Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zanedbávaným dětem úřad nepomohl. Veřejnosti do toho nic není, reaguje

  18:56aktualizováno  18:56
Dvě nejmenší děti z pěti sourozenců, které vysvobodila z neobyvatelného bytu v Turnově až rodina Zajícových, si v nejbližších dnech odvezou pracovníci Klokánku do zařízení pro ohrožené děti v Chomutově. Početná rodina Zajícových si totiž všechny nechat nezvládne. Zajícovi kritizují turnovskou sociálku, že kdyby případ řádně řešila, nemusel takto skončit.

V tomto bytě v Turnově žily děti, které z otřesných podmínek nakonec musela vysvobodit až cizí rodina Zajícových z Pohoří. | foto: Ivan Linhart

"Toto jsme nechtěli. Ideální by bylo, kdyby si děti vzali nějací pěstouni z okolí, aby za nimi sourozenci mohli dojíždět," říká Jaroslav Zajíc, u kterého zůstávají dvě dcery a zatím i prostřední syn, o něhož projevil zájem jeho otec.

Na takzvaný Orgán sociálně právní ochrany dětí, tedy sociálku turnovské radnice, má vztek. "Intenzivně to začali řešit, až když byly děti u nás," tvrdí Zajíc.

Děti k Zajícovým chodily na statek za koňmi. V polovině listopadu k nim Zajícovi zašli domů a zjistili, že děti žijí přes půl roku v bytě bez vody, elektřiny a dokonce bez oken, protože jejich rodiče neplatí nájem a vysedávají po hospodách. Sourozence vzali okamžitě k sobě. Teď nemůžou pochopit, že sociálka dětem nepomohla už dávno sama (o případu více zde).

V péči o malého Dominika, Romana a Milana pomáhá Iloně Zajícové (vlevo) také

V péči o Dominika, Romana a Milana pomáhá Iloně Zajícové (vlevo) její sestra Marcela.

Patnáctiletá Nela (na snímku) se svojí šestnáctiletou sestrou zůstanou u

Patnáctiletá Nela (na snímku) se svojí šestnáctiletou sestrou zůstanou u Zajícových.

Jedna z dcer tvrdí, že sociální pracovnice v bytě nebyly od té doby, co majitel vypnul elektřinu. "Určitě to je víc než půl roku," tvrdí.

Nejstarší ze sourozenců, patnáctiletá Nela a šestnáctiletá Michala, přitom kvůli hlídání nejmenších dětí zanedbávaly i školu. "Omluvenky mi psala máma, asi proto si ve škole nikdo ničeho nevšiml. Matka například odjela s přítelem na Slovensko a my jsme museli brášky pohlídat," vypráví Nela.

Veřejnosti nic sdělovat nebudeme, prohlásil tajemník

Sociálka o dětech v nevyhovujících podmínkách a se špatnou péčí rodičů věděla. Lidé ji na problém opakovaně upozorňovali.

"Já sama jsem tam byla dvakrát a můj přítel a jeho rodina tam byli třikrát. Škola to také byla nahlásit. Sociálka to nijak neřešila, přitom k nim do bytu docházela, ale nic s tím nedělala," tvrdí v diskusi na iDNES.cz jedna z diskutujících, která uvádí, že s patnáctiletou Nelou chodila do třídy a pomáhala jí.

"Otčím dětí dělal u otcova přítele. Ten mu ze začátku dával výplatu, ale poté viděl, že to propijí, tak jim začal kupovat místo peněz jídlo a oblečení. V tom bytě to bylo opravdu strašné. Chodila jsem tam skoro každý den," uvedla.

V tomto bytě v Turnově žily děti, které z otřesných podmínek nakonec musela
V této vile rodina žila, pronajatý byt po ní zůstal zcela zdevastovaný.
V tomto bytě v Turnově žily děti, které z otřesných podmínek nakonec musela

V tomto bytě žily děti, které z otřesných podmínek nakonec musela vysvobodit až cizí rodina.

Turnovská sociálka odmítá, že by pochybila. K případu ale odmítá cokoliv říct. "Postupovali jsme v zájmu dětí a v souladu se zákonem. Podnikli jsme všechno, co jsme ze zákona měli. Víc se k tomu s ohledem na nezletilé děti vyjadřovat nebudeme," řekla vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí Andrea Brožová-Doubková.

Co ve prospěch dětí podnikla, nechtěla turnovská sociálka ani radnice říct ani po upozornění, že veřejnost případ vnímá jako její selhání a je tedy v jejich zájmu obhájit se. "Veřejnosti nic sdělovat nebudeme, protože myslíme, že po tom veřejnosti nic není," reagoval tajemník úřadu Miroslav Šmiraus.

Na policii se sociálka obrátila, až když byly děti u Zajícových

Z informací od policie vyplývá, že na policisty se sociálka obrátila až v době, kdy děti už dva týdny bydlely u Zajícových v Pohoří.

"Podnět k prošetření, zda není naplněna skutková podstata některého z přestupků nebo přečinů podle trestního zákoníku, dostali policisté v Turnově od sociálního odboru 25. listopadu," řekl policejní mluvčí Petr Kmínek. Zajícovi si přitom děti vzali už 11. listopadu.

Případ policie zatím neuzavřela. S trestním oznámením na rodiče se nyní přidal také Jaroslav Zajíc, jehož rodina se dětí ujala.

Postupem turnovské sociálky se nyní bude zabývat oddělení sociálně právní ochrany dětí libereckého krajského úřadu. Doposud se tak nedělo, protože ho nikdo neupozornil, že by sociálka v Turnově nepostupovala správně.

"Určitě se s pracovníky v Turnově spojíme," uvedla vedoucí oddělení Sociálně právní ochrany dětí krajského úřadu Markéta Brebtová.

Vyjádření rodičů se nedaří získat, protože neberou telefon. "Nám sice volají a slibují dětem návštěvu, ale do dnešního dne nepřišli ani jednou," poznamenal Zajíc.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda schválila demisi. Zatím není jisté, kdy ji prezident přijme

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Demise vlády, komunista Ondráček neuspěl, dostupnější osobní bankrot

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Vláda hnutí ANO ve středu schválila svou demisi. Andrej Babiš současně zahájil jednání o...

Najdete na iDNES.cz