Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce navrhl Rathovi nejméně 9 let vězení a propadnutí všeho majetku

  16:28aktualizováno  16:42
Státní zástupce Petr Jirát navrhl Davidu Rathovi nepodmíněný trest ve výši devíti let a propadnutí veškerého majetku. Rath trvá na tom, že je nevinný, úplatky nepřijímal a zadávací řízení neměl jak ovlivnit. Podle žalobce však byla jeho vina nade vší pochybnost prokázána.

Rath stál podle žalobce na vrcholu zločinné pyramidy. Jeho uvažování označil za zvrácené. Za ovlivňování veřejných zakázek ve Středočeském kraji a přijímání úplatků hrozilo bývalému hejtmanovi a poslanci až 12 let vězení.

Trestnou činnost administrátorky tendrů Lucie Novanské považuje státní zástupce za společensky méně škodlivou, proto jí navrhl pět až šest let vězení.

Rath po středečním jednání označil Jirátovu řeč za domněnky a „fantasmagorické dedukce“. „Pracuje formou inkvizice: plivla na hostii a přišla bouřka, proto musí být vinna!“ zkritizoval žalobcovu závěrečnou řeč. Během ní si prý dělal poznámky a ke všemu se vyjádří. „Bude to mravenčí práce,“ naznačil délku své řeči.

Návrh na zabavení majetku se bývalému hejtmanovi také nelíbil. V minulosti tvrdil, že peníze dostal od otce. Ten zemřel ve vysokém věku v době, kdy byl Rath již obžalován a docházel k soudu. „Žalobce se chce zmocnit peněz mého zesnulého otce. To je skutečně už právo ze záhrobí!“ rozčílil se exhejtman.

Rath nechával špinavou práci na ostatních, uvedl Jirát

Žalobce označil Ratha a Novanskou společně s Petrem Kottem a Kateřinou Kottovou (dříve Pancovou), kteří si v dubnu vyslechli tresty sedm a půl roku a propadnutí majetku, za jádro zločinné skupiny, jež jednala s vysokou mírou organizovanosti, koordinovanosti a konspirativnosti. Tipovali si prý zakázky, které stálo za to ovlivnit. „Hlavně vysoké, kde byl možný vysoký úplatek,“ řekl žalobce. 

Fotogalerie

Špinavou práci Rath podle Jiráta nechával na svých lidech, tedy Kottovi a Pancové. Teprve když bylo po všem, domluvil se s nimi, kdy si má k nim do Rudné přijet pro svůj úplatek. Nejprve se dělili na třetiny, u některých zakázek si ale Rath řekl o částku větší, i o celou polovinu úplatku. Kott ho v jednom z odposlechů označil za člověka nechutně chamtivého, ke kterému „tečou peníze hadicema“. 

Rath Kottovi naznačoval, že část úplatku používá na volby pro ČSSD. Žalobce ale zdůraznil, že ČSSD nic nedal. „Úplatek je úplatkem, ať už s ním naloží jakoli. Neexistuje žádný bohulibý účel úplatku, který by snad mohl snižovat vinu za braní úplatku,“ uvedl žalobce.

Rath o sponzorství strany nemluvil doslova, ale Kottovi říkal, že „musí krmit tu bestii“. Ani Kott s Pancovou mu příliš nevěřili, že je to skutečně na volby. Odůvodňoval jim tak, proč chce větší díl než oni. 

Podle Jiráta už do své funkce hejtmana nastoupil s tím, že bude úplatky brát. Svědčí o tom jeho konstatování, že nebude jako ODS, že bude brát jen pět procent. S tím se Rath svěřil Kottovi, který to potom na jedné z nahrávek reprodukoval. „Závažnost a společenská škodlivost je tím větší, že zastával pozici první osoby kraje a v závěru také poslance,“ uvedl Jirát.

Žalobce zdůraznil nebezpečnost obžalovaných, kteří pracovali jako organizovaná skupina. Vše měli podle ně připraveno tak, aby kontroly regionálního operační programu, přes nějž do kraje mířily dotace z Evropské unie, nic neodhalily. „Šlo o promyšlenou taktiku jak na první pohled vytvořit zdání naprosté transparentnosti,“ zkritizoval tento postup žalobce.

Kulhající David Rath byl u soudu i včera:Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti, že by byl premiér

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Najdete na iDNES.cz