Zánik vesmírného komplexu přitahuje turisty

Americká firma Mirreentry.com dokončila přípravy na nafilmování pádu ruské orbitální stanice Mir do vod Tichého oceánu. Záznam posledních chvil vesmírného kolosu chce jen několik hodin po skončení zveřejnit na internetu. Stejně jako společnost Herring Media Group z kalifornského Sausalita dokonce do předpokládaného místa pádu poveze letadla plná turistů. Naopak letecké společnosti Nového Zélandu a Austrálie oznámily, že odloží asi o hodinu ranní lety, jež by se mohly oblasti, do níž se má Mir zřítit, přiblížit.
V článku najdete mapku dopadu Miru.

Mir by se měl před pádem do oceánu rozpadnout na několik stovek úlomků. Podle odborníků bude padající vesmírná stanice na obloze připomínat obrovskou světlušku. Při řízeném sestupu shoří asi dvě třetiny stanice a zbytek dopadne do odlehlé části Tichého oceánu mezi Austrálií a Chile. Více čtěte na tomto místě.

Internetové stránky firmy Mirreentry již nyní nabízejí odpočet času, který do této velké podívané zbývá.

Letenka stála tisíce dolarů
Pro účastníky letu jsou připravena dvě letadla. Z nich by měli pasažéři, kteří účast na palubě většinou považují za největší dobrodružství svého života, vidět vstup Miru do zemské atmosféry i jeho konečnou zkázu.

Letadla odstartují z Fidži a poletí jihovýchodním směrem od tichomořského ostrova Tonga k místu předpokládaného dopadu.

Konec Miru by měl nastat mezi 06:20 až 06:30 GMT (07:20 - 07:30 SEČ).

Cena letenky se pohybuje od 5000 do deseti tisíc dolarů. Účastníci expedice ale doufají, že pokud se jim podaří natočit dostatečně exkluzivní záběry padajícího Miru, na letu vydělají. Letouny expedice se hodlají držet asi sto kilometrů od místa plánovaného dopadu trosek Miru a přibližně ve stejné výšce.

Osmačtyřicet lidí z expedice, včetně ruských kosmonautů, kameramanů, vědců a vesmírných nadšenců za svou misi zřejmě sklidí kritiku Moskvy.

Čtyři hodiny po konci Miru bude na internetu video
Organizátoři původně plánovali živý přenos, avšak na palubě letadla nebude prý k dispozici dostatečný přepínač šířky. Film bude proto na web umístěn až dvě hodiny po přistání,

Rusové
"Pošleme k Zemi 130
tun. Dvacet z nich projde atmosférou a několik desítek tisíc
úlomků prosviští do Pacifiku rychlostí 3000 kilometrů v hodině."
Podrobnosti o zkáze komplexu najdete ZDE.

což by mělo být asi dvě hodiny po potopení Miru.

Pád budou sledovat i ruští kosmonauti
Letadlo najala i firma Herring Media Group z kalifornského Sausalita, která jeho palubu nabídla vesmírným nadšencům a televizním štábům.

Více než padesát lidí už zaplatilo přibližně 6500 dolarů. Někteří si ještě připlatili za místo u okna. Cena zahrnuje i několik noclehů na tichomořském ostrově Fidži, hovězí opékané na grilu a nápoje v letadle. Mezi turisty budou i čtyři ruští kosmonauti, kteří chtějí sledovat konec jejich bývalého dočasného domova.

Ředitel Ruského úřadu pro letectví: je to šílenství
Ředitel Ruského úřadu pro letectví a vesmír RAKA Jurij Koptěv ale jejich počínání přirovnal k chování sebevraha. "Lidé se občas zabíjejí skokem z Brooklynského mostu," říká Koptěv. "Ty lidi nejspíš vede touha po dobrodružství, ale my bychom jim raději doporučili, aby tam neletěli."

Organizátoři: nemůže se nic stát
Organizátoři ale tvrdí, že let i natáčení hořících trosek patnáct let staré stanice bude bezpečný. Marc Herring, šéf firmy Herring Media Group, říká, že budou od pádu trosek 200 mil a že navigátor letounu bude přesné souřadnice konzultovat s ruským kontrolním střediskem.

Trosky budou vyhlížet i obyvatelé Tichomoří

Oficiální představitelé tichomořských států se ale zkázy Miru bojí. Job Esau z úřadu pro národní katastrofy na ostrově Vanuatu, který obývá 182 tisíc lidí,  říká, že úřady možná vyhlásí výjimečný stav. Ostrov Nauru, který je se svými jednadvaceti čtverečními kilometry nejmenším státem na světě, vydal varování, aby se obyvatelé žádných kontaminovaných předmětů nedotýkali. Lodě úředníci vyzvali, aby se rizikové oblasti vyhnuly.

Turisté nejsou sami, kdo se na pád Miru do Pacifiku těší. Obyvatelé tichomořských ostrovů doufají, že jim trosky ruské stanice přinesou blahobyt. Vzpomínají přitom na rok 1979. Tehdy dostal australský majitel zabité krávy třicet tisíc dolarů za kilový kus americké vesmírné stanice Skylab.

Místní rádio na Fidži hlásí, že rybáři jsou připraveni kvůli troskám Miru, které by mohly plavat na hladině, vyrazit na moře. "Bohatí sběratelé vesmírného smetí po celém světě jsou připraveni vrazit peníze do každého kousku kosmické historie," shodují se ostrované.

Mapka ukazuje, kam by měl Mir dopadnout. V červeném rámečku je zvýrazněna oblast, kam dopadnou rozptýlené ohořelé zbytky orbitální stanice. Nad 15. stupněm jižní šířky má Mir vstoupit do atmosféry. Likvidace Miru je naplánována na 23. března.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video