Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákulisní hry s ČEZ

  9:29aktualizováno  9:29
Při blížící se privatizaci společnosti ČEZ se objevilo několik zájemců. Energetické společnosti z Francie i Německa se začínají živě zajímat o podmínky prodeje monopolu výroby a distribuce elektrické energie. Úmysl vlády privatizovat potvrzuje i výběr poradce pro privatizaci. Je tedy celkem pochopitelné, že zájemci se budou snažit dohodnout co nejnižší cenu společnosti.

Při hospodářském vývoji a blížícím se vstupu do EU je zřejmé, že potřeba energie v naší zemi bude prudce stoupat a majiteli společnosti přinese pohádkové zisky.

Nastává tedy boj o co nejnižší cenu. Není tedy žádným překvapením zapojení věhlasných právníků do akcí ekologických aktivistů. Jistě to tito pánové nedělají zdarma a jsou velice dobře zaplaceni od firem, které se živě zajímají o privatizaci elektrárenské společnosti.

Zpráva o vypovězení smluv o koupi elektrické energie jako na smůlu prosákne do medií právě v době výběru privatizačního poradce. Proč by nezalobovalo pár politiků německé vlády pro zájmy domácí společnosti v prohlášení o nespolehlivosti Temelína a nezkusilo tento apel zaslat jako doporučení pro vládu ČR? Dělají to všechny vlády ve prospěch svých firem mající zájmy mimo svou zemi. Dostanou za to volební i finanční podporu do dalších let.

Ceny akcií letí prudce dolů a zájemce o privatizaci si mne s úspěchem ruce. Vykupuje akcie za daleko nižší cenu než od majoritního vlastníka za privatizovaný majoritní podíl. Snaží se získávat co největší balík, který mu později poslouží v tlaku na snížení ceny majoritního podílu.

Všemu ještě nahrává neuvážené rozhodnutí vlády o zrušení povinnosti věřejného odkupu při prodeji ČEZ a snaha o privatizaci na úkor minoritních vlastníků. Rovněž populistické zřeknutí se jaderné energie německé vlády je velice účelové v době, kdy se jejich firmy zajímají o privatizaci ČEZu.

Dobře vědí, že zřeknutí se jaderné energie do budoucna nic nestojí, dá se jinou vládou mnohokráte přehodnotit a vypadá až směšné od vlády, v jejíž zemi pracuje mnoho jaderných elektráren. Na druhou stranu podporuje toto rozhodnutí pozdější velice dobře promyšlený apel na vládu ČR. Až potud je celý vývoj velice dobře pochopitelný.

Jsou však skutečnosti, nad kterými zůstává rozum stát i soudnému člověku. Vměšování se do vnitřních záležitostí ČR v době, kdy se země blíží do EU. Využití síly jedné z nejsilnějších zemí v EU a velkého obchodního partnera k nesmyslnému apelu, jehož uskutečnění by narušilo hospodářství jedné z přidružujících se zemí do EU. Podrývání důvěry občanů v ČR o vhodnosti přidružení tímto vměšováním do vnitřních záležitostí v době, kdy se v ČR rozhoduje o referendu k přidružení.

Nezbývá tedy nic jiného, než aby česká vláda oplatila podobným apelem německé vládě a doporučila odstavit jejich četná jaderná zařízení v jejich zemi v obavě o jejich bezpečnost v co nejbližším termínu, zvláště pak ty dosluhující. Doporučoval bych akci ministerstva životního prostředí.

Nyní se projevuje nesmyslnost prodávat tak velkou společnost včetně distribučních společností jako celek, neboť výsledný efekt v podobě ceny bude mnohem nižší než po částech.Podobné lobingové akce tomu nasvědčují.
 
 Pavel Kuthan
[mailto:p.kuthan@iol.cz]Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Najdete na iDNES.cz