Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011)

Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie (11. března 2011) | foto: ČT

Zákrok v ČT byl oprávněný, provedení nešťastné, zjistila inspekce

  • 37
Zásah uniformovaných příslušníků v České televizi byl podle inspekce vojenské policie oprávněný, chybovali ale jednotlivci. Policie špatně vyhodnotila bezpečnostní situaci a použila neadekvátní sílu. Chyby jednotlivých policistů se nadále vyšetřují, informoval poslance ministr obrany Alexandr Vondra.

"Postup byl legální, ale nepovedlo se vám vyzbrojení, postup a především načasování," řekl na adresu policie poslanec Jan Vidím. Právě doba, kterou si zakuklenci vybrali pro zásah, vyvolala u poslanců jen kroucení hlavou a úsměvy. Muži se samopaly totiž začali přeskakovat turnikety pár minut před začátkem hlavního zpravodajství Události. 

Ozbrojení policisté v pátek 11. března vnikli do budovy České televize s cílem nalézt spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Vidím přitom svého stranického kolegu Vondru většinou bránil. Naopak opoziční poslanci nešetřili kritikou. "Má pan Vondra vojenskou policii vůbec pod kontrolou?" ptal se řečnicky Richard Dolejš z ČSSD.

Tajné dokumenty, tajná jména ...

Janu Černochovou z ODS zase zajímalo, komu vlastně patřil tajný dokument, jehož "černou" kopii Rožánek zveřejnil. Podle jeho označení "výtisk číslo 2" šéf výboru František Bublan usuzuje, že patřil někomu z nejbližšího okolí exministryně Vlasty Parkanové. Jméno pravděpodobného viníka ale Neubauer odmítl sdělit.

Jedním ze základních pochybení vojenské policie prý bylo "chybné předávání informací". Podle všeho totiž o zákroku nebyl informován šéf vojenské policie Vladimír Ložek, kterého Vondra okamžitě postavil mimo službu. Ozbrojený zásah přitom právě Ložek musí schvalovat. Vondra se prý o akci dozvěděl až večer z telefonátu novináře Václava Moravce. "Ani ve snu mě nenapadlo, že do televize půjde ozbrojené komando," řekl Vondra.

Nyní pověřený ředitel Vojenské policie Jiří Neubauer před poslanci bezpečnostního výboru zdůraznil, že k prohlídce dal pokyn soudce a policie musela zajistit důkazy při šetření úniku utajovaného dokumentu.

Chyba, řekl státní zástupce

Ten byl v momentu zveřejnění již odtajněn. Jenže kopie, kterou měl redaktor Rožánek, vznikla ještě v době, kdy byl v režimu Důvěrné. Navíc na něm byla rukou dopsána jména příslušníků Vojenského zpravodajství. Už sama tato skutečnost je utajována.

Policie při prohlídce kanceláře redaktora Rožánka a jeho dvou kolegů pochybila i podle státního zástupce. Dokument, který se objevil v ČT, pochází z roku 2007. Je to souhrnná zpráva o situaci ve Vojenském zpravodajství a právě na jejím základě musel na nátlak Vlasty Parkanové odejít tehdejší šéf vojenských zpravodajců Miroslav Krejčík.

Státní zástupce nalezl v okolnostech zásahu pochybení. Policisté podle něj zabavili mnohem více dokumentů, než jim povolil. Chyby při zákroku uznal také Neubauer, který minulé úterý dočasně zprostil služby velitele akce Pavla Marečka.

Policisté museli věci České televizi vrátit. Postup nyní také prověřuje Inspekce ministra obrany, která podléhá přímo Vondrovi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video