Věřím, že v tomto již panuje oboustranná shoda. Plochy, které nejsou postiženy kvůli provozu těžké techniky, jsou v pořádku a opravu nepotřebují," říká Vladimír Raszka.

Novou dlažbu podle něj získají pouze místa, která jsou nejvíc a nejvýrazněji poškozená. "Nabídli jsme magistrátu několik variant obnovy náměstí. Od té nejméně rozsáhlé po komplexní," říká Vladimír Raszka. Zástupci magistrátu zatím chystanou opravu již jednou opraveného náměstí nechtěli moc komentovat.

"Jednání se společností Eiffage Construction ČR stále pokračují. Stav dlažby na Masarykově náměstí považujeme za nevyhovující," řekl vedoucí oddělení prezentace a vztahů k veřejnosti magistrátu Michal Bayer s tím, že by se obě strany měly k výsledku dobrat zřejmě v září.

Stav dlaždění na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě je více než zoufalý.
Mnoho dlaždic na Masarykově náměstí v Ostravě se rozpadá.
Poněkud svérázně upevněné dlaždice centrálního Masarykova náměstí v Ostravě.

Podle náměstka primátora Tomáše Petříka by firma Eiffage Construction měla obnovu zaplatit. "Firma Eiffage Construction určitě financování zabezpečí. Alespoň z větší části," uvedl Tomáš Petřík.

Nekvalitní opravu Masarykova náměstí šetřila i protikorupční policie. Zjišťovala, zda při dláždění náměstí někdo nepodváděl. Po téměř ročním vyšetřování ale případ odložila. Nebylo podle ní zjištěno podezření z trestného činu.

Zbývá jen doufat, že se na Masarykově náměstí v Ostravě neuskuteční žádná
Přesnost? Tu na Masarykově náměstí v Ostravě určitě nehledejte.
Stav dlaždění na ostravském centrálním Masarykově náměstí a v přilehlé ulici

Lidé, kteří po náměstí procházejí, jsou ke kvalitě dlažby často kritičtí. "Je to hrozné. Člověk zakopává o samé díry," komentovala stav dlažby Eva Försterová, která včera dopoledne spolu s manželem seděla na náměstí na lavičce. Jen kousek od nich zela v povrchu náměstí díra po vyražené dlaždici.

Kdy se tristní stav změní?

Podle mluvčího firmy Eiffage Construction Vladimíra Raszky by se oprava již jednou zrekonstruovaného náměstí dala stihnout do konce roku. Firma nabídla městu několik variant možné obnovy.
O tom, která vyhraje, zástupci magistrátu s firmou jednají. Jasno by mělo být zřejmě v září.

V tom, proč se dlažba opraveného náměstí hroutí, se investor, tedy magistrát, s dodavatelem stavby zcela neshodují. Podle Vladimíra Raszky je hlavní problém už v projektu obnovy náměstí, který mimo jiné počítal s položením dlažby na písčité podloží.

Dlažba pochází zřejmě z Číny

Velký problém je ale podle znalců i méně kvalitní dlažba zřejmě z Číny. Díry v dlažbě však nejsou jen na Masarykově náměstí, ale i v některých přilehlých ulicích.

Stížnosti na stav náměstí zaznamenávají i zástupci centrálního obvodu. "Negativní reakce na stav náměstí přicházejí v podstatě již od ukončení jeho rekonstrukce," říká místostarosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Dalibor Mouka.

Obvod mimo jiné požaduje, aby firma Eiffage Construction, nástupce Tchasu, který náměstí před čtyřmi lety opravil, "zdrsnila" současnou plochu. Náměstí by tak podle zástupců obvodu v zimě nebylo tolik nebezpečné. V současnosti to totiž na něm hodně klouže a lidem hrozí, že přijdou k úrazu.

Údajně čínské dlažební kostky toho opravdu moc nevydrží.
Zbývá jen doufat, že se na Masarykově náměstí v Ostravě neuskuteční žádná
Stav dlaždění na ostravském centrálním Masarykově náměstí a v přilehlé ulici

Nerozpadají se však jen části dlažby na Masarykově náměstí, ale i v některých přilehlých ulicích. Třeba v úseku ulice 28. října mezi křižovatkou se Sokolskou ulicí a Masarykovým náměstím je díra co pár metrů.

V květnu 2010 se na Masarykově náměstí v Ostravě propadlo hasičské auto.

V květnu 2010 se na Masarykově náměstí v Ostravě propadlo hasičské auto.

"Mohou za to auta. Hlavně náklaďáky, které sem vjíždějí," říká Jana, která prodává v jednom ze zdejších obchodů a dodává: "Opravy ulice zatím probíhaly tak, že pracovníci Technických služeb pouze vybrali prasklé dlaždice a na jejich místo nasypali hlínu asi smíchanou s nějakou příměsí."

Destruktivní vliv aut na dlažbu potvrzuje i vedoucí odboru investic a místního hospodářství radnice v centrálním obvodu Jan Hulva. Dodává, že poničený úsek ulice 28. října, kterou komplexně naposledy opravovala v roce 2006 firma Tchas, se bude obnovovat. Buď ve stejné době jako náměstí, nebo nezávisle na něm.

Masarykovo náměstí je sice považováno za centrum Ostravy, ale svým stavem takovému významu rozhodně neodpovídá.

Masarykovo náměstí je sice považováno za centrum Ostravy, ale svým stavem takovému významu rozhodně neodpovídá.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz