Zaměstnanci se staví za šéfa Bosch Diesel

  21:12aktualizováno  21:12
Jihlava - Téměř dvě stě padesát zaměstnanců Bosch Diesel v Jihlavě se rozhodlo nemlčet k nedávným výpadům odborových šéfů na adresu svého šéfa Heinera Hillmanna a podepsalo petici na jeho podporu. Zmíněný text zatím nečetl nikdo z vedení jihlavské firmy, ani s ním nebyli seznámeni odboroví předáci.

"Důrazně odmítáme výroky odborářů na adresu našeho zaměstnavatele a tím pádem i nás zaměstnanců. Za dané situace jsou naprosto bezdůvodné a nevhodné," píše mimo jiné v petici její organizátor Jiří Krajina, zaměstnanec Bosch Diesel. Podle něj počet lidí, kteří podepsali jím připravený text, stále narůstá.

V petici dále stojí, že zatímco Hillmann firmu založil a staral se o její rozkvět, odboráři v čele s Falbrem pomalu vyčkávali. Ve chvíli, kdy bylo téměř hotovo, chtěly by podle petice odbory přijít k hotovému a rozdělovat si mezi sebou výsledky cizí práce. "Když jsme se o sebe museli starat od začátku, tak teď už to zvládneme také," vzkazují v petici odborářům zaměstnanci největšího podniku v Jihlavě.

"Nás samozřejmě taková podpora těší," uvedla mluvčí Bosch Diesel v Jihlavě Monika Marešová. Text petice ale zatím nečetla ani nevěděla o jejím organizování.
Petici, pod kterou se zatím podepsali především zaměstnanci části továrny na Humpolecké ulici, dosud neviděl nikdo s čelných představitelů odborového svazu Kovo.

Nečetl ji ani žádný ze tří zaměstnanců závodu, pokoušejících se neúspěšně koncem dubna v Domě kultury a odborů založit odborovou organizaci u Bosch Diesel. Byli tehdy vypískáni a čelili fyzickým útokům, aniž by se kdokoliv z nich dostal ke slovu. "Pokud takové podpisové archy existují, tak mohu říct pouze jedno: Ti lidé šplhají, ale na nesprávném stromě," uvedl Miloš Vlček, jeden z trojice napadených zakladatelů. Podle něj zmínění zaměstnanci neuvažují o svých činech z dlouhodobého hlediska, ale konají krátkozraké činy.

"My si vážíme německého kapitálu. Na druhé straně si ale myslím, že to, k čemu došlo koncem dubna, bylo naprosto zbytečné," řekl místopředseda odborového svazu Kovo Josef Středula. Dále vyjádřil přesvědčení, že bylo ze strany firmy zjevně bráněno lidem svobodně se sdružovat a shromažďovat.

Celý případ na podnět trestního oznámení ze strany odborářů řeší také policie. Oznámení byla podána pro podezření ze spáchání výtržnictví, ublížení na těle, poškození cizí věci a porušení práva na sdružování a shromažďování. "Šetření by mělo prokázat, kdo celý skandální průběh tehdejší schůze organizoval," řekl předseda Českomoravského odborového svazu Richard Falbr před časem v Jihlavě.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Hutka lže, řekl u soudu Srp. Požaduje omluvu za výroky o udávání StB

Žalovaný Jaroslav Hutka (vlevo) a žalobce Karel Srp u Obvodního soudu pro Prahu...

Soud začal projednávat spor bývalého předsedy Jazzové sekce Karla Srpa a písničkáře Jaroslava Hutky. Srp požaduje...

K vyjednávání patří i taktika, říká Adámek o hlasech, které neměl

Zlínský primátor a lídr hnutí STAN Miroslav Adámek.

Zlínskému primátorovi Miroslavu Adámkovi se nepodařilo vyřešit problém s chybějícím hlasem z jeho hnutí STAN, kvůli...

Komunisté se rozhodli, že pomohou Babišově vládě se státním rozpočtem

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Vláda Andreje Babiše se bude moci spolehnout na komunisty i při schvalování státního rozpočtu na příští rok. Vedení...Najdete na iDNES.cz