Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zámek v Troji byl letním sídlem Šternberků

  11:33aktualizováno  11:33
Troja - Jedním z nejvýznamnějších pražských příměstských sídel, která začala vznikat v 17. století za tehdejšími hradbami města, je zámek v Troji, někdejší letní sídlo Šternberků. Znají jej dobře zejména ti, kteří kolem něj míří do zoologické zahrady. Letohrádek postavil v letech 1679 až 1691 Francouz Jean Baptista Mathey, zvaný Matheus Burgundus, a to v duchu římské předměstské vily.

Budovu odlišující se od kompaktní zámecké architektury té doby plasticky doplnil vnějším oválným schodištěm do zahrady, které sochaři Jan Jiří a Pavel Heermannové ozdobili sochami olympských bohů vítězícími nad titány. Poprsí antických božstev z doby kolem roku 1705, která schodiště také zdobí, pocházejí zřejmě z dílny Jana Brokoffa. Velkou pozornost věnovali stavitelé harmonické souhře zámku s přilehlou francouzskou zahradou, kterou vybudoval Jiří Seemannn po roce 1698.

Trojský zámek, přestože jeho architektonická a umělecká hodnota je vysoká, zůstával dlouhou dobu stranou zájmu památkářů i veřejnosti. Proto nejen budova, ale především zahrada a její sochařská a architektonická úprava, chátraly. Od roku 1922 byl zámek v majetku státu, který už v období první republiky nechal restaurovat schodiště a jeho plastiky, obnovit průčelí a krov a opravit střechu.

Zahradní architekt Otakar Fierlinger vypracoval návrh na obnovu zahradního parteru, která pokračovala i za okupace. Koncem padesátých let bylo znovu restaurováno průčelí zámku.

V roce 1976 vznikla studie a projekt na celkovou rekonstrukci a obnovu areálu, jehož autory byli Milan Pavlík a Otakar Kuča.Rekonstrukční práce probíhaly dlouhých dvanáct let až do roku 1989, a to společně s nákladnou úpravou zahrady. Od té doby je Trojský zámek přístupný veřejnosti.

Celkovou prohlídku Trojského zámku a výstavy restaurovaných barokních obrazů pořádá Pražská informační služba v neděli 5. srpna. Sraz je ve 14.00 hodin před objektem, kam jede autobus číslo 112, a to od konečné stanice metra C Nádraží Holešovice. Vstup 30 Kč + zlevněné vstupné do objektu 60 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

úterý 31. července - Architektura 20. století v Podolí
Sraz v 18.00 hodin u stanice tramvají na nábřeží na Výtoni (u hodin). Vstup 30 Kč.

sobota 4. srpna - Královská cesta
Sraz ve 14.00 hodin u orloje na Staroměstském náměstí. Vstup 30 Kč.

sobota 4. srpna - Zahrady Pražského hradu
Procházka se týká zahrady Královské, Rajské a Na Valech. Sraz v 15.00 hodin u Královského letohrádku. Spojení tramvajemi číslo 22 a 23, stanice Královský letohrádek. Vstup 30 Kč.

neděle 5. srpna - Zahrady Pražského hradu
Procházka se týká Jeleního příkopu a prostranství Na Baště. Sraz v 15.00 hodin před Jízdárnou Pražského hradu. Spojení tramnvajemi číslo 22 a 23, stanice Pražský hrad. Vstup 30 Kč.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz