Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobkyně: Zatčení Dalíka a Večerka bylo nezákonné

  12:08aktualizováno  12:08
Krajské státní zastupitelství v Ostravě označilo zatčení Dalíka a Večerka za nezákonné. Zároveň zpochybnilo výpověď poslance Kořistky na detektoru lži. "Ne všechny odpovědi lze vyhodnotit jako pravdivé," uvedla krajská žalobkyně Zlatuše Andělová.

DOKUMENT:
celá zpráva krajské žalobkyně

Zatčení Dalíka a Večerka bylo nezákonné, tvrdí zpráva krajské státní zástupkyně.

"Účelové zadržení obou obviněných bylo evidentně nezákonné. Nebyly splněny podmínky, když žádný z obviněných nebyl zadržen na útěku ani se nevyhýbal úkonům," konstatuje Zlatuše Andělová.

Policie podle ní chybovala, když dvojici zadržela hned po doručení usnesení o zahájení trestního stíhání, aniž ji nejdříve vyslechla. Pokud by existovaly důvody vazby, byla by policie povinna opatřit si k zadržení předchozí souhlas státního zástupce.

"Je nutno tedy konstatovat, že postupy policejního orgánu nebyly v souladu se zákonem," uvedla státní zástupkyně.

OHLASY NA ZVRAT V KAUZE KOŘISTKA

Ministr vnitra František Bublan
"Státní zástupkyně není ta, kdo má vyhodnocovat výsledky z detektoru lži. Sám neuvažuji o vyvození politických důsledků a nemíním to učinit ani u svých podřízených. Věřím, že policie nepochybila. Důvěřuji práci lidí, kteří mě o případu informovali," řekl ministr MF DNES.

Předseda ODS Mirek Topolánek
K závěrům prověrky se nechtěl vyjádřit, redakci iDNES poslal SMS: "Využiji mimořádného práva to nekomentovat."

Premiér Stanislav Gross
"Nemám o té věci informace. Ještě jsem tu zprávu nečetl. Nikdy jsem se k tomu ani nevyjadřoval, to si může každý ověřit," řekl Gross MF DNES.

Stínový ministr vnitra Ivan Langer
"V případě, že se prokáže neadekvátnost postupu policie, budeme požadovat, aby odstoupil policejní prezident a ministr vnitra."

VÝVOJ KAUZY - PŘEHLED UDÁLOSTÍ

Policii se podle Andělové podařilo věrohodně potvrdit pouze to, že došlo ke schůzce mezi poradcem šéfa ODS Marka Dalíka, lobbistou Janem Večerkem a unionistickým poslancem Zdeňkem Kořistkou.

Nic však podle zprávy Andělové nepotvrzuje Kořistkovo tvrzení, že mu emisaři ODS nabízeli desetimilionový úplatek za to, že nepodpoří vládu.

Prověrka krajského státního zastupitelství navíc zpochybnila policejní závěry, které byly zveřejněny poté, co Kořistka podstoupil výslech na detektoru lži.

Zastupitelství navrhuje zrušit obvinění
Krajské státní zastupitelství v Ostravě proto navrhuje zrušit obvinění Dalíka i Večerka. Výsledky policejního vyšetřování podle Zlatuše Andělové zůstaly jen na bázi tvrzení proti tvrzení.

"Usnesení o zahájení trestního stíhání ze dne 30. 9. pro trestný čin podplácení obviněných Dalíka a Večerka bylo vydáno nezákonně. Z podnětu stížností by měl dozorový státní zástupce napadené usnesení policejního orgánu zrušit," uvedla.

Chyboval prý i státní zástupce
Krajské zastupitelství potvrdilo správnost rozhodnutí vedoucího okresního státního zástupce, který neshledal důvody pro vzetí obviněných do vazby. Zároveň však zjistilo chyby v postupu dozorového státního zástupce. To je jeho podřízený, který požadoval vazbu.

"Dozorový státní zástupce se dopustil několika pochybení, když postup policie přinejmenším toleroval. Dalším pochybením bylo, že vzal na vědomí zadržení obou obviněných, aniž reagoval na nezákonnost postupu policejního orgánu," uvedla Andělová.

Podle ní se ještě musí prověřit, proč dozorový státní zástupce neplnil pokyny nadřízeného státního zastupitelství, a skrýval určitá fakta jak před vedoucím státním zástupcem, tak před vyšším státním zastupitelstvím.

"Trestní věc nyní bude vrácena s pokyny na Okresní státní zastupitelství v Ostravě k pokračování ve výkonu dozoru," dodala krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Andělová: Kořistka byl nevěrohodný
"Ne všechny odpovědi Zdeňka Kořistky (na detektoru lži) lze vyhodnotit jako pravdivé, a to zejména ty vztahující se k nejzávažnějším skutečnostem," uvedla v písemném odůvodnění krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová.

Kořistka byl podle ní během výpovědi nevěrohodný. Nechtěl totiž policistům říci i věci, které věděl, a opakovaně nevypovídal pravdu.

Kořistka: Mluvil jsem pravdu
Poslanec Kořistka okamžitě řekl iDNES, že nic nezatajoval.

"Na detektoru jsem odpovídal na všechny otázky a odpovídal jsem pravdivě. Když mi policie sdělila, že jsem uspěl a že jsem mluvil pravdu, považoval jsem to za jasný závěr. Když to teď někdo zpochybní, tak tomu nerozumím," řekl iDNES.

"Nechtěl jsem skrývat, jak ten výsledek dopadl, proto jsem řekl, co mi sdělila policie. Vždyť to hodnocení dělal někdo, kdo tomu rozumí, takže v tom nevidím problém," uvedl Kořistka.

Kořistka hodlá všechna svá tvrzení policii znovu vysvětlit. "Počítám, že ještě půjdu na výslech, kde se mě budou ptát na spoustu věcí a já jim odpovím. Jsem připraven dále spolupracovat," dodal.

"Vyjádření státní zástupkyně považuji za skandální. Zvažuji, že se obrátím na nejvyšší státní zástupkyni," řekl později Kořistka pro MF DNES.

Dalík: V tento závěr jsem doufal
Marek Dalík má ze závěrů prověrky radost. "Nemůžu říct, že jsem závěr státního zastupitelství očekával, spíše jsem v něj doufal. Měl jsem předtím pocit, že nežijeme v právním státě, teď už tomu ale začínám věřit," řekl iDNES.

"Nové svědky pochopitelně nemám. Tím, že ta schůzka proběhla mezi třemi lidmi, jsou jenom ti sekundární svědci, které jsem uvedl," dodal Dalík.

Policie zadržela Marka Dalíka, poradce šéfa ODS Topolánka, a lobbistu Jana Večerka. Jsou vyšetřováni kvůli korupci v kauze poslance US-DEU Zdeňka Kořistky. (30. září 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

VIDEO: Kus staré dlažby na novém chodníku s cyklostezkou udivuje Přerov

V přerovské ulici Velká Dlážka zůstal po opravě třináct metrů dlouhý původní...

Údiv i všelijaké narážky vyvolává nyní v Přerově několikametrový úsek ulice Velká Dlážka. Nově předlážděný chodník s...Najdete na iDNES.cz