Zásah policie v pražské centrále společnosti Rohlík.cz (9. března 2017)

Zásah policie v pražské centrále společnosti Rohlík.cz (9. března 2017) | foto: Rohlik.cz

Chovanec: Policie v kauze Rohlík.cz jednala správně, normy je třeba ctít

  • 31
Policie při třídenní akci zaměřené na zaměstnávání cizinců v ČR odhalila 262 lidí, kteří v zemi pracovali nelegálně. Akce volně navázala na zjištění cizinecké policie při zásahu ve firmě Rohlík.cz, kde zadržela a posléze vyhostila desítky zaměstnanců s polskými vízy. Do razie se zapojili policisté z Německa a Polska.

„Jednoznačně se ukazuje, že dochází k nadužívání polských pracovních víz,“ řekl na úvod čtvrteční tiskové konference ke zmíněné akci ministr vnitra Milan Chovanec. Policejní prezident Tomáš Tuhý doplnil, že kromě zmíněných 262 pracovníků dalších 31 cizinců v zemi pobývalo nelegálně. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění.

Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Účastnilo se jich přes 1 200 policistů, včetně příslušníků sousedních zemí. Krom téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

„Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká,“ řekl Chovanec. „Není to hon na cizince, není to snaha sem nepřivést potřebnou pracovní sílu pro český průmysl a české hospodářství. Ale za podmínek, které nastaví stát a bude je vymáhat,“ upozornil ministr vnitra s tím, v podobných akcích bude policie pokračovat i nadále.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. Jde podle něj o každodenní součást práce jeho podřízených. „Takových pobytových kontrol se udělá deset tisíc měsíčně,“ řekl Majer.

Chovanec: Za postupem policie v kauze Rohlík.cz stojím

Chovancův náměstek pro legislativu Petr Mlsna na konferenci přednesl rovněž právní analýzu problematiky zaměstnávání cizinců s pracovními vízy z jiných států Evropské unie. Ta přímo reaguje na široce sledovaný zásah cizinecké policie ze začátku března, při níž byly zadrženy a z velké většiny i vyhoštěny desítky zaměstnanců firmy Rohlík.cz (více o březnovém zásahu čtěte zde).

Mlsna potvrdil, že problém je ve výkladu zákona, který sice zaměstnávání cizinců s vízy vydanými v jiné členské zemi EU umožňuje, nikoli však v takové míře, v jaké se nadužívá. „Dochází zde k vytváření jakéhosi paralelního pracovního trhu, který má ovšem výrazné znaky závislé práce, a nikoliv dočasného výkonu pracovní činnosti,“ poznamenal Mlsna. „Jednoznačně je tu indikováno obcházení zákona o zaměstnanosti,“ dodal (více o problematice „polských“ víz v souvislosti s kauzou Rohlík.cz čtěte zde).

Chovanec doplnil, že se zástupci firmy se už sešel a vše si při příjemném a věcném rozhovoru vyříkali a vysvětlili. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. „Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie,“ uvedl Chovanec.

Mlsna doplnil, že se nyní projednávají potřebné právní úpravy příslušného paragrafu, který se zaměstnávání cizinců s vízy z jiné členské země týká. „Do té doby máme metodiku, která jasně říká, že takovéto obcházení zákona nebude ze strany represivních složek tolerováno,“ uzavřel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video