Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Žáků s cizím pasem přibývá, školy si musí zvykat

  10:43aktualizováno  10:43
Do lavic českých škol usedá stále více dětí s cizí státní příslušností. Podle sociologů by tento trend měl ještě sílit. Cizince z Východu však po vstupu ČR do schengenského prostoru nahradí lidé ze západní Evropy.
Počet dětí cizinců v českých školách stoupá.

Počet dětí cizinců v českých školách stoupá. | foto: Profimedia.cz

Téměř měsíc školní docházky má za sebou sedmiletá Marjánka z Prahy. Od většiny dětí ve třídě se odlišuje tím, že kromě češtiny se domluví také srbsky a ukrajinsky. Je dcerou rodičů, kteří si Českou republiku vybrali jako svůj nový domov.

"Marjánka sice mluví našimi rodnými jazyky, ale chceme, aby za ten svůj považovala češtinu," říká maminka, na jejíž mluvě je patrný cizí přízvuk. "Dcera nemá žádný přízvuk, dokonce ji pochválil i logoped, že mluví správně," dodává pyšně.

Vietnamci a Ukrajinci vedou
Podle údajů Úřadu pro informace ve vzdělávání narůstá v českých školách počet dětí, jejichž jeden nebo oba rodiče jsou cizinci.

"Ve školním roce 2002/2003 navštěvovalo základní školy u nás téměř deset a půl tisíce dětí s cizí státní příslušností. Loni už jich bylo 12,5 tisíce," dokládá mluvčí úřadu Jitka Pilbauerová.

Ve školách se tak projevuje nejen nárůst porodnosti posledních let, ale také fakt, že se o něj velkou měrou zasloužili cizinci, kteří se rozhodli u nás žít.

"Nejvíce jsou zastoupeni žáci vietnamské státní příslušnosti, kterých je na základních školách téměř tři a půl tisíce, a Ukrajinci, kterých je bezmála 2800," vypočítává Pilbauerová. Ve statistických tabulkách najdeme stovku států, odkud pocházejí sami žáci nebo jejich rodiče. Kromě evropských také například Maroko, Nepál, Laos, Nový Zéland, Brazílii, ale také USA. 

Školský zákon umožňuje při splnění určitého počtu žáků zřízení třídy ke vzdělávání v jazyce cizinců.

Vietnamci se chtějí učit, ne prodávat v tržnici
"Například třídu mateřské školy lze zřídit, když se k výuce v některém z jazyků přihlásí nejméně osm dětí. Třídu příslušného ročníku základní školy lze zřídit, pokud se přihlásí deset žáků," informovala Karolína Svobodová z ministerstva školství.

Děti cizinců, které se u nás už narodily, většinou mluví česky. Pokud se jedná o starší děti, které po přestěhování do České republiky začnou navštěvovat některou z vyšších tříd školy, pamatuje zákon i na ně.

"Mají tři pololetí čas naučit se jazyk tak, aby byly schopné zúčastňovat se výuky. V této době jim školy poskytují částečnou úlevu a berou ohled na případné problémy způsobené neznalostí jazyka," dodává Svobodová. Děti cizinců mají také eventuálně možnost navštěvovat přípravný ročník před zahájením školní docházky.

Podle zkušeností ředitelů škol se děti snaží udržet v běžných třídách. "Máme dobré zkušenosti především s vietnamskými žáky. Vzdělání je pro jejich rodiče i je samotné nejdůležitější věcí," říká Šárka Chvalová, ředitelka Gymnázia Františka Křižíka v Plzni.

"Rodiče si přejí, aby jejich děti získaly dobré vzdělání a potom dobrou práci. Většinou nepočítají s tím, že se budou stejně jako oni živit prodejem u stánků," dodává ředitelka.

V Schengenu počet cizinců ještě stoupne
Podle sociologa Jana Spousty se počet dětí-cizinců v našich školách bude s největší pravděpodobností zvyšovat.

"Předpokládám, že se pouze změní regiony, odkud k nám budou přicházet. Se vstupem České republiky do schengenského prostoru přibude cizinců především ze západní Evropy," míní Spousta.

Vše však bude záležet ještě na dalších vlivech. "Například i na rozhodnutí vlády, která třeba umožní příchod odborníků z určitých oblastí, nebo naopak zastaví příliv cizinců z některých zemí. Po druhé světové válce tento problém řešilo Německo, kam tehdy přišlo mnoho lidí z Itálie a Turecka. Zasáhnout musela vláda," dodává Spousta.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz