Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zámečku v Jablonci hrozí demolice. Naděje na záchranu ale ještě je

  8:25aktualizováno  8:25
Jablonecký zámeček je v ohrožení. Podle informací MF DNES leží na stavebním úřadu žádost o jeho demolici. Vlastník, firma Malina Safety, chce údajně zbourat jen sousední budovu "kovárny". Nadějí domu, který jako jediný v Evropě zbyl po tajemném spolku Schlaraffia, by bylo uznání kulturní památkou.

Zámeček v Jablonci nad Nisou | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zatímco ještě v polovině minulého roku její ředitel firmy Malina Safety Radek Malina ujišťoval, že zámeček projde rekonstrukcí a bude začleněn do komplexu nové tovární haly, která vyrůstá v sousedství, teď to vypadá, že se se zámečkem příliš nepočítá.

Projekt tovární haly a reprezentativně opraveného zámečku měl být původně hotov již před dvěma lety. Zatím vyrostla jen hala, zámeček chátrá dál.

Co je zámeček

Zámeček byl vybudován kolem roku 1910 jako sídlo celosvětového spolku Schlaraffia. Základními hodnotami, jež tato pánská organizace vyznávala, byly přátelství, umění a humor. Sdružovaly se v ní osvícené a společensky vážené osoby, které se zasazovaly o všeobecně prospěšné projekty a finančně je podporovaly. Ačkoliv Schlaraffia měla, a většinou dále má, svá sídla ve velkých městech po celém světě, jednotlivé místní organizace si zpravidla pronajímaly a upravovaly ke své činnosti prostory v běžných budovách. Jablonecký zámeček je tak celosvětový unikát. Od devadesátých let chátrá. Majitelem je firma Malina Safety. Ta slibovala, že zámeček zachová a bude součástí továrního komlexu.

Historicky unikátní dílo Schlaraffie z roku 1909 na Tržním náměstí je...

Historicky unikátní dílo Schlaraffie z roku 1910 na Tržním náměstí je pravděpodobně dílem Emiliana Herbiga.

"V současné chvíli se zpracovávají posudky, zda je vůbec ekonomicky únosné budovu zachovat. Žádost o demolici jsme na zámeček nepodali, jen na objekt takzvané kovárny, která stojí vedle zámečku. Teď řešíme, zda má objekt zámečku vůbec nějakou kulturní hodnotu a zda má cenu ho zachovat," vysvětlil za Malina Safety Vítězslav Puc, vedoucí projektu.

Do záchrany zámečku se vložil Miloš Krčmár z odboru péče o památkový fond krajské pobočky Národního památkového ústavu. Jako fyzická osoba podal na ministerstvo kultury žádost o to, aby se stal zámeček kulturní památkou.

"V tuto chvíli se čeká na jeho rozhodnutí. Podle mých informací na to čeká i stavební úřad a na základě toho posoudí, zda demoliční výměr vydá, nebo ne," uvedl.

Památka na tajemný spolek

O osud stavby se obává také jablonecký architekt Zdeněk Daniel. Podle něj majitelé a investoři přistupují k historickým budovám v Jablonci často velice necitlivě.

"Neváží si hodnot, které nám tu zanechali naši předkové, což přesně dokladuje teď případ zámečku. Je to velice smutné, co se s ním může stát," upozornil.

Velký problém je podle něho v Jablonci to, že některé historicky cenné stavby bohužel leží za hranicemi městské památkové zóny.

"Zámeček je cenný především tím, že jde o jedinou takto komplexně zachovanou stavbu spolku Schlaraffia. U nás ani v Evropě, kde spolek všude působil, není nic podobného. Většina staveb spolku je už zdemolována nebo jsou výrazně přestavěné," dodal Krčmár.

Historicky unikátní dílo spolku Schlaraffie z roku 1910 na Tržním náměstí v Jablonci je pravděpodobně dílem jabloneckého stavitele a architekta Emiliana Herbiga.

Instituce Schlaraffie vznikla roku 1859 jako recesistický spolek pražských umělců. Do roku 1939, kdy byla jeho činnost násilně ukončena, se z něho stal kulturní fenomén, který se rozšířil do celého světa. Členové spolku se zajímali především o humor a umění. Ideálem jim bylo přátelství. V Jablonci se v zámečku v minulosti scházely významné osobnosti tehdejšího veřejného života.

Do konce osmdesátých let sloužil zámeček jako školicí středisko Liazu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz