Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci NATO musí před vysláním do mise na týden do Česka

  7:22aktualizováno  7:22
Každý civilní zaměstnanec NATO, který se připravuje na vyslání do některé z misí nebo válečných zón, musí na týden do Česka. Už čtvrtý rok tak čeští vojenští experti ve Vyškově učí civilisty ve speciálním kurzu, jak přežít ve válečných zónách a krizových situacích.

Kurz přežití pro civilní zaměstnance NATO | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na výcvikové základně ve Vyškově právě začíná v pořadí již čtrnáctý kurz přežití pro civilní zaměstnance NATO.

Na čtyři desítky účastníků z několika zemí čeká výuka mezinárodního humanitárního práva ve vztahu k mírovým operacím a misím NATO, zdravotnická, tělesná a psychologická příprava, topografie i ženijní průprava.

Během kurzu se naučí přežít v neznámém nebo nepřátelském prostředí, řídit vozidlo v terénu, komunikovat s médii a obyvateli a zvládat vyjednávání v krizových situacích.

Kurz je rozdělen na teoretickou a praktickou část, která pak vyvrcholí intenzivním polním výcvikem.

Ve vojenském prostoru si účastníci musejí například vyjednat průchod kontrolním stanovištěm, připomínajícím nedávné boje na Balkáně, navštívit simulovanou afghánskou vesnici plnou ozbrojenců a získat si jejich důvěru a důležité informace nebo bezpečně projít minovým polem.

"Během polního výcviku si účastníci prohlubují své znalosti pod tlakem reálného scénáře," uvedl už dříve velitel kurzu Jiří Adamec.

Civilním personálem NATO jsou zaměstnanci jednotlivých velitelství a agentur NATO, kteří ve vojenských operacích plní nejrůznější úkoly na velitelských stanovištích i samostatně. Při plnění svých úkolů jsou často vystaveni stejným rizikům jako vojáci, s tím rozdílem, že nemají zbraň.

Podobné kurzy přežití pořádá každoročně armáda pro české novináře a nově i pro diplomaty, kteří se chystají do krizových oblastí nebo válečných zón. V náročném kurzu nechybějí ani přepady, výslechy nebo enormní fyzická a psychická zátěž.

Česká republika v roce 2006 uspěla v soutěži, kterou vyhlásil zástupce generálního tajemníka NATO pro lidské zdroje. Civilní zaměstnance NATO trénují Češi už čtvrtým rokem. Kurzem ročně projde přes 160 lidí.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Najdete na iDNES.cz