Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za prázdnou zónu v Holešově může hydrogeolog, tvrdí politici a žalují ho

  9:24aktualizováno  9:24
Hydrogeolog Zdeněk Vacek čelí žalobě od Zlínského kraje. Politici ho chtějí "potrestat" za to, že ve svém odborném posudku kritizoval průmyslovou zónu v Holešově. Podle zástupců krajského úřadu totiž právě Vackův posudek zavinil, že se do zóny nenastěhoval největší investor. Expert považuje žalobu za absurdní.

Naprostá většina průmyslové zóny v Holešově zeje prázdnotou, mezi investory je o ni mizivý zájem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Byl to jednoduchý desetistránkový posudek. Hydrogeolog Zdeněk Vacek v něm před dvěma lety jasně řekl, že firma Mitas nepatří do průmyslové zóny v Holešově. "Je tam silný zdroj pitné vody a stojí za to ji chránit," vysvětlil odborník se čtyřicetiletou praxí (o Vackově posudku čtěte zde).

Cenu převzal hlavní zastánce zóny u Holešova náměstek hejtmana Libor Lukáš.

Hlavní zastánce zóny Libor Lukáš při přebírání ceny, kterouv roce 2011 zóna získala i přes to, o ni není zájem.

Teď kvůli tomu může jít před soud. Zlínský kraj se totiž rozhodl k razantnímu kroku. Na Vacka podal žalobu. "Už nebudeme přihlížet atakům, které nás obviňují z neschopnosti zaplnit průmyslovou zónu," zlobí se hejtmanův náměstek Libor Lukáš.

Jednoduše řečeno: má tím na mysli, že za prázdnou holešovskou zónu nemůže ani tak kraj jako právě hydrogeolog Vacek. "Svým nekorektním posudkem významně poškodil projekt průmyslové zóny," doplnil Lukáš.

Gazdík: Žaloba svědčí o hlubokém zoufalství koalice

Do místa o rozloze 360 hektarů investoval kraj zhruba 1,6 miliardy korun. A na začátku sliboval, že přinese 12 tisíc pracovních míst. Po třech letech od dokončení tam ale podniká jediná firma.

"Ukazuje se, že to nebylo šťastné rozhodnutí. Podání žaloby svědčí o hlubokém zoufalství krajské koalice," reagoval opoziční krajský zastupitel Petr Gazdík.

Vacek ve svém posudku upozornil, že pod zónou je zdroj pitné vody a firmy ji mohou znečistit. Jeho názor ale podle kraje ovlivnil mínění veřejnosti natolik, že změnil rozhodnutí největšího investora. Tedy otrokovické firmy Mitas, která v Holešově měla postavit nový závod a přesunout tam výrobu pneumatik.

To se ale nestalo a už je zřejmě jisté, že závod v Holešově nevznikne ani v budoucnu. Společnost totiž zůstává v Otrokovicích. "Důvody nebudeme komentovat," uvedl ředitel otrokovické výrobny Josef Křemeček.

Kraj chce od experta vymáhat desítky tisíc...

Podle dohody, kterou Mitas uzavřel, měl Zlínskému kraji za místo v průmyslové zóně zaplatit 29 milionů korun. Částka měla dorazit v březnu letošního roku.

Vzhledem k tomu, že novou halu stavět nebude, ale firma logicky žádné peníze nezaplatila. A na faktuře běží úroky z prodlení. Od března narůstají každý měsíc o 20 tisíc korun. Aktuálně jde o 80 tisíc. "A to je právě výše škody, kterou jsme zatím vyčíslili," upřesnil Lukáš. Domáhat se jí kraj bude u Okresního soudu v Kroměříži, kam také poslal žalobu na Vacka.

Strategická zóna v Holešově

Když se v roce 2003 začínala stavět, hejtmanství slibovalo, že za 1,6 miliardy korun bude 12 tisíc pracovních míst a díky tomu v kraji razantně poklesne nezaměstnanost.

Náměstka hejtmana Libora Lukáše neopouštěl optimismus ještě ani na konci roku 2009, když byla zóna dokončena. „V polovině příštího roku se tady bude čile stavět,“ tvrdil Lukáš. Později Lukáš sám přiznal, že se spletl a obsazení zóny potrvá déle.

Realita je nyní taková, že na 360 hektarech se usadil jediný investor - firma Pokart, která sem přesunula 70 lidí z výroby z Otrokovic.

Další se sem sice chystají, stavět ale nezačali. A navíc nejde o žádné velké hráče. V drtivé většině to jsou lokální společnosti, které se do zóny stěhují odjinud.

Holešov přitom propaguje kraj a pozemky v ní nabízí i vládní agentura CzechInvest, která má kontakty na zahraniční firmy. Jenže zájem je téměř nulový.

"Asi se obrátím na nějaké právní zastoupení, ale připadá mi to absolutně absurdní. Nikdy jsem nic podobného nezažil," řekl pro MF DNES Vacek.

...za oponentní posudky zaplatil čtvrt milionu

Zástupci kraje se ve svých tvrzeních opírají o informace, které přinesly oponentní posudky. Ty na žádost krajského úřadu zpracovali znalci z oboru hydrogeologie z Vysokého učení technického v Brně. Říkají, že Vackova tvrzení jsou založená na spekulacích, jsou nepravdivá, zavádějící a mají špatnou odbornou úroveň.

Sami uvádějí, že výstavba v zóně je za určitých okolností možná. "Například splašková kanalizace je navržena tak, aby bylo minimalizováno riziko kontaminace podzemních vod," tvrdí profesor Jaromír Říha z Ústavu vodních staveb VUT Brno.

Naprostá většina průmyslové zóny v Holešově zeje prázdnotou, mezi investory je

Prázdné plochy průmyslové zóny v Holešově.

Holešovský odborník naopak upozorňuje, že svůj posudek neudělal před dvěma lety kvůli žádnému oficiálnímu řízení. Proto byl poměrně stručný. Zadala si ho totiž holešovská radnice. "Je to tak. Chtěli jsme si udělat představu o tom, jak situace v zóně vypadá, protože nejsme odborníci," potvrdil starosta Holešova Zdeněk Janalík.

Přesto tento dokument nechal kraj zhodnotit. Oslovil dvanáct odborníků, kteří na tom pracovali asi rok. Za posudky pak kraj zaplatil kolem čtvrt milionu korun.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Hyundai i40 1.7 CRDi 2017 ·...
Hyundai i40 1.7 CRDi 2017 ·...

r.v. 2017, naj. 23 831 km, diesel
460 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz