Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zákrok proti technoparty rozdělil veřejnost

  1:00aktualizováno  1:00
Tvrdost policejního zásahu proti CzechTeku kritizují i lidé, kteří jinak se zákrokem souhlasí. Uzavřít dálnici a nasadit vodní děla bylo přece jen trochu příliš, shodli se dotázaní v exkluzivním průzkumu SC&C pro MF DNES.

Pondělní protest proti zákroku na CzechTeku - Jeden z účastníků demonstrace, který utrpěl při zákroku policistů na CzechTeku zranění. (1. srpna 2005) | foto: Karel OndřejkaiDNES.cz

Zákrok policie proti CzechTeku veřejnost rozdělil.

S tím, že byl nutný, souhlasí v průzkumu SC&C pro MF DNES 44 procent lidí. A stejný počet lidí naopak se zásahem nesouhlasí. Zbylých 12 procent nemá na věc žádný názor.

Když se však lidé měli vyjádřit k jednotlivým fázím policejní akce konkrétně, odpovídali už trochu jinak.

Na otázku, zda policistům opravdu nezbývalo nic jiného než uzavřít dálnici a proti účastníkům taneční party použít vodní děla a slzný plyn, odpovědělo ano už jen třicet procent lidí z 501 dotázaných.

Dalších 44 procent si myslí, že je sice dobře, že byli policisté ve střehu, ale nasazené prostředky byly přehnané. A čtvrtina dotázaných (26 procent) říká, že přehnaný byl celý zásah od začátku až do konce.

Totéž si myslí i starostka obce Višňová na Liberecku Marie Matušková. A to přesto, že ví, jaké to je, CzechTek nedobrovolně hostit. Ve Višňové se příznivci techna usadili přesně před třemi roky.

"I proto dobře vím, že policie má jiné možnosti, jak chránit obecní a soukromý majetek, než mlátit děti," zlobí se nyní Matušková. V létě 2002 udělala s policisty dohodu.

"Taktiku jsme smluvili předem. Policisté tehdy k žádnému brutálnímu zásahu nesáhli a jen se snažili zabránit škodám. Řídili dopravu, dbali na to, aby účastníci té akce neodjížděli pod vlivem alkoholu, chovali se korektně. Tehdy jsem si říkala, že takhle nějak si představuji perfektně fungující českou policii," podotýká Matušková.

Taktika se vyplatila. Pořadatelé CzechTeku po sobě zanechali jen uklizené pozemky a obyvatelé Višňové, i když se jich část na starostku zlobila za měkký přístup, dali Matuškové důvěru i v dalších volbách. "CzechTek zkrátka lidi rozděluje na zaryté odpůrce a příznivce," vzpomíná starostka.

Že je technoparty hlavně generační otázkou, ukázal i průzkum SC&C. "Jako příliš tvrdý hodnotily zásah dvě třetiny respondentů ve věku od 15 do 29 let," upozornila analytička SC&C Jana Hamanová.

Lidé všech generací se však shodně postavili za ministra vnitra Františka Bublana. Že by měl po zákroku proti CzechTeku odstoupit, to si myslí jen 27 procent lidí. Podle zbylých respondentů může ve funkci zůstat.

CzechTek 2005CZECHTEK 2005 - policie vs. techno
- vše o technoparty a policejním zásahu
- články, názory, fotografie, infografika

Čtte přílohu www.idnes.cz/czechtek


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

Pieta k 49. výročí sebeupálení Jana Palacha v prostorách tzv. Husova dvorku,...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Najdete na iDNES.cz