Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zaměstnanci mu stávkují, on s tím nesouhlasí

  0:01aktualizováno  0:01
Dveře 5. základní školy ve Žďáru nad Sázavou zůstanou v pondělí zavřené. Čtyřicet ze třiapadesáti jejích zaměstnanců stávkuje. Ředitel školy Miloslav Straka se stávkou nesouhlasí. Myslí si, že je ještě prostor k jednání.

Proč bude škola zcela uzavřena, když 13 lidí nestávkuje?
Zvažoval jsem také variantu, že bychom zahájili školní rok v jakémsi "úsporném režimu". Nakonec jsem to zavrhl, protože mezi zaměstnanci, kteří nestávkují, jsou jen čtyři učitelé.

Souhlasíte se stávkou učitelů?
V žádném případě. Říkám důrazně třikrát ne ne ne! Musím však zároveň dodat, že jsem rád, že v této zemi možnost stávky existuje a lidé na ni mají právo.

Proč stávku odmítáte?
Vedou mě k tomu tři důvody. Stát je výrazně zadlužen, takže rozhodně není ta pravá doba na zvyšování platů. Požadavky, které jsem dostal od odborářů, jsou formulované nejednoznačně, a tedy z mého hlediska nepřijatelně. Navíc učitelé stávkují proti něčemu, co ještě vůbec nenastalo.

Současné ohodnocení učitelů nepovažujete za důvod ke stávce?
Učitelé, hlavně ti mladší, jsou málo placeni. Přesto považuji stávku za krajní řešení, zatím tu je pořád prostor k vyjednávání.

Zvládli odboráři stávku z organizačního hlediska?
Moc ne, hodně to pokulhává. Problém je už to, že odboráři stávku vyhlásili v době, kdy si většina učitelů vybírá dovolenou. Ministerstvo, odboráři i média k tomu všemu poskytují neúplné, zavádějící a často i zkreslené informace.

A co dalšího mi vadí? Třeba to, že informace o stávce jsem musel na dveře školy vyvěsit já. Proč si to neudělali odboráři sami? To se stydí, nebo se bojí názoru veřejnosti? Proč nejdou rodičům sami vysvětlit své důvody?

Co budou dělat v pondělí ti, kteří stávkují?
Nevím, na tuto otázku jsem nedostal od stávkového výboru jednoznačnou odpověď. Pokud budou na pracovišti, může se stát, že se někteří budou připravovat na školní rok. Tím ovšem ta jejich stávka úplně ztrácí smysl. Těm, kteří nestávkují, samozřejmě zadám konkrétní pracovní úkoly.

Vyptávají se vás rodiče vašich žáků na stávku a její důvody?
Zajímají se o to, volá mi spousta lidí. Zajímavé je, že nikdo nenadává. Médii přetřásaný problém, co si rodiče počnou s dětmi, je naprosto uměle vyvolaný. Prvního září se učí jen jednu hodinu, takže rodiče mají hlídání stejně zajištěné. Volají sem jen proto, že chtějí vědět, zda dítě vypravit do školy prvního, nebo druhého.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz