Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zamyšlení nad vývojem společnosti v naší době

  11:44aktualizováno  11:44
V dnešní době, ale stejně tak v celých lidských dějinách se táhne jako červená nit, někdy vyřčená, většinou však nevyřčená otázka – lidově řečeno – zda se plést do „cizích“ věcí, či nikoliv. Nejdříve je nutno definovat pojem „plést se do cizích věcí".

Zcela zjednodušeně lze tuto činnost provádět  s dobrým úmyslem, nebo se zlým úmyslem. Z hlediska společenské hierarchie to může být na nejnižší úrovni otázka zasáhnout, či nezasáhnout, když opilý soused téměř denně bije manželku a děti, když parta skinhedů napadá nejprve slovně a  posléze i fyzicky Romy (ale i jiné „černé“, a to může být Ind, Řek, Turek, Španěl, nebo kdokoli ze střední Evropy, kdo se jen déle „neuváženě“ opaloval).

Model chování – to se mě netýká – je velmi pohodlný, ale pro lidskou, dobře fungující společnost velmi nebezpečný. Toto by asi nejlépe mohli potvrdit ze své každodenní praxe policisté, vyšetřovatelé, soudci a všichni ti, kteří se při své práci setkávají s lidskou lhostejností a strachem. Ano, strachem z následků pravdivé výpovědi o určité události a následků s tímto správným chováním spojených.

Toto chování, jak jsem naznačil, nemá omezení v hierarchii lidské společnosti. Před tímto dilematem – chovat se správně, nebo nesprávně, stojí i vyšší články lidské společnosti. Počínaje obchodníkem – mazaným, který má radost, když napálí a ošidí zákazníka, nebo takovým, který má radost ze spokojených zákazníků a odběratelů.

Toto samozřejmě platí i pro elity jednotlivých národů a států - lépe řečeno, mělo by platit. Lidé na vrcholu mocenské pyramidy by měli ukazovat správný směr vývoje lidské společnosti (i když to bude v určité době a situaci nepopulární) a ne, stále zdůrazňovat, že kam chce směřovat většina, to je ten nejlepší směr. Není tomu tak vždy. Z historie víme, jak mnohokrát většina, v mnoha zemích a říších naší planety vedla svůj národ, ale i jiné národy do velkých katastrof.

V nejvyšším patře této hierarchie jsou vztahy a chování mezi jednotlivými státy, zeměmi a národy. Během dlouhých staletí a tisíciletí vykristalizoval zdánlivě nejsprávnější názor – každý samostatný stát a země má plnou suverenitu. Pokud se jedná o státy s plně zajištěnou svobodou pro všechny občany své země – svobodou politickou, náboženskou, národnostní – je vše v pořádku.

Víme však, že i v naší době existují země a státy, kde veškerou moc v zemi uzurpoval diktátorský, nelidský režim, který své vlastní občany drží v nesvobodě a strachu ze svobodně vyjádřených názorů a myšlenek (zažili jsme to i my v naší zemi, a to nedávno).

A jsme u kořene věci – buď podle prvně jmenovaného principu – suverenita státu na prvním místě – necháme miliony těchto lidí trpět (nesvobodou, ale i nespravedlivým vězněním, mučením a likvidací lidí s jiným názorem), nebo se jasně přikloníme jako k vyššímu principu pomoci těmto zemím vymanit se z těchto intolerantních režimů a nastartovat tak cestu ke svobodnému rozvoji lidských osobností.

Tento proces není a nebude snadný, ani rychlý. Politický tlak na změny v těchto nedemokratických zemích je třeba zesilovat (tomuto nejvíce škodí nejednota demokratických zemí) a v případě nutnosti se nesmíme obávat použít i silové prostředky. Jsem rád, že tento postoj, sice s obtížemi, ale přesto začíná v současnosti převažovat. Nenechme se ovlivňovat moderním relativizováním takových základních pojmů jako jsou dobro – zlo, pravda – lež, právo – bezpráví ...

O správnosti této cesty „plést se do cizích věcí když je to nutné“, svědčí případy zemí, kde tento zákrok byl proveden, a to úspěšně. Že se nepíše o Bosně – Hercegovině, Kosovu, Afghánistánu a dalších zemích ve sdělovacích prostředcích (nebo alespoň o hodně méně) znamená, že množství problémů se v nich zmenšilo a kvalita života lidí v nich žijících se zlepšila.

Ve schopnosti pomáhat druhým (ať už jednotlivcům, skupinám, nebo národům) je budoucnost vývoje lidské společnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...

Politické spoty v čekárnách: I státní nemocnice platily za volební kampaň

Nové oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské...

Firma Active Vision zařídila stranám před volbami spoty v čekárnách nemocnic. V letošních říjnových volbách vysílaly...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...Najdete na iDNES.cz