Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobci prověřují, proč pustili emisary ODS

  14:59aktualizováno  14:59
Krajské státní zastupitelství v Ostravě prověřuje postup okresního zastupitelství v případu Jana Večerka a Marka Dalíka. Policejní prezidium si stěžovalo na nejednotný postup státních zástupců - jeden chtěl poslat obviněné z uplácení poslance Kořistky do vazby, další to zamítl.

Krajské státní zastupitelství odhaduje, že k výsledku dospěje nejdřív v pátek.

"Provádíme takzvanou dohledovou prověrku nad postupem okresního státního zastupitelství. Vyžádali jsme si další materiály, ale dnes to určitě nevyřešíme," uvedla šéfka státního zastupitelství Zlatuše Andělová.

Policejní prezidium kritizuje ve stížnosti postup okresního státního zastupitelství. Zatímco dozorující státní zástupce Martin Fraš předběžně shledal důvody pro vazbu, jeho nadřízený Josef Bláha později rozhodl, že pro ni důvody nejsou.

Frašovým souhlasem přitom policie vysvětluje použití vrtulníku pro převoz obviněných z Prahy do Ostravy. Po několika hodinách musela lobbistu Večerka a Dalíka, asistenta předsedy ODS, z cely předběžného zadržení propustit.

Prověrka vyloučí pochybení
Krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová řekla, že smyslem prověrky je zjistit, zda došlo k pochybení a jestli dozorující státní zástupce Martin Fraš skutečně shledal vazební důvody a dal policii předběžný souhlas se zadržením.

"To, že rozhodl okresní státní zástupce Josef Bláha, je v souladu se zákonem. Může za podřízené rozhodnout," zdůraznila. Na prostudování spisu měl dvě a půl hodiny, což podle ní zkušenému státnímu zástupci stačí.

O vrtulníku rozhoduje policie
Doplnila, že použití dopravních prostředků pro převoz obviněných je zcela v kompetenci policie a státní zastupitelství to neřeší.

Až po skončení prověrky se začne rozhodovat o stížnosti, kterou podali obvinění proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Výsledek prověrky určí, zda stížnost bude řešit dozorující státní zástupce Fraš, nebo nadřízené státní zastupitelství.

"Policie tvrdí, že státní zástupce Martin Fraš předem vyjádřil souhlas se zahájením trestního stíhání obou mužů. Pokud by to tak bylo, což hodláme objasnit prověrkou, nemohl by pak rozhodovat o stížnosti," vysvětlila Andělová.

Dodala, že podle zákona může policie zahájit trestní stíhání bez předchozího souhlasu státního zástupce, pokud si vydání takového souhlasu předem nevyhradil. Vyjádření Martina Fraše se nepodařilo získat, nezvedal telefon.

Policie zadržela Marka Dalíka, poradce šéfa ODS Topolánka, a lobbistu Jana Večerka. Jsou vyšetřováni kvůli korupci v kauze poslance US-DEU Zdeňka Kořistky. (30. září 2004)Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...Najdete na iDNES.cz