Petr Nečas doprovází manželku Janu na výslech. 24. dubna 2014 | foto: ČTK

Nagyová a zpravodajci brzy zamíří k soudu. Žalobci případ rozdělili

  • 101
Olomoucké vrchní státní zastupitelství rozdělilo kauzu Nagyová. Aby urychlilo řízení, vyloučilo část, která se týká vojenského zpravodajství, zjistila MF DNES. U ní je už hotová obžaloba, zatímco ve zbývající části ještě pokračuje vyšetřování. V odůvodnění je řada údajů o vztahu Nagyové s Rittigem a Janouškem.

Urychlení řízení není jediným důvodem. Žalobci dospěli k názoru, že v rámci jedné trestní věci nejde na jedné straně pokračovat v přípravném řízení (vyšetřování či dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení) a být jednou ze stran řízení u soudu.

O vyšetřování mluví v usnesení, které má MF DNES k dispozici, státní zástupce Rostislav Bajger jako o skončeném s výsledky, které postačují k podání obžaloby. "Za tohoto stavu věci státní zástupce umožnil obviněným a jejich obhájcům prostudovat si spisy v části, která se důkazně vztahuje k těmto subjektům," stojí v rozhodnutí o vyloučení.

Vyloučená část se týká zpravodajců a Jany Nečasové (dříve Nagyové). Ta je v případě týkající se vojenského zpravodajství viněna ze zneužití pravomoci úřední osoby, stejně jako bývalí šéfové zpravodajství Ondrej Páleník, Milan Kovanda a jejich podřízený Jan Pohůnek.

Advokát bývalého zpravodajce Jana Pohůnka Michal Hráský proti vyřazení případu podal stížnost. Řekl to ČTK s tím, že jeho klient podle něj nespáchal trestný čin a případ mělo řešit státní zastupitelství pro Prahu 1, nikoliv olomoucký žalobce.

Obvinění zpravodajci se hájí tím, že sledování bývalé manželky Petra Nečase brali jako rozkaz. Milan Kovanda o něm mluví jako úkolu z nejvyšších míst. (více o jeho vyjádření  zde) Plukovník Pohůnek řekl, že o rozkazech nadřízených voják nediskutuje. (rozhovor s Pohůnkem najdete zde)

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda (vlevo) a důstojníci vojenské zpravodajské služby Ondrej Páleník (uprostřed) a Jan Pohůnek.

Rittig údajně domlouval mobil pro Nečase

Zajímavé je odůvodnění rozhodnutí. V obsáhlém textu je Jana Nečasová popisována jako člověk, který byl v každodenním kontaktu s Ivo Rittigem a probírali spolu mimo jiné obsazování funkcí ve státních organizacích i u policie.  V této souvislosti zmiňuje státní zástupce společný zájem na obsazení vhodným člověkem Útvaru zvláštních činností  služby kriminální policie a vyšetřování, který má na starosti odposlechy.

Časté kontakty má Nečasová i s Romanem Janouškem. Ten v jednom z citovaných odposlechů zmiňuje, že bývalá šéfa kabinetu premiéra za služby měla dostávat kabelky. Luxusní kabelky a šperky za miliony policie u Nečasové našla při domovní prohlídce. (více o domovní prohlídce zde)

"Dárek" ale zřejmě dostal i Petr Nečas. Žalobce v odůvodnění zmiňuje, že Rittigův právník David Michal domlouval s Nečasovou předání šifrovaného telefonu pro premiéra.

Policie odtajnila v prosinci 2013 záznam ze zatýkání Jany Nagyové:

22. prosince 2013


Nejlepší videa na Revue