Žalobce: Kořistka nemluvil vždy pravdu

  • 444
Případ údajného úplatku pro poslance Kořistku se devatenáct dnů poté, co tajemník šéfa ODS Dalík a lobbista Večerek čelili obvinění z korupce, vrací na začátek. Ostravský státní zástupce Josef Bláha označil policejní důkazy za příliš slabé, a zrušil proto stíhání emisarů ODS.

Teď musí vyšetřovatelé hledat nové důkazy.

"Trestní řízení pokračuje a musí skončit nějakým rozhodnutím. A to buď odložením věci, nebo opětovným zahájením trestního stíhání," říká vyšetřovatel aféry Zdeněk Novák z protikorupční policejní jednotky.

"Přitom není dáno, že obviněny musí být znovu stejné osoby."

Hlavní zádrhel celého případu je v tom, kdo přesně unionistickému poslanci nabídl desetimilionový úplatek. Zdeněk Kořistka jen tvrdí, že na konci července mu Dalík s Večerkem v ostravské kavárně nabízeli peníze, když potopí novou koaliční vládu.

"Kořistka ani v jednom ze svých vyjádření neuvedl, která ze zúčastněných osob mu úplatek nabídla. Případně, zda nabídku formulovali postupně oba. Naposledy řekl, že už si nevzpomíná," vysvětluje žalobce Bláha ve svém zdůvodnění, proč zastavil stíhání. MF DNES má třístránkový dokument k dispozici.

Kořistka chce jméno toho, kdo nabídku úplatku vyslovil, říci až u případného soudu. "Mám k tomu své osobní důvody," konstatoval bez dalšího upřesnění. Jenže státní zástupce Bláha ho považuje za nedůvěryhodného, protože ne vždy během vyšetřování mluvil pravdu.

"Třeba zamlčoval totožnost Jana Večerka nebo původně řekl, že se v inkriminovaný den o úplatku nikomu nesvěřil, ač se svěřil manželce," vypočítává Bláha nesrovnalosti v Kořistkových výpovědích.

Bláha vystřídal v dozoru nad celou kauzou svého podřízeného, devětadvacetiletého Martina Fraše. Sám Fraše z případu odvolal poté, co Fraš odmítl splnit pokyn krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové, aby stíhání Večerka s Dalíkem zastavil. Andělová totiž při prověřování Frašova postupu dospěla k závěru, že stíhání obou bylo nezákonné.

Co skrývají výslechy
Fraš zdůvodňoval zadržení Dalíka s Večerkem hlavně tím, že podezřelí se ještě před zahájením stíhání telefonicky domlouvali s šéfem ODS Mirkem Topolánkem na strategii obhajoby. Jenže stejné odposlechy, jejichž obsah ovšem odmítá justice zveřejnit, si poslechl i Josef Bláha - a obvinění zrušil.

Během vyšetřování policie odposlouchávala lídra opozice Topolánka a také se podívala na jeho bankovní účty. "Bylo prolomeno bankovní tajemství u člověka, který evidentně s tím případem neměl nic společného," prohlásil Topolánek.

Aktéři aféru pocítili v pracovním životě. Dalíkova agentura přišla o zastupování firem Minolta a Konica, Večerek přišel o zakázku u energetické firmy ČEZ, svědkyně Šárka Froňková zase u Nadace Duhová energie.

Kořistka: To, že se ta kauza zastavuje, je hnus

Unionistický poslanec Zdeněk Kořistka připouští, že jel na rodinnou dovolenou na Mallorku a využil přitom slevový bonus na cenu zájezdu od lobbisty Jana Večerka.

Stále trváte na tom, že teprve u soudu řeknete, kdo přesně vám na schůzce s Markem Dalíkem a Janem Večerkem dal nabídku deset milionů korun za hlas proti vládě?
Přesně tak, protože k tomu mám své důvody, já jsem je policistům vysvětlil. A jestli na základě toho, že jsem se odpovědi na tuto otázku v této fázi vyšetřování vyhnul, to krajská státní zástupkyně Andělová vyhodnotila tak, že lžu, tak to považuji za nehoráznost.

Proč toho, kdo vás chtěl uplatit, nechcete jasně označit už teď? Způsobil byste tím nějaké potíže některé osobě vám blízké?
Já spolupracuji s policií. Věřím jí, protože to, co zažívám v posledních dnech, tak se nestačím divit, že média se zajímají o okrajové záležitosti, ale vůbec neřeší, že podle státní zástupkyně Andělové policie nepředložila žádný jiný důkaz než některé výpovědi. Přitom přílohou spisu je CD-ROM, kde byly zaznamenány všechny odposlechy.

Nabídka deseti milionů za hlas proti vládě padla jen na té jedné schůzce v Ostravě?
Nepadla jinde. Já už to ale teď nebudu víc komentovat.

Žádné další osoby se tato konkrétní věc netýká, bylo to jen mezi vámi a Dalíkem s Večerkem?
Ano, na tom rozhodně trvám. Já se ale hlavně divím, že jsem vám ten telefon vůbec vzal. Jel jsem si odpočinout s rodinou na hory a místo toho teď řeším nějaký hnus, že se celá ta věc nyní zastavuje.

V kauze se objevuje jméno řady různých žen - paní Froňkové, Ondříškové, Kárové. Můžete jasně vysvětlit, jaká je jejich role v té kauze a jejich vztah k jednotlivým aktérům?
Ne, ne. Spekulací se objevuje plno, já prostě se o těchto jménech nebudu bavit. Vy jste si přece musel všimnout, že se objevují informace, že se na mě domlouvají, aby mě zdiskreditovali. Že se objevují i informace, že Večerek je jen svědek. Já se tomu musím smát. On byl přímým účastníkem schůzky, kde zazněla korupční nabídka.

Jak to bylo s vaší dovolenou, na niž jste jel se slevou od pana Večerka? Nezvažoval jste riziko, že jste byl zaměstnanec ministerstva informatiky a přijal výhodu od lobbisty?
Ale já jsem na tom ministerstvu ani nebyl v nějakém významném postavení. My jsme připravovali pro ministra stanoviska, o čem jsou zákony. Nerozhodoval jsem o ničem.

Žádný střet zájmů v tom nevidíte?
Naprosto ne. Nevidím nic na tom, že jsem využil bonus na slevu. Byla to rodinná dovolená, jel jsem na Mallorku a dál o tom nebudu mluvit. Nebudu říkat, v jakém jsem byl hotelu. Ale vše můžu doložit.

Zdeněk Kořistka, Marek Dalík a Jan Večerek. Všichni tři jsou aktéry údajné kauzy politické korupce. Ta hýbe koalicí, ale především opoziční ODS. (14. října 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video