Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

'Žákovské' na webu ochrání kódy

  0:01aktualizováno  0:01
Už neplatí, že žákovská knížka nebo index je jediným dokladem o studentově prospěchu. Díky internetu se rodiče mohou špatnou známku svého dítěte dozvědět ještě dříve, než jejich potomek dorazí domů ze školy. Ne všichni však novinku vítají.

Někteří ředitelé škol se obávají možného zneužití osobních dat, a proto servis s důvěrnými informacemi o žákovském prospěchu odmítají zavádět.

„Známka je soukromá záležitost. I když by byl systém dobře zabezpečen, bojím se, že je lehce zneužitelný,“ říká ředitel Obchodní akademie v Šumperku Tom Ristovsky.

Úradu na ochranu osobních údajů ale zveřejňování známek na školních webových stránkách nevadí.
„Informace o prospěchu žáka jsou nepochybně osobním údajem. Pokud jsou však data bezpečně zakódována tak, aby se k nim nemohl dostat nikdo nepovolaný, nemám námitek,“ uvedl ředitel úřadu Karel Neuwirt.

Proti internetovým žákovským knížkám nemá nic ani ministerstvo školství, doporučuje však při jejich zavádění maximální opatrnost. „Zákon v této věci nic nezakazuje. Je však vhodnější, aby přístup k datům byl zakódovaný,“ říká Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva.

Podle odborníků z firmy, která novinku zavedla už do dvaceti škol po celé zemi, je projekt žákovské knížky na internetu zcela bezpečný a obavy nejsou na místě.

„Systém je nastaven tak, aby se do něj prostřednictvím kódu dostal jen učitel, jež žáka učí, administrátor školy, který má přístup ke všem datům, student a jeho rodiče,“ tvrdí obchodní manažerka firmy CCA Group Irena Nosková.

Z prospěchu dětí zveřejněném na internetu mají radost především rodiče. „Dosud jsem se pravdu o známkách dozvídala jednou za čtvrt roku na třídních schůzkách. Syn mi říkal jen ty pěkné a když jsem se chtěla podívat do indexu, jen se vymlouval, že ho zapomněl ve škole. Takhle ho mám pod kontrolou,“ pochvaluje si žena, která si nepřála v novinách uvést své jméno.

Rodiče, kteří dostanou přístupové heslo jen k prospěchu svého dítěte, mohou na školních webových stránkách zjistit nejen známky ze všech předmětů, ale také docházku a rozvrh hodin. Najdou tam i slovní hodnocení svých dětí a plány, z čeho budou psát příští test.

Školy rodičům dokonce nabízí, že je prostřednictvím SMS zpráv budou informovat o každé čtyřce nebo pětce jejich dítěte.

Mnozí rodiče však budou muset dál spoléhat jen na pravdomluvnost svého potomka nebo třídní schůzky. Zdaleka ne všichni totiž mají přístup k internetu.

Autoři:


Témata: Hesla

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...Najdete na iDNES.cz