Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Zaměstnanci tajné služby BIS falšovali účty za benzin

  • 192
Organizovaná skupina pracovníků tajné služby BIS roky podváděla při vyúčtování služebních cest a čerpání pohonných hmot. Kvůli podezření z podvodu už rezignoval šéf příslušného odboru Milan Vlček. Podezřelí pracovníci jsou postaveni mimo službu.

Škody dosahují podle informací MF DNES až statisíců korun. Žalobce, který na vyšetřování dohlíží, obvinil už pracovníky BIS ze zpronevěry. Mluvčí tajné služby Jan Šubert podezření z podvodů při vykazování spotřeby pohonných hmot vozidel BIS přiznal.

"Důležité pro nás je, že se těch machinací nezúčastnil nikdo ze zpravodajců, kteří mimo jiné sledují i podvody či hospodářskou kriminalitu," říká Šubert. A dodává, že BIS podvody před nedávnem zjistila vlastním vnitřním vyšetřováním.

Kdo tedy v BIS podváděl? Podle mluvčího jsou vyšetřováni lidé z podpůrných složek kontrarozvědky, k nimž patří například řidiči, správci počítačových sítí či další servisní pracovníci.

"Ředitel servisního útvaru byl kvůli tomuto případu již odvolán z funkce a jeho bývalí podřízení, kteří jsou z podvodů podezřelí, postavil šéf BIS okamžitě mimo službu," líčí prozatímní důsledky skandálu mluvčí Šubert.

Ačkoliv zatím nechce zabíhat do podrobností, skupina vyšetřovaných pracovníků kontrarozvědky se údajně dopouštěla podvodů například i tím, že při provozu služebních vozidel šetřili pohonné hmoty a rozdíl mezi předepsanou spotřebou a ušetřenou si ponechávali.

Další možné podvody při zkreslování výkazů služebních cest odmítl Šubert komentovat. "Je to dost spletitý případ. Až do jeho vyšetření proto nebudeme již poskytovat žádné informace."

Ze stejných důvodů Šubert nekomentoval ani rozsah škod.

Řidiči platí hotově

Kvůli utajení nepoužívá BIS specializované karty na nákup paliva, ale její řidiči platí na pumpách hotově. Na jednom autě si tak může podvodník dorovnáním spotřebovaného paliva na hranici povolené normy spotřeby vydělat měsíčně i několik tisíc korun.

Případ BIS odhalila v půlce listopadu. Její inspektoři nyní prověřují vyúčtování za nákup pohonných hmot až do roku 2006. Dále jít nemohou, starší údaje jsou totiž podle zákona nejspíš skartovány, uvedl server Euro.

Premiér Petr Nečas podle Eura o problému v BIS ví, informovat jej o tom měl ředitel tajné služby Jiří Lang. Nečas ani jeho mluvčí kauzu zatím nekomentovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video