Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zalez, nebo ti ustřelím hlavu, řekl střelec po vyvraždění rodiny sousedce

  5:39aktualizováno  11:58
Sousedé vzpomínají na vraha sedmi lidí jako na muže, který nikoho neměl a s nikým nemluvil. Osmačtyřicetiletý Lubomír Harman na ně promluvil až se zbraní v ruce. Zabil sedm lidí včetně 12letého chlapce. Pak se sám, postřelen policejní kulkou, střelil do hlavy.

Paní Silvie žije v domě, kde bydlel i vrah a kde střílel na rodinu sousedů | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

zraněný ČECH JE STÁLE V UMĚLÉM SPÁNKU

Zdravotní stav dvou vážně zraněných po pondělní střelbě v bratislavské čtvrti Devínska Nová Ves se mírně zlepšil. Lékaři ho proto mohli probrat z umělého spánku. "Pacient je ve vážném stavu, ale stabilizovaný," uvedla mluvčí bratislavské univerzitní nemocnice Rút Geržová. Kulka 33letého muže zasáhla do oblasti pánve.

Autor: ČTK

"Nebavil se s nikým, s nikým. Byl to takový podivín. Žil sám, neměl žádnou ženu, žádné děti. Jen když ráno odcházel, slýchávala jsem, jak buchly dveře, a jinak jsem ho vůbec nevídala. Se sousedy nic neměl, je lež, že si od něj půjčovali peníze," popisuje děvínského vraha důchodkyně Marta, která bydlí na ulici Pavla Horova přímo vedle jeho bytu.

"Když jsem se sem před třemi lety nastěhovala, první den jsem ho pozdravila, ale on mi neodpověděl," dodává.

Po třech letech ode dne, kdy se do bytu nastěhovala, s ní Harman v pondělí dopoledne znovu promluvil. Právě se vracela s malou vnučkou z nákupu, když ve třetím patře spatřila ležet postřeleného člena rodiny Putíkových.

Obyvatelé Bratislavy hovoří o útoku šíleného střelce

"Proboha, co se vám stalo? ptala jsem se ležícího muže. Ukázal mi, jak ho Harman postřelil. Ten se samopalem vyšel na chodbu a jen na mě křikl: Táhněte! Kliďte se někam!" líčí žena své poslední setkání s několikanásobným vrahem, při kterém i jí šlo o život. Avšak Harman jí, stejně jako další sousedce Silvii, umožnil, aby se zachránila.

"Slyšela jsem rány, tak jsem otevřela dveře. Myslela jsem, že tu něco opravují. Ve dveřích a v bytě už leželi postřílení lidé. On stál na prahu, namířil zbraň na mě a řekl mi: Zalez, nebo ti ustřelím hlavu. Takže mě nechtěl, šlo mu jen o tu rodinu," popisuje zpoza prokopnutých dveří třiašedesátiletá Silvie.

Vrah šel na jisto

Je tedy zřejmé, že Lubomír Harman šel v pondělí dopoledne najisto. Alespoň zpočátku, než vyběhl na ulici a začal střílet po všem, co se mihlo na balkonech i venku, měl jasno: chtěl vyraždit rodinu svých sousedů.

STŘELEC. Muž, který v Bratislavě zabil nejméně šest lidí. (30. srpna 2010)

STŘELEC. Muž, který v Bratislavě zabil nejméně šest lidí. (30. srpna 2010)

"Toho dne nevypadal nijak zdrogovaně ani opile. Věděl, co dělá," líčí sousedka Silvie. I ona Lubomíra Harmana popisuje jako nenápadného obyvatele domu. S lidmi neměl konflikty, ale býval na ně nepříjemný.

STŘELEC Z BRATISLAVY MÁ JMÉNO

Zastřelil i dvanáctiletého hocha

"Byl strašný podivín. Já tu bydlím dva roky a nikdy mě nepozdravil. Jednou jsem s ním nastoupila do výtahu a ptala se ho, zda jede dolů. Ale on se jen otočil a vůbec se mnou nemluvil. Vyslovený podivín. Jednu sousedku, která tu na něco sbírala podpisy, na chodbě seřval. Většinou chodil domů v noci,my se až teď dozvěděli, že čas trávil ve střeleckém klubu," vzpomíná důchodkyně.

Konflikty se sousedy neměl

Nikdo z oslovených obyvatel domu však nepotvrdil, že by měl Harman někdy jakýkoli konflikt s rodinou svých sousedů. Proč v pondělí před desátou hodinou zazvonil na jejich dveře, nechal si otevřít a pak celou rodinu pozabíjel samopalem, zůstava i nájemníkům domu záhadou.

"Je úplná hloupost, že by si ta rodina od něj půjčovala peníze. Vždyť oni se ho báli, neměli by odvahu tam ani zazvonit. Nikdy nedělali problémy, nikdy jsem neslyšela z bytu nějaký rozruch. Pro nás byli slušní. Byli chudí, ale slušní," líčí rodinu obětí sousedka Silvie. Také podle nímuselo Harmanovi v pondělí přeskočit.

Šílená střelba, pak pohrůžka bombou

Bratislava řeší po masakru rasové třenice

Peníze si rodina Putíkových půjčovala výhradně právě od sousedky Silvie. "Půjčovali si jen u mě, prakticky každý měsíc patnáctého ta babička zazvonila, že jsou bez peněz. Vždy jsem jim půjčila nebo dala starý chleba a naprosto vždycky mi to hned devatenáctého vrátili," líčí.

Stálí obyvatelé bytu Putíkových, ona stará babička a její příbuzní, byli podle obyvatel domu slušní lidé. Nicméně další příbuzní, kteří rodinu občas navštěvovali, prý někdy před vchodem do domu popíjeli alkohol a dělali hluk.

Problémoví příliš nebyli

"Přes léto sem začaly víc chodit dcery té babičky. Před dvěma třemi lety, když tu ještě bývaly, občas pokřikovaly, nadávaly lidem. Pak vím, že byly někde na léčení a bydlely na ubytovně. Ale teď sem chodívaly jen na kafe," popisuje důchodkyně Marta, která bydlí přímo vedle vraha Harmana.

PROFIL VRAHA

Osmačtyřicetiletý Lubomír Harman byl členem střeleckého sdružení Klub vojáků v záloze. Policejní prezident včera popřel dřívější informaci, že Harman byl profesionálním vojákem. Muž absolvoval vojnu v letech 1981-1983. Nikdy se neoženil, má bratra a sestru, jeho rodiče stále žijí. Poslední rok byl nezaměstnaný. Pitva prokázala, že se Harman zastřelil až poté, kdy jej do hrudníku smrtelně zasáhl policejní výstřel.

I další obyvatelé domu se shodují, že Putíkovi nebyli nijak zvlášť problémoví. Všechny Harmanovy oběti prý dokonce nebyli ani Romové, jak uvádí mnohá média.

"Občas tu sedávali a popíjeli před domem. Ale hlavně to byla bílá rodina, nebyli to Romové. Dělat z toho rasistický útok je padlé na hlavu. Snad jen dcera bydlící v tom domě má romskou přízeň. Jsou s nimi propletení, ale Romové to nebyli," vybavuje si jedna obyvatelka domu, která si nepřála uvést žádné další údaje.

Zatím nikdo tedy nepotvrdil, že by Harmanův zběsilý útok byl rasově motivovaný. "Nebyl to můj přítel, viděl jsem ho několikrát na různých akcích svazu, ale příliš jsem ho neznal. Nevím o tom, že by se projevoval nějak podivínsky ani rasisticky," popsal ředitel Slovenského svazu vojáků v záloze. Harman pod hlavičkou svazu střílel v klubu Fox v Bratislavě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Obří tukové monstrum, které v září vyděsilo Londýn, vystaví v muzeu

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Gigantická hrouda tuku, která v polovině září ucpala část londýnské kanalizace, bude vystavena v proslulém Muzeu...

Tragédie v Kentucky. Zákonodárce byl nařčen z osahávání, zastřelil se

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson

Člen Sněmovny reprezentantů amerického státu Kentucky Dan Johnson, kterého jistá žena obvinila ze sexuálního násilí,...Najdete na iDNES.cz